Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konfrontacje Teatralne: Weekendowa kumulacja (PROGRAM)

Andrzej Z. Kowalczyk
"Diabeł i tabliczka czekolady" Teatru Osterwy,
"Diabeł i tabliczka czekolady" Teatru Osterwy, Małgorzata Genca
Nie ma przesady w określeniu sobotniego programu Konfrontacji Teatralnych mianem kumulacji. Na dziś organizatorzy zaplanowali prezentację aż pięciu spektakli, przy czym jeden z nich zostanie zagrany dwukrotnie.

Ten pokaźny blok prezentacji rozpocznie autorska (scenariusz i reżyseria) realizacja Bogny Burskiej i Magdy Mosiewicz „Koniec przemocy”. Twórczynie spektaklu przyglądają się w nim obecnej sytuacji, w której podziały przecinające polskie społeczeństwo wydają się niemożliwe do zasypania. Nie ograniczają się jednak tylko do postawienia diagnozy, lecz proponują wyjście z tego ślepego zaułka, błędnego koła, spirali hejtu. I proponują nowy ustrój – prosty i niedrogi, wymagający jedynie zwrotu wyobraźni.

Dwukrotnie zostanie zaprezentowany spektakl TR Warszawa „Fantazja”. To kolejna w programie Konfrontacji Teatralnych realizacja Anny Karasińskiej, której spektakl „Ewelina płacze” zachwycił przed rokiem festiwalową publiczność. Tym razem autorka zajmuje się tematem wyobraźni i teatrem jako miejscem, w którym rodzi się fikcja. Co jest potrzebne, abyśmy uwierzyli w rzeczywistość sceniczną? Czy wyobraźnia ma swoje granice? Tytuł nawiązuje do muzycznej fantazji, która jest utworem o swobodnej, nierzadko improwizowanej formie, łączącej rozmaite gatunki muzyczne. W spektaklu zobaczymy m.in. Agatę Buzek, Adama Woronowicza i Rafała Maćkowiaka.

Lubelskim akcentem soboty będzie spektakl Teatru Osterwy „Diabeł i tabliczka czekolady” oparty na tomie reportaży Pawła Piotra Reszki pod tym samym tytułem. Realizacja owa oparta jest na zespołowości, która jednak nie oznacza, że mamy do czynienia z jakimś żywym automatem, lecz z galerią całego szeregu świetnie wykreowanych i niezwykle precyzyjnie zestrojonych postaci, z których każda zapada w pamięć, a dzieciobójczyni stworzona przez Jolantę Rychłowską jest kreacją fenomenalną. Tę galerię tworzą ludzie, o których istnieniu nie zawsze pamiętamy, a może – nie chcemy pamiętać. Nie chcę o nich napisać, że są ludźmi ze społecznego marginesu, bo to określenie ma jednoznacznie negatywną konotację, a nie każdy z nich na taką zasługuje. Powiedziałbym raczej, iż są to osoby z obrzeży społeczeństwa. Ludzie, którym zazwyczaj nie poświęcamy uwagi. Realizacja Kuby Kowalskiego nie stygmatyzuje ich, nie narzuca widzowi żadnego punktu widzenia. Po prostu przypomina o ich istnieniu, skłania do pomyślenia o nich i proponuje poddanie się sprawdzianowi z empatii; a to już wiele. „Diabeł i tabliczka czekolady” to spektakl ważny i potrzebny; z całą pewnością wart pokazania w programie festiwalu.

Kolejny dzisiejszy spektakl to „Henrietta Lacks” z warszawskiego Nowego Teatru. Tytułowa bohaterka, Afroamerykanka chora na raka macicy, zapisała się w dziejach medycyny tym, że pobrane od niej komórki okazały się być pierwszymi w historii zdolnymi do nieśmiertelnego wysiłku namnażania się. Ona sama jednak nigdy się o tym nie dowiedziała, a osierocone przez nią dzieci nie otrzymały żadnego wsparcia. Nie zadbano również o godne jej

upamiętnienie, a nawet przeciwnie – postarano się, by pozostała anonimowa. Spektakl próbuje znaleźć odpowiedź, dlaczego tak się stało, a także stawia szereg ważnych pytań z zakresu bioetyki.

Wreszcie na zakończenie dnia jedno z największych wyzwań tegorocznych Konfrontacji; nie wiem, czy artystycznych i intelektualnych, ale na pewno fizycznych. Realizacja Mårtena Spångberga „Natten” będzie bowiem trwać aż 400 minut, czyli ponad sześć i pół godziny. Dzieje się pomiędzy nocą a dniem, światłem i ciemnością, tańcem a bezruchem, czujnością i snem. To podróż w abstrakcyjną wieczność i niezgłębioną głębię. Bańka, do której można wejść i wyjść w każdym momencie. Ale ten, kto już znajdzie się w środku, będzie musiał sam uporać się ze swoimi demonami.

PROGRAM na sobotę 14 października
Godz. 17.00 – piwnice CK: Burska & Mosiewicz – „Koniec przemocy” (60 min.), bilety – 30/20 zł

Godz. 18.00 – Sala Widowiskowa CK: TR Warszawa – „Fantazja” (55 min.), bilety – 40/30 zł

Godz. 19.00 – kino CK: „Ederly”, reż. P. Dumała (87 min.), bezpłatne wejściówki

Godz. 19.00 – Teatr Osterwy – „Diabeł i tabliczka czekolady” (110 min.), bilety – 40/30 zł

Godz. 20.00 – Chatka Żaka: Nowy Teatr – „Henrietta Lacks” (90 min.), bilety – 40/30 zł

Godz. 21.00 – Sala Widowiskowa CK: TR Warszawa – „Fantazja” (55 min.), bilety – 40/30 zł

Godz. 22.00 – Galeria Labirynt: Mårten Spångberg – „Natten” (400 min.), bilety – 40/30 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski