Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości na majowy weekend

LUB
Jak spędzacie wiosenne weekendy? Może warto zabrać ze sobą dobrą książkę? Oto nasze propozycje z lubelskich księgarni dla czytelników dojrzałych i trochę młodszych. Życzymy mocnych wrażeń podczas lektury.

Niall Ferguson „Dom Rothschildów” (Wydawnictwo Literackie)Rotszyldowie to potężni bankierzy i przemysłowcy żydowskiego pochodzenia, którzy trzęśli dziewiętnasto- i dwudziestowiecznym światem, znacząco wpływając na historię całych państw. A wszystko zaczęło się od jednego lombardu założonego w połowie XVIII wieku we frankfurckiej kamienicy z czerwonym szyldem. Książka Nialla Fergusona jest biografią ujawniającą tajemnice rodu i jego wielkiego sukcesu. Ukazujący się właśnie w Polsce pierwszy tom trafił na listę dziesięciu najlepszych książek roku „Business Week”. Jest to również opowieść o świecie XIX i XX wieku: o gospodarce, kulturze, ewolucji wielkiej finansjery i znaczeniu tych przemian dla naszego współczesnego życia.

Christie Golden „StarCraft II: Diabelski dług” (Insignis)Rok 2494. Jeszcze pięć lat temu Jim Raynor i Tychus Findlay należeli do Niebiańskich Diabłów, elitarnej jednostki marines Konfederacji, słynącej z opanowania i doświadczenia na polu bitwy. Po buncie przeciwko skorumpowanemu dowódcy jednostki obaj mężczyźni dezerterują w obawie, że zostaną niesprawiedliwie skazani i poddani „resocjalizacji”, czyli praniu mózgu. Dziś Raynor i Findlay są wyjęci spod prawa i ścigani przez zawziętego szeryfa. Życie jednak nigdy nie wydawało im się lepsze. Korzystają z wielu okazji, by okraść Konfederację, i co noc przepuszczają swoje „ciężko zarobione” kredyty w barach i salonach gier.

Joel Dicker „Ostatnie dni naszych ojców” (Albatros) Londyn, rok 1940. Churchill powołuje do życia tajne służby, które będą prowadzić akcję na tyłach wroga. Kilka miesięcy później Paul-Émile opuszcza Paryż oraz ukochanego ojca i rozpoczyna specjalistyczny kurs szkoleniowy w Służbach Specjalnych w Anglii. Agenci - komandosi, francuscy „cichociemni” - czekają na rozkaz udania się z misją do kraju. Podczas jednej z akcji Paul znajdzie się w Paryżu. Pokusa, by w jakiś sposób skontaktować się z ojcem, będzie bardzo silna.

Istnienie jednostek specjalnych SOE przez długi czas utrzymywano w tajemnicy. 65 lat po rzeczywistych wydarzeniach książka przypomina je i odkrywa prawdziwe relacje pomiędzy ruchem oporu i Wielką Brytanią

Eryk Lipiński „Pamiętniki” (Iskry) Dzieciństwo w Moskwie, szkolne lata i studia na ASP w Warszawie, przedwojenne środowisko artystyczne i pierwsze sukcesy opisuje autor w humorystycznej formie. W czasie wojny był więziony w Oświęcimiu i na Pawiaku. Pracując jako sanitariusz w Dulagu w Pruszkowie, uratował wielu ludzi od wywózki. Po wojnie zajął się m.in. projektowaniem plakatów filmowych i teatralnych (był jednym z twórców Polskiej Szkoły Plakatu i organizatorem pierwszego Biennale Plakatu), ilustrowaniem książek i pism, pisaniem humorystycznych tekstów do kabaretów i „publigrafiką”.

Obecne wydanie Pamiętników zostało wzbogacone reprodukcjami plakatów i rysunków autora. Dołączono także pierwodruk listów Eryka Lipińskiego do żony z sierpnia 1944 roku.

Jo Soares „Xango z Baker Street” (Rebis)Jest rok 1888. W Rio de Janeiro giną cenne skrzypce Stradivariusa. Na pomoc lokalnej policji cesarz Brazylii Piotr II wzywa Sherlocka Holmesa. Holmes w asyście nieodłącznego doktora Watsona podróżuje do Brazylii schyłku cesarstwa i epoki niewolnictwa, a tam odnajduje świat zupełnie inny od wszystkiego, co wcześniej poznał. Muszą się zmierzyć nie tylko z tajemniczą kradzieżą i zaskakującymi morderstwami, ale też ze słońcem tropików, egzotyczną przyrodą i kuchnią, sztuką walki capoeira, rytuałami candomblé i starymi afrykańskimi bogami. Jednym z nich jest właśnie tytułowy Xangô.Ta książka to istna samba dla Sherlocka, pełna magii i egzotyki, ale także autentycznych postaci z epoki i zaskakującego humoru.

Oliver Bowden „Assassin’s Creed: Podziemie” (Insignis) Assassin jest bohaterem gier komputerowych, w które grają miliony dzieciaków, ale także dowcipnych filmików zamieszczanych na YouTube, no i oczywiście książek. Teraz ukazała się właśnie najnowsza pt. „Podziemie”. Rok 1862. W ogarniętym rewolucją przemysłową Londynie powstaje pierwsza na świecie podziemna kolej. Kiedy w wykopie zostaje znalezione ciało, rozpoczyna się kolejny morderczy rozdział odwiecznej wojny między asasynami a templariuszami. Działający w tajemnicy asasyn skrywa mroczne sekrety. Jego misją jest pokonać templariuszy, którzy przejęli pełną kontrolę nad stolicą kraju. Wkrótce Bractwo dowie się, że to Henry Green, mentor Jacoba i Evie Frye. Ale teraz jest on po prostu Duchem.

Anna Jurksztowicz „IQuchnia, czyli jak inteligentnie jeść i pić” (Edipresse)Znana wokalistka i producentka muzyczna odsłania swoje drugie oblicze. Od lat praktykuje jogę, dużo podróżuje, a jej pasją jest gotowanie. W tej książce zdradza swoje kulinarne sekrety i udziela praktycznych wskazówek, jak mądrze i zdrowo kupować, gotować i pić. Jej umiejętności są znane w gronie rodziny, przyjaciół i współpracowników. Każde urządzane przez nią przyjęcie jest kulinarną ucztą dla duszy i ciała, co, jak zapewnia, może potwierdzić „co najmniej kilkuset wiarygodnych świadków”. To właśnie za ich namową postanowiła napisać książkę. Zamieściła w niej swoje autorskie przepisy na co dzień i od święta, a także wiele cennych zasad, które znały nasze babcie, a dziś już się o nich nie pamięta.

David Weber, Timothy Zahn „Wezwanie do broni” (Rebis)Travis Uriah Long tęsknił za porządkiem i dyscypliną, których brakowało mu w rodzinnym domu. W poszukiwaniu tych wartości wstąpił do Royal Manticoran Navy. Ale życie w RMN mocno go rozczarowało: obóz dla rekrutów był frustrujący, a na jego pierwszym okręcie panowały chaos i bałagan. Samej marynarce wojennej zaś groziło unicestwienie przez parlament. W Gwiezdnym Królestwie bowiem różne frakcje polityczne, chcąc przejąć zasoby RMN, dążyły do jej rozwiązania. Był to ogromny błąd. Wkrótce się okazało, że świat wcale nie jest uporządkowanym i bezpiecznym miejscem. Travis Long osobiście się o tym przekonał.

Zbigniew Miazga „Portowe opowieści Lublinem II po morzach i oceanach świata” (Polihymnia)Książka zawiera reportaże z rejsów wzbogacone kolorowymi fotografiami, które poprowadzą czytelnika w daleki rejs. Autor odbył osiem dalekomorskich rejsów, w tym dwa dookoła świata. Wszystko to, co zobaczył i przeżył, opisał w tej książce, którą uważa za najważniejszą w swoim dorobku.

„Jest tu o statkach pływających pod biało-czerwoną banderą, o marynarzach, u boku których przeżyłem niejedną morską przygodę, a także o ludziach spotkanych w najdalszych miejscach globu - wspomina Zbigniew Miazga. - Jest też o pełnych emocji egzotycznych rejsach pod żaglami.

Adam Sadło, Adam Dylewski, Krzysztof Czub „Londyn” (Pascal 360 stopni)
Londynu nikomu przedstawiać nie trzeba. Co by o nim nie napisać, będzie oczywistością. Znacie to miasto troszeczkę choćby z książek albo z filmów. Ale warto bliżej je poznać, bo w Londynie historia przeplata się z nowoczesnością, że aż dech zapiera. Polecamy więc wyprawę do Londynu i zwiedzanie miasta z przewodnikiem. A jest co oglądać. To prawdziwie kosmopolityczna metropolia. Przewodnik został napisany przez „lokalsów”, a powstał w wydawnictwie, które ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w wydawaniu przewodników. W środku znajdziecie m.in. wyjmowaną mapę z zaznaczonymi atrakcjami, gotowe plany wycieczek, opis miejsc znanych tylko londyńczykom.

Tony Parsons „Krwawa wyliczanka” (Albatros)Siedmiu bogatych uczniów elitarnej szkoły Potter’s Field zostaje przyjaciółmi. Dwadzieścia lat później dorośli już mężczyźni po kolei giną, mordowani w okrutny sposób.

Detektyw Max Wolfe jest nowy w londyńskim wydziale zabójstw, ale to właśnie on wpada na trop zbrodni. Im więcej ofiar ma jednak na swoim koncie morderca tym bardziej niebezpieczny staje się dla samego detektywa Wolfe’a, który będzie musiał walczyć nie tylko o sprawiedliwość, ale też o życie swoje i swoich najbliższych.

Zośka Papużanka „On” (Znak literanova)Jest taki sobie. Źle się uczy. Nie zadaje pytań. Gubi zeszyty, obgryza paznokcie. Nie spełni żadnych ambicji. Nie będzie nikim ważnym. Wszyscy się z niego śmieją. Jest jednym wielkim rozczarowaniem. Miała go kochać i być dumna. A głównie się wstydzi. Bohater najnowszej powieści Zośki Papużanki nie nadaje się na bohatera powieści. Jak kochać kogoś, kogo łatwiej się wstydzić? Co zrobić, gdy rzeczywistość za nic sobie ma nasze oczekiwania i przybiera kształt, którego nie chcemy?

David Gemmell „Troja. Tarcza gromu” (Rebis)Wojna wisi w powietrzu - wszyscy królowie zachodu, wrogowie i przyjaciele, zmierzają do Troi na ślub Hektora. Każdy z nich snuje własne mroczne plany podboju i grabieży. Do tego tygla zdrad i oszustw przybywa też trójka podróżników: skrywająca straszny sekret Piria, kapłanka uciekinierka z Tery, wojownik Kalliades, właściciel słynnego miecza, i jego przyjaciel Banokles. Nad legendarną Troję nadciąga mrok, który w nadchodzących wiekach przyćmi bohaterskie czyny i osobiste tragedie zwykłych śmiertelników.

Ewa Anna Swat „Kobieto walcz i dopnij swego" (Marina)To obowiązkowa pozycja dla każdej nowoczesnej kobiety, która pragnie postawić na swoim. Autorka przekonuje, że współczesny świat stoi otworem przed każdą z kobiet, która postanowiła zawalczyć o osiągnięcie swoich celów. Ta książka to swego rodzaju apel do wszystkich przedstawicielek płci pięknej, by żyły odważnie i walczyły do samego końca o ziszczenie wszystkich swoich planów, ponieważ tylko w ten sposób są w stanie poczuć słodki smak życiowego spełnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski