Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z barierami. Rusza nabór do programu Aktywny Samorząd. Jaki jest jego cel?

Anna Paszkowska
materiały prasowe
Miasto będzie realizować program Aktywny Samorząd, który jest finansowany ze ze środków PFRON. Skierowany jest do osób z niepełnosprawnością, a jego celem jest zmniejszenie lub wyeliminowanie barier ograniczających funkcjonowanie tej grupy mieszkanek i mieszkańców Lublina.

– Wsparcie realizowane w ramach programu jest naprawdę szerokie, są to m.in.: pomoc finansowa na kurs prawa jazdy, zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym czy zapewnienie opieki dziecku na czas pracy zawodowej. W tym roku pojawiły się pewne zmiany w zasadach rozpatrywania składanych wniosków. Jedną z nich jest zmniejszenie do 10% udziału własnego w ponoszonych przez wnioskodawców kosztach zakupów lub podejmowanej nauki. Nowością jest także rozszerzenie modułu drugiego, dzięki czemu o dofinansowanie do kosztów ponoszonych na studia wyższe będą mogły starać się także osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności – mówi Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina.

W ramach programu wsparcie finansowe udzielane jest w dwóch modułach. Pierwszy zakłada pomoc w likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym transportowych, a także w poruszaniu się. W programie zawarte są również zmniejszenie barier w dostępnie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym np. dostęp do sprzętu elektronicznego i potrzebnego oprogramowania. Moduł zakłada pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Projekt pomoże w zapewnieniu opieki dla dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu.

Drugi moduł "Aktywny Samorząd" polega na wsparciu w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

Mieszkanki i mieszkańcy z niepełnosprawnością mogą składać wnioski o dofinansowanie w formie papierowej w Dziale ds. Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie przy ul. Zemborzyckiej 88-92 lub w formie elektronicznej . Dokumenty składane elektronicznie są dodatkowo premiowane. Trzeba pamiętać, ze jest to wsparcie jednorazowe i nie dotyczy osób, które otrzymały premię w poprzednich edycjach programu.

- W przypadku modułu I to dodatkowe 10 punktów w ocenie merytorycznej wniosku, natomiast w module II jest to jednorazowe zwiększenie dodatku na pokrycie kosztów kształcenia do kwoty 880 zł - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza.

Terminy naboru wniosków do programy "Aktywny Samorząd":
[b]moduł I – do 31 sierpnia;
moduł II:

  • dla roku akademickiego 2023/2024 – do 31 marca;
  • dla roku akademickiego 2024/2025 – do 10 października.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski