Koszykarze TBV Startu pokonali w Lublinie mistrza Polski, Stelmet Zielona Góra

Marek Jedynak
Efektowny wsad Darryla Reynoldsa, na dziewięć sekund przed końcem, przypieczętował zwycięstwo koszykarzy TBV Startu Lublin z mistrzem Polski, Stelmetem Zielona Góra 82:81.

Na nieco ponad 20 sekund przed końcową syreną goście prowadzili 81:79 i mieli piłkę po niecelnej próbie Reynoldsa. Chwilę później sędziowie odgwizdali jednak przewinienie w ataku Kelatiego, z czym nie mógł pogodzić się trener Stelmetu, Artur Gronek. Szkoleniowiec otrzymał faul techniczny, który na punkt zamienił James Washington.

Lublinianie mieli jeszcze 15 sekund na ostatnią akcję. Gdy piłka trafiła w ręce Reynoldsa, tym razem Amerykanin nie pomylił się i TBV Start wyszedł na prowadzenie 82:81. Ostatnie słowo wciąż jednak mogło należeć do Stelmetu, ale rzut Łukasza Koszarka był niecelny i w hali Globus zapanowała ogromna radość.

Spotkanie przez 40 minut było niezwykle zacięte. Pierwsza kwarta zakończyła się remisem 19:19. W następnej goście starannie konstruowali ataki, ale Start również nie pozostawał dłużny. Kibice w Lublinie mogli podziwiać podkoszową grę Reynoldsa, który pod koniec pierwszej połowy popisywał się efektownymi akcjami. Do tego należy doliczyć jeszcze bardzo dobrą formę Lewisa oraz świetną postawę czerwono-czarnych w obronie. W ostatnich sekundach premierowej odsłony Koszarek wyrównywał stan rywalizacji i po dwóch kwartach wciąć był remis - 42:42.

Drugą część meczu poprawnie zaczęli koszykarze Startu, notując dwie trójki za sprawą Washingtona, który skutecznie postawił się kapitanowi Stelmetu, Koszarkowi. Otrzymał też wsparcie od Marcina Dutkiewicza oraz Lewisa.

Finałowa kwarta to pogoń koszykarzy Startu (w połowie tej części lublinianie przegrywali 67:71). Ciężar gry wzięli na siebie Amerykanie: Lewis, Washington oraz Reynolds. Emocjonująca końcówka zakończyła się szczęśliwie dla ekipy TBV Startu.

- Wierzyliśmy w to zwycięstwo od pierwszej do ostatniej sekundy i nie pozwoliliśmy przeciwnikowi wygrać – powiedział trener David Dedek.

TBV Start Lublin – Stelmet BC Zielona Góra 82:81 (19:19, 23:23, 18:22, 22:17)
Start: Lewis 21, Reynolds 16, Washington 14, Dutkiewicz 14, Mirković 5, Szymański 4, Czerlonko 2, Ciechociński 2, Gospodarek 2, Zalewski 2, Kowalski. Trener: David Dedek
Stelmet: Savović 20, Mokros 13, Hrycaniuk 12, Koszarek 10, Gecevicius 8, Kelati 6, Zamojski 5, Matczak 4, Moore 3. Trener: Artur Gronek
Sędziowali: Marcin Kowalski, Sławomir Moszakowski, Tomasz Tomaszewski