Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Zespołu Szkół Transportowo- Komunikacyjnych w Lublinie. Zobacz zdjęcia

Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
3.09 odbyły się oficjalne uroczystości związane z 60- leciem Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie. Podczas jubileuszu, na terenie szkoły, posadzono "Dąb 60- lecia" oraz wręczono medale Prezydenta Miasta Lublina.

- Ten dąb jest symbolem wszystkich pokoleń, zarówno uczniów, jak i nauczycieli, którzy tu pracowali, dzięki którym możemy dzisiaj obchodzić 60 lat istnienia tej szkoły - mówiła Anna Wawruch- Lis, dyrektor ZSTK. - W ciągu 60 lat szkoła prowadzi wyłącznie kształcenie zawodowe i kształcimy w kierunkach, które poszukiwane są na rynku pracy. Nie kształcimy bezrobotnych. Uczniowie na etapie kształcenia w szkole już wiedzą, gdzie będą pracować, ponieważ pracodawcy podpisują z nimi umowy stypendialne, które im gwarantują zatrudnienie po zakończeniu edukacji. Przykładem jest nowy kierunek, „technik robotyk”, który uruchomiliśmy od września. Mamy już firmę, która podpisuje z nami porozumienie, ponieważ chce sobie zapewnić pracowników za 5 lat. Uczniowie mogą kształcić się również na innych kierunkach, tj. technik: transportu kolejowego, logistyk, spedytor, mechatronik czy informatyk - dodaje dyrektor.

- Okrągłe 60 lat wypadało w tamtym roku, ale w związku z epidemią byliśmy zmuszeni przełożyć uroczystość na dzień dzisiejszy. Technikum Kolejowe istniało od 1960 r. i uczyło nas nie tylko zawodu kolejarza, ale i szacunku do jego wykonywania. Szkoła kształciła wówczas jedynie na 2 kierunkach, teraz jako spółki kolejowe, chcielibyśmy reaktywować kilka dodatkowych. Na ten moment, fundujemy stypendia dla najzdolniejszych uczniów - mówił Andrzej Matysiewicz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów 60-lecia ZSTK, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PLK S.A. w Lublinie.

Piątkowy jubileusz był również okazją do spotkań absolwentów, przeglądania ksiąg pamiątkowych czy zwiedzania słynnej "Kolejówki".

- W związku z dzisiejszym jubileuszem, czuję tremę i dumę jednocześnie. Poszedłem w ślady ojca, który był zawiadowcą stacji w Wałczu. Patrząc na dzisiejszy budynek szkoły, wiele się zmieniło. W 1960 roku uczyliśmy się w 2 klasach w kamienicy przy ulicy Sławińskiego 14, a tutaj, za składem kolejarskim, został zbudowany piękny budynek. Kolejarze bardzo czekali na nowych absolwentów, ponieważ w latach 60-tych nowoczesność wkraczała na polskie koleje, a nie było kadry do obsługi spalinowych pojazdów. Przychodzili do nas kolejarze w mundurach i nas uczyli. Dzięki temu mury szkoły opuścili wspaniali absolwenci, którzy w większości pracowali później na kolei - wspomina Stanisław Turski, absolwent pierwszego rocznika absolwentów.

- Szkoła dała mi podstawy szkoły średniej. Miałem wspaniałą polonistkę, dzięki której później pisałem książki i wydawałem przewodniki - podsumowuje Turski.

Obecnie szkoła kształci 650 uczniów, w tym 156 osób w klasach pierwszych. Od września 1971 roku „Kolejówka” mieści się w budynku przy ulicy Zemborzyckiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski