MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Lubelszczyzna w malarstwie": Pałac w Puławach czyli "Polskie Ateny"

Jacek Sadowski
Pałac w Puławach czyli "Polskie Ateny"
Pałac w Puławach czyli "Polskie Ateny" Muzem Lubelskie w Lublinie
Dzisiejsza reprodukcja to widok na pałac od strony dziedzińca utrwalony przez Barbarę z Grotenów Czernof w litografii Armanda Theophila Cassagne (1823-1907).

Autorka była związana z Instytutem Wychowania Panien (nazywanego też Aleksandryjskim), mieszczącym się w pałacu Czartoryskich w latach 1842-1862. Pozostawiła po sobie liczne akwarele z okolic Kazimierza, Puław, Janowca i Par-chatki. Jej prace zostały wydane w Paryżu w formie albumu. W naszej kolekcji pokazujemy obrazy artystki, jako litografie wykonane przez Armanda Theophila Cassagne, malarza, rysownika, rzeźbiarza, pochodzące z 1858 roku.

Utrwalone przez autorkę zabudowania pałacowe pochodzą z lat 1840-1843, kiedy na potrze-by instytutu Józef Górecki przebudował obiekt, nadając mu charakter neoklasycystyczny, który przetrwał do dziś. Po pożarze z 1858 roku budynek odremontowano w latach 1859-1861 wg projektu Juliana Ankiewicza.

Po powstaniu listopadowym w 1831 roku władze rosyjskie skonfiskowały majątek rodziny Czartoryskich. Wyposażenie pałacu, w tym meble, dzieła sztuki i zdobienia, wywieziono do Rosji. Większości nie udało się odzyskać.

Od połowy XIX wieku zabudowania wykorzystywały instytucje publiczne: wspomniany Instytut Aleksandryjski, później instytuty Politechniczny, Rolniczo-Leśny, Gospodarstwa Wiejskiego, a obecnie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Pałac wraz z angielskim ogrodem oraz innymi budowlami w postaci domków i pałacyków nazywany jest tak-że "Polskimi Atenami" i należy do najcenniejszych zabytków w Polsce.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski