Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości z księgarskich półek

LUB
Dziś mamy dla Was dziesięć książek, które niedawno zagościły na półkach w księgarniach. Mimo wakacji i urlopów - a może przede wszystkim dlatego - polecamy je Wam, byście mieli coś ciekawego do czytania.

Bohdan Urbankowski „Adam Mickiewicz. Tajemnice miłości, wiary i śmierci” (Zysk i S-ka) Czy o Adamie Mickiewiczu da się jeszcze napisać coś odkrywczego? Urbankowski pisze o tajemnicach życia i twórczości Mickiewicza, o pierwszych miłościach poety i jego zagadkowej śmierci w Konstantynopolu, przytacza dokumenty wyjaśniające spór o jego książęce, szlacheckie, a nawet chłopskie pochodzenie. W oparciu o źródła obala „rewelacje” na temat żydowskiej proweniencji wieszcza. Pisze o religijnych rozterkach i herezjach Mickiewicza, przybliża jego prekursorską filozofię i odurzenie mistycznym towianizmem. Łącząc wiedzę z wnikliwością detektywa, autor analizuje rzekome szyfry dzieł Mickiewicza.

Czy to wystarczy jak na jedną książkę? Niech czytelnik oceni sam. Polecam.

Deborah Moggach "Hotel Złamanych Serc" (Rebis)Bardzo dobra książka angielskiej pisarki, już kolejna wydana w Rebisie. Jest w niej ciepło, pogoda ducha, sytuacyjny dowcip, dobra fabuła, a przede wszystkim wciągająca opowieść o bohaterach - ludziach, którzy choć na pierwszy rzut oka są przeciętni, to jednak potrafią wzbudzić zainteresowanie. Nic dziwnego, że książki Moggach są ekranizowane. Widzowie lubią takie opowieści.

W tej książce emerytowany aktor postanawia porzucić Londyn i przeprowadzić się na walijską wieś, ale nie ma pojęcia, w co się pakuje. Jako właściciel podupadającego pensjonatu, któremu bliżej do staroci niż staroświeckości, musi zapełnić pokoje i zacząć zarabiać. Poznajcie jego genialny plan „Kursów dla rozwodników” oraz barwną zbieraninę gości. Pod życzliwym okiem Buffy’ego różniący się od siebie, samotni nieznajomi przekonują się, że mają ze sobą więcej wspólnego, niż sądzili, a małe miasteczko ma magiczną moc przyciągania.

Christie Golden „Warcraft” (Insignis)Czy oglądaliście ten film w kinie? Jeśli nie, to może warto zacząć od książki? Emocje gwarantowane. W Azeroth dotychczas panował pokój, lecz teraz kraina ta stoi na skraju wojny - jej cywilizacja musi stawić czoła przerażającej rasie najeźdźców: wojowniczych orków, którzy uciekają ze swego konającego świata i zamierzają podbić inny. Kiedy otwiera się łączący światy portal, jedna armia staje w obliczu zniszczenia, druga - zagłady. Dwaj bohaterowie z dwóch wrogich sobie stron zmierzają do konfrontacji, która rozstrzygnie o losie ich rodzin, poddanych i ojczyzn. Tak oto rozpoczyna się opowieść o potędze i poświęceniu, w której wojna ma niejedno oblicze, a każdy walczy o słuszną z jego punktu widzenia sprawę.

Karl H. Schlesier „W służbie III Rzeszy. Byliśmy żołnierzami” (Rebis)Wspomnienia nastoletniego żołnierza obrony przeciwlotniczej. W styczniu 1943 roku Adolf Hitler podjął decyzję o skierowaniu uczniów szkół średnich z roczników 1926 i 1927 do służby w oddziałach obrony przeciwlotniczej na terenie Niemiec. Flakhelferami, czyli żołnierzami służby pomocniczej artylerii przeciwlotniczej, zostało około 200 tysięcy szesnasto- czy niekiedy nawet piętnastolatków. Dzięki zaangażowaniu Flakhelferów było możliwe oddelegowanie na front około 120 tysięcy żołnierzy naziemnych lotnictwa - co odpowiadało dziesięciu dywizjom polowym Luftwaffe. Flakhelferem został także Karl Heinz Schlesier, autor książki, który wspomina tamte czasy i służbę.

Jamie Oliver, inni autorzy "Book of YOU" (Insignis)Twoje życie jest sumą mikroakcji, które podejmujesz na co dzień. Każda decyzja ma znaczenie. Ta książka pomoże ci dokonać dużych zmian – mikroakcja po mikroakcji. Bo małe rzeczy są ważne. Książka Book of YOU wywodzi się z popularnej aplikacji poświęconej dobremu samopoczuciu – YOU, której idea polega na tym, że to drobne zmiany mają silny i realny wpływ na nasze życie. Jej autorzy postawili sobie za cel wnieść rozsądny, świeży aspekt do dziedziny rozwoju osobistego, która za bardzo koncentruje się na radykalnej przemianie.

Kevin Hearne "Kołek na dachu. Kroniki Żelaznego Druida" (Rebis)Jak człowiek żyje sobie już dobre dwa tysiące lat, to nie ma mocnych – musiał się po drodze narazić kilku wampirom. A może kilku ich legionom. Nawet były przyjaciel i prawnik Atticusa okazał się przecież krwiopijcą niegodnym zaufania. Tylko że teraz te zębate potwory – zjednoczone pod wodzą opętanego żądzą krwi i władzy Theophilusa – urosły do upiornego problemu wymagającego natychmiastowego rozwiązania. Czas stawić im czoło. Atticus nie pogardziłby w tej rozgrywce jakimś wsparciem, lecz jego przyjaciele sami mają sporo na głowie. Jego trochę prostacki archdruid Owen Kennedy ma problem z trollami, Granuaile tymczasem chce się za wszelką cenę uwolnić spod wróżebnego nadzoru Lokiego i pozbyć jego znaku – żeby jednak tego dopiąć, musi wpaść do Warszawy, zaufać Siostrom Trzech Zórz i stanąć oko w oko z kilkoma słowiańskimi koszmarami.

James Rollins, Rebecca Cantrell „Niewinna krew” (Albatros)Druga książka z serii przygód profesor archeologii Erin Granger. Jeżeli lubicie powieści, gdzie historia przeplata się ze współczesnością, a wszystko to spowija tajemnica i sensacja (w stylu np. słynnego „Kodu Leonarda da Vinci”), to macie tu próbkę takiej opowieści. Pani archeolog ponownie sprzymierza siły z zakonem Sangwinistów, żeby odnaleźć i ochronić chłopca, któremu proroctwo Ewangelii Krwi przypisuje niewinną krew i anielskie ciało. Musi się spieszyć, bo tajemniczy i okrutny wróg za wszelką cenę chce wykorzystać dziecko do własnych celów. By wypełnić swą misję, Erin i jej towarzysze odbędą podróż przez stulecia do najdalszych zakątków świata i do samych bram piekieł.

Arne Dahl „Ciuciubabka” (Czarna Owca)Europol dostaje informację, że pozostające w cieniu gangi kontrolujące europejskich żebraków łączą się w wielką sieć, skupioną na przemycie ludzi. Od kilku tygodni Paul Hjelm i jego zespół z OpCopu śledzą podejrzanych o kierowanie tą potężną organizacją. Przełom w śledztwie będzie dopiero drastycznym początkiem serii tragicznych wydarzeń.

Arne Dahl to pseudonim Jana Lennarta Arnalda, jednego z najwybitniejszych szwedzkich pisarzy. Pracuje dla szwedzkiej akademii, która odpowiedzialna jest za przyznawanie corocznych Nagród Nobla. Poza tym zajęciem Arne Dahl pracuje również jako dziennikarz i recenzent.

Adam Bujak, Waldemar Chrostowski "Dziedzictwo Chrztu. 966-1966-2016" (Biały Kruk)Przeszłość w tej książce łączy się z teraźniejszością. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani Polski, ani polskiego narodu. U źródeł naszej państwowości leży bowiem niezwykłe w swej wymowie i dalekosiężne w skutkach wydarzenie - chrzest władcy Mieszka I, który dokonał się w 966 r. Wraz z nim ochrzczeni zostali także jego poddani, a kraj wszedł w obszar chrześcijańskiej cywilizacji. Waga tego wydarzenia doceniana była przez wszystkie pokolenia, jednak szczególnie uroczyście, podniośle i dumnie obchodzone było jego tysiąclecie - Millennium Chrztu Polski - które przypadło na czasy komunizmu. Album zawierający fotografie Adama Bujaka przypomina zarówno tamte utrudniane przez władze obchody w 1966 r., jak i dokumentuje jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski obchodzony w kwietniu i maju 2016 r.

Dariusz Domagalski „Angele Dei” (Rebis) Powieść rozgrywa się w czasach biblijnych, w okresie wypraw krzyżowych i współcześnie, bohaterami jest troje ludzi, których losy wiąże wspólna tajemnica. W Niebiosach szykuje się wojna. Po buncie Samaela, który nie mógł się pogodzić z wywyższeniem przez Boga ludzi i został strącony w piekielną otchłań, kolejni aniołowie podważają odwieczny ład. Zazdrośni o bożą miłość planują zagładę ludzkości. Podczas najazdu wojsk Nabuchodonozora na Królestwo Judy ze świątyni jerozolimskiej zostaje wywieziony tajemniczy artefakt, którym zbuntowane anioły chciały się posłużyć, by zerwać przymierze ludzi z Bogiem. Buntownicy rozpoczynają poszukiwania, ślad jednak rozwiewa się jak dym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski