Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Lublin w malarstwie": Most na Bystrzycy z 1915 r.

Jacek Sadowski
Most Lutosławskiego pełni dziś funkcję pasażu
Most Lutosławskiego pełni dziś funkcję pasażu Jacek Babicz
Kolejna reprodukcja z naszego cyklu to "Most na Bystrzycy" z 1915 r. autorstwa Konstantego Kietlicz-Rayskiego (1868-1924). Ten ziemianin, żołnierz, artysta, etnograf, nauczyciel, aktor i społecznik to postać niezwykle zasłużona dla kultury Lublina. Studia artystyczne odbywał w Krakowie i Warszawie pod kierrunkiem takich sław jak m.in. Wojciech Gerson czy Leon Wyczółkowski. Dużo podróżował po Europie. Od 1904 roku zamieszkał w Lublinie. Uczył rysunku, amatorsko grywał w teatrach, prowadził edukację artystyczną.

Motywy lubelskie nie były głównym nurtem zainteresowania artysty. Więcej uwagi w swojej pracy artystycznej poświęcał prowincji i sztuce ludowej. Inspirowało go zwłaszcza Podhale. Pozostawił tylko kilka prac portretujących nasze miasto. Jedną z nich jest prezentowany na reprodukcji most na Bystrzycy. Obraz wykonany jest w oryginalnej i rzadko stosowanej przez tego artystę technice, mianowicie rysunku tuszem i kolorowanym akwarelą.

W momencie kiedy grafika powstawała, most miał dopiero 6 lat i zastąpił starą, drewnianą przeprawę łączącą Śródmieście ze stacją kolejową i dzielnicą przemysłową. Jak na ówczesne czasy była to konstrukcja nowatorska. Wykonano ją w technologii Hennebique z żelazobetonu, wg projektu inż. Mariana Lutosławskiego. Obiekt ozdobił neogotyckimi motywami Jan Heurich jr. Niestety, ozdobne cokoły z wysokimi fialami zdemontowano w 1937 roku. Most był główną przeprawą przez rzekę do końca lat 30., kiedy oddano do użytku tzw. Nową Drogę (obecnie al. Piłsudskiego i Al. Zygmuntowskie), czyli pierwszą obwodnicę Lublina.

Konstrukcja inżyniera Mariana Lutosławskiego została wyłączona z ruchu w 1985 roku. Od 1987 roku most na Bystrzycy ma status zabytku i po renowacji pełni funkcję pasażu pieszego.

Reprodukcję dostaniesz gratis z dzisiejszym, papierowym wydaniem Kuriera Lubelskiego!

Treści, za które warto zapłacić!
RAPORTY, KOMENTARZE, REPORTAŻE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski