MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Kowboje" w Teatrze Osterwy. Witamy na Dzikim Zachodzie albo sekretne życie pokoju nauczycielskiego

Sylwia Hejno
Próba "Kowbojów"
Próba "Kowbojów" Fot. Małgorzata Genca
„Kowboje” w reż. Anny Smolar nie będą westernem, jaki znamy z ekranów. To spektakl o władzy, przemocy, trudnych relacjach. A także głos współczesnych nauczycieli.

Premierowy spektakl w Teatrze Osterwy, choć trafiła w środek nauczycielskich strajków, nie odnosi się do nich bezpośrednio. Pierwsze pomysły i rozmowy zaczęły się ponad rok temu. - Rzeczywistość dogoniła teatr, a nie teatr ilustruje rzeczywistość. Ten spektakl opowiada o kondycji nauczyciela - podkreśla dramaturg Michał Buszewicz.

Dziki Zachód służy za metaforę władzy, kolonizowania i „ujeżdżania” jednych przez drugich, co staje się strategią przetrwania. Ta opowieść o szkole dotyczy tego, jakimi mechanizmami się posługujemy w społeczeństwie. - Spektakl mówi o relacjach trudnych, napiętych, o ciągłej presji, którą na siebie wywieramy. A szkoła jest obszarem presji. Ktoś jest silniejszy, ktoś jest słabszy, dzieci szybko się uczą, że muszą umacniać pozycję kosztem kogoś innego. Tak się rodzą wzorce wykluczeń między uczniami, ale one równie silnie działają w pokoju nauczycielskim opowiada Anna Smolar.

Choć wszystkie postacie są fikcyjne, to duży wkład w przedstawienie wniosły warsztaty z nauczycielami. Opowiedzieli o tym, jak na co dzień funkcjonują, co ich boli, o czym marzą. - Te spotkania dały nam wgląd w życie szkoły, bycie w systemie hierarchicznym. Podzielili się z nami wieloma sprawami, np. rozdarciem między wielkim spełnieniem i równie wielką frustracją, gdy system tego nie docenia czy sytuacjami trudnymi, gdy uczeń stwarza problemy, ale nie ma narzędzi, by sobie z nimi radzić. Te historie bardzo nas zainspirowały - dodaje Michał Buszewicz.

Kim jest nauczyciel, życiowy przewodnik? Dlaczego jest tak ważny? - również takie pytania stawiają „Kowboje”. Najważniejsze jest jednak to, o to jakiej szkoły potrzebujemy i życzymy dzieciom. - Chciałabym, żeby widzowie, obserwując ten pokój nauczycielski, zastanowili się jaka powinna być szkoła, żeby dzieci się mogły rozwijać, odkrywać swoje powołanie, to, co wniesie sens w ich życie - mówi reżyserka.

To kolejny raz, gdy Anna Smolar we współpracy z Michałem Buszewiczem tworzy teatr o autentycznych ludzkich sprawach. Uznanie krytyków zdobyli „Aktorzy żydowscy” z Teatru Żydowskiego. Przedstawienie z reportażowym zacięciem i empatią dotykało osobistych historii aktorów, kreśliło portret grupy, miejsca i towarzyszącej mu pamięci. Głośnym echem odbił się także ich „Ośrodek Wypoczynkowy” Komuny Warszawa, mówiący o świecie złudnego komfortu.

„Kowboje”. Teatr Osterwy, pt.-niedz., godz. 19, bilety 10-45zł

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski