Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny ogród deszczowy w Lublinie

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
W pasie drogowym ul. Obrońców Pokoju powstaje pięć rabat deszczowych. To już ostatni etap prac przy tworzeniu ogrodu.

- Zastosowanie ogrodów deszczowych na terenach miejskich to większa świadomość mieszkańców na temat wprowadzania tego rodzaju działań na większą skalę oraz inspiracja do budowy ogrodów deszczowych również na prywatnych posesjach – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Ogród deszczowy przy ul. Obrońców Pokoju to seria pięciu rabat różnej wielkości powstałych w pasie przyulicznych trawników.

– W tworzenie ekologicznych miejsc włączyli się także uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego. To kolejne z działań, przez które każdy z nas może mieć wpływ na poprawę warunków życia w najbliższym otoczeniu – zaznacza Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina.

W pasie zieleni, w którym zbierała się woda po opadach deszczu, został wybrany grunt oraz uformowane niecki, które wypełniono specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi. Prace ziemne wykonano wcześniej, natomiast młodzież V LO pod kierunkiem architektów krajobrazu obecnie sadzi rośliny.

- Wybrana do nasadzeń roślinność to głównie gatunki rodzime, tolerujące czasowe zalewanie i osuszanie, odporne na działanie zanieczyszczeń występujących w wodach opadowych. Będzie to w sumie ponad 170 roślin takich jak: funkia ‘Patriot’, turzyca Morrowa, narecznica samcza, bukwica zwyczajna, kosaciec syberyjski - mówi Monika Głazik z Urzędu Miasta.

Celem ogrodu deszczowego jest zatrzymywanie wody w miejscu jej opadu. To niecka wypełniona specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi, w których gromadzi się woda opadowa. Jest ona pobierana przez rośliny i następnie stopniowo oddawana do atmosfery.

- W ogrodach deszczowych stosuje się gatunki roślin, które dobrze sobie radzą w wilgotnej glebie, zatrzymują wodę w gruncie i gromadzą ją podczas intensywnych opadów. Rośliny te także dobrze znoszą okresy suszy. Ogrody deszczowe to także możliwość na zwiększanie terenów zieleni w mieście - dodaje Głazik.

Koncepcja zagospodarowania ogrodów deszczowych, w tym przy ul. Obrońców Pokoju, powstała z projektu Zielonego Budżetu „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto”.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski