Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie: Odkryto polichromie z XIX wieku

Malgorzata Szlachetka
Malgorzata Szlachetka
Polichromie rodem  z XIX wieku ujrzały światło dzienne w czasie prac prowadzonych właśnie na Zamku Lubelskim
Polichromie rodem z XIX wieku ujrzały światło dzienne w czasie prac prowadzonych właśnie na Zamku Lubelskim Małgorzata Genca
Polichromie z przedsionka zabytku powstały w XIX wieku - w czasie, gdy wnętrze średniowiecznej kaplicy Trójcy Świętej było już otynkowane.

Gotycka kaplica Trójcy Świętej słynie z fresków bizantyńsko-ruskich ufundowanych przez króla Władysława Jagiełłę. Prace nad nimi zakończyły się 10 sierpnia 1418 r., o czym informuje nas napis z łuku tęczowego. Teraz odkrywamy nowy rozdział historii zabytku.

Przy wejściu do kaplicy Trójcy Świętej zostały odsłonięte polichromie datowane na XIX w. - Powstały po 1826 r., w czasie, gdy budowano południowe skrzydło zamku przeznaczone na więzienie, a ściany kaplicy były już otynkowane - wyjaśnia Jolanta Żuk-Orysiak, zastępca dyrektora ds. zbiorów i konserwacji Muzeum Lubelskiego.

Wykute w tym czasie wejście zostało ozdobione kolorowymi pasami, które właśnie są odsłaniane przez konserwatorów.

- Na dole widzimy polichromię w odcieniu ciemnej szarości wykończoną paskiem w kolorze ultramaryny. Kolejny jest szeroki pas o barwie wapienia. Następnie mamy wąski pasek zielono-czerwony i wykończenie w odcieniu piaskowym - opisuje dyrektor Jolanta Żuk-Orysiak. - Widać, że kolor przechodzi też na drugą ścianę. Na razie nie planujemy dalszego usuwania tynków w przedsionku, ale pobraliśmy liczne próbki. Wiele pytań czeka teraz na odpowiedź, na przykład, czy ściana znajdująca się na przeciwko wejścia do kaplicy nie powstała dopiero w czasie remontu zamku po 1954 roku, gdy dawne więzienie zmieniało się w siedzibę instytucji kultury - tłumaczy Jolanta Żuk-Orysiak.

W czasie trwających prac w przedsionku kaplicy Trójcy Świętej został odsłonięty wątek ceglany na jednej ze ścian. - Ucieszył nas fragment wykonany z gotyckich cegieł, ale widać też ślady późniejszych przemurowań - komentuje zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego.

Obok wejścia do kaplicy widać już otwór okienny, który był zamurowany po 1954 roku. Po wstawieniu szyby przez to okienko będzie można zajrzeć do dolnej kaplicy z lapidarium.

- Wstawimy też szklane drzwi do kaplicy. Stojąca przed nimi osoba będzie mogła zobaczyć fragment fresków z początku XV w. - wyjaśnia Żuk-Orysiak.

Modernizacja obejmie też likwidację schodków, aby kaplica stała się dostępna dla osób niepełnosprawnych.

- Kolejny element to zainstalowanie nowoczesnego oświetlania w kaplicy i jej przedsionku, dzięki któremu freski będą jeszcze lepiej widoczne - zaznacza nasza rozmówczyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski