Koniec marzeń futsalistów Luxiony AZS UMCS Lublin o awansie do ekstraklasy. Zobacz zdjęcia

Luxiona AZS UMCS Lublin przegrała kluczowe spotkanie w kontekście walki o awans do ekstraklasy. Akademicy ulegli na wyjeździe ekipie Sośnicy Gliwice 1:4, w przełożonym meczu 13. kolejki rozgrywek I ligi futsalu grupy południowej. Potyczka ta pierwotnie miała odbyć się 17 stycznia, jednak zmieniono termin z powodu zagrożenia epidemicznego.

Dla "Dzików" było to arcyważne spotkanie, bowiem tylko wygrana na Śląsku pozwalała im zachować szanse na awans do ekstraklasy. Lublinianie na dwie kolejki przed zakończeniem kampanii 2020/21, zajmowali czwarte miejsce w ligowej tabeli grupy południowej I ligi, mając po 20 rozegranych meczach 39 pkt.. Liderem był Górnik Polkowice (43 pkt.), wyprzedzając Sośnicę Gliwice (42 pkt.) oraz BSF ABJ Bochnię (42 pkt.). Triumf w Gliwicach pozwoliłby więc Luxionie AZS UMCS zrównać się punktami z zespołami Sośnicy i BSF ABJ.

Luxionie AZS UMCS nie udało się jednak wywieźć kompletu punktów z Gliwic, co definitywnie przekreśla szanse akademików na walkę o najwyższe cele w tym sezonie. Spotkanie toczyło się w niezłym tempie i obfitowało w wiele sytuacji z obu stron, ale to gospodarze po jedenastu minutach gry prowadzi już 2:0. Miejscowym w pierwszej połowie udało się jeszcze raz pokonać lubelskiego bramkarza i w efekcie przed zejściem na przerwę, gliwiczanie wygrywali 3:0.

Po zmianie stron Sośnica szybko strzeliła czwartą bramkę i w zasadzie było po meczu. Lublinianie razili nieskutecznością, choć trzeba przyznać, że znakomicie między słupkami spisywał się golkiper gospodarzy. Do tego przyjezdni popełniali błędy w defensywie, głównie przy stałych fragmentach gry, które okazały się bardzo kosztowne i zadecydowały o bramkach dla drużyny ze Śląska. Honorową trafienie dla akademików zanotował w ostatniej minucie Michał Tkacz.

Zakończenie rozgrywek przewidziane jest w weekend (10-11 kwietnia). W ostatniej kolejce, podopieczni trenera Konrada Tarkowskiego zmierzą się w Mikołowie z miejscową Kamionką, która walczy o utrzymanie i będzie bardzo niewygodnym rywalem. Lublinianie po ostatniej porażce spadli na piąte miejsce w ligowej tabeli, bowiem przeskoczył ich mający dwa oczka więcej Futsal Nowiny (41 pkt.). Liderem jest Górnik Polkowice (46 pkt.), który w ostatnim meczu rozgromił u siebie GKS Tychy 11:2, wyprzedzając Sośnicę Gliwice (45 pkt.) oraz BSF ABJ Bochnię (42 pkt.).

Końcówka kampanii 2020/21 zapowiada się więc niezwykle pasjonująco. Polkowiczanie zagrają na wyjeździe ze Stalą Mielec, gliwiczanie u siebie z Futsalem Nowiny, natomiast bochnianie zmierzą się w Rudzie Śląskiej z miejscową Gwiazdą.

Sośnica Gliwice - Luxiona AZS UMCS Lublin 4:1 (3:0)

Bramki: Górka 7', Hyży 11', 23', Kiełpiński 18' - Tkacz 40'

Sośnica: Śmieja, Górka - Dura, Pankowski, Kiełpiński, Górka, Kaczmarczyk, Hyży, Święch, Łopatka, Piasecki, Brysz, Hewlik. Trener: Łukasz Kujawa

Luxiona AZS UMCS: Parzyszek, Hajkowski - Mietlicki, Sekrecki, Wankiewicz, Tkacz, Ławicki, Michał Ostrowski, Maciej Ostrowski, Rusyn, Offert, Szyjduk, Nowak. Trener: Konrad Tarkowski

Sędziowali: Sławomir Steczko, Łukasz Szymczyk