Jakie drzewa i krzewy można posadzić na działce ROD? Sprawdź, bo nie wszystko można mieć. Ważne jest też miejsce sadzenia

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Na działkach ROD można sadzić słabo rosnące i karłowe drzewa oraz krzewy owocowe i ozdobne, ale mogą rosnąć tuż przy granicy działki.
Na działkach ROD można sadzić słabo rosnące i karłowe drzewa oraz krzewy owocowe i ozdobne, ale mogą rosnąć tuż przy granicy działki. Katarzyna Laszczak
Rodzinne Ogrody Działkowe to miejsce, gdzie uprawia się owoce i warzywa, ale też sadzi rośliny ozdobne. Jednak nie wszystkie są dozwolone, a dość szczegółowe przepisy dotyczą drzew i krzewów, zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Sprawdź, jak i gdzie sadzić drzewa i krzewy na działce ROD.

Spis treści

Jakie drzewa i krzewy sadzić na działce ROD, a jakich nie?

Jak większość spraw na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych, kwestię sadzenie drzew i krzewów reguluje regulamin ROD. Chodzi głównie o to, by uniknąć problemów z dużymi drzewami, które nadmiernie rozrastają się i są uciążliwe dla sąsiadów (a często i samego działkowca, bo powierzchnia ogródka jest przecież mocno ograniczona).
Na wielu działkach w ROD nadmiernie rozrastające się, źle dobrane w przeszłości, ogromne drzewa stają się z czasem dużym kłopotem dla działkowców, ich sąsiadów i całych ogrodów – pisze Maciej Aleksandrowicz na stronie PZD.
Warto stawiać na formy karłowe i szczepione, których jest coraz więcej, a wyglądają pięknie, czy drzewa i krzewy, które są niewielkie „z natury”.

Drzewa i krzewy polecane na działki ROD

Polski Związek Działkowców poleca przede wszystkim drzewa i krzewy o słabym wzroście lub szczepione na podkładkach karłowych m.in.: wieloodmianowe drzewka owocowe (z jednego drzewa można zebrać 2, 3, 4 a nawet aż 5 odmian o owocach) czy czereśnie na podkładkach karłowych, które wcześniej wchodzą w owocowanie i nie osiągają tak ogromnych rozmiarów jak te na podkładkach generatywnych (czereśni ptasiej). Ale drzewa owocowe szczepione na podkładkach znajdziemy wśród wszystkich podstawowych gatunków.

Świetnym wyborem są także drzewa i krzewy na pniu, które wyglądają bardzo efektownie, a mają ograniczone rozmiary. Znajdziesz wśród nich nawet magnolie, lilaki (bzy), klony palmowe, a także niektóre odmiany brzóz, wiązów, czy surmii (katalp). To tylko wybrane przykłady, bo drzew i krzewów szczepionych jest dużo i co roku przybywa.

Jakich drzew i krzewów nie wolno sadzić na działce ROD?

Regulamin ROD nie zakazuje wprost sadzenia konkretnych gatunków drzew i krzewów – pamiętaj tylko o ich rozmiarach. Jest jednak wyjątek: nie możesz posadzić gatunków, które są zakazane w Polsce. A do takich należą inwazyjne gatunki obce, czyli jadłoszyn baziowaty i bożodrzew (ajlant) gruczołowaty (wymieniam tu tylko drzewa, pełna lista roślin i zwierząt znajduje się w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2022 r.).

Sadzisz drzewa i krzewy na działce ROD? O tych przepisach pamiętaj!

Sadząc drzewa i krzewy w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym, trzeba przestrzegać przepisów, dotyczących odległości. I tak:

  • drzewa i krzewy owocowe słabo rosnące i karłowe można sadzić w odległości nie mniejszej niż 2 m od granicy działki (wyjątkiem jest morela, którą trzeba sadzić w odległości 3 m oraz czereśnia i orzech włoski, które w zależności od rodzaju podkładki, na jakiej są szczepione, sadzi się w odległości 5 lub 3 m);
  • krzewy owocowe sadzi się co najmniej 1 m od granicy działki (z wyjątkiem leszczyna, która potrzebuje 3 m);
  • słabo rosnące drzewa ozdobne (w tym iglaki) należy sadzić 2 m od granicy działki. W mniejszej odległości, czyli 1 m można sadzić tylko drzewa ozdobne, których wysokość nie przekroczy 2 metrów;
  • krzewy ozdobne słabo rosnące i płożące można sadzić w odległości 1 m, a silniej rosnące – w odległości 2 m.

Pamiętaj też, że w odległości 2 m od granicy działki wysokość drzew i krzewów ozdobnych nie powinna przekraczać 3 m.

Źródła

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom