MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze: Nowości z księgarskich półek

lub
Polecamy nowości książkowe. Oto kolejna porcja tytułów, które ostatnio pojawiły się w księgarniach.

Marek Krajewski „Mock. Ludzkie zoo” (Znak) Kolejny mroczny kryminał autorstwa najsłynniejszego współczesnego polskiego autora powieści kryminalnych i kolejna odsłona przygód równie słynnego wrocławskiego policjanta. Więcej rozpisywać się na ten temat nie potrzeba. Jest rok 1914. Maria, „narzeczona” Eberharda Mocka, co noc w swoim mieszkaniu słyszy potępieńcze jęki i płacz dzieci. On myśli, że kobieta traci rozum, ale odkrywa szokującą prawdę, którą kryją piwnice nieczynnego dworca. Mock wkracza w sam środek piekła. By ukarać bezlitosnych zbrodniarzy, narazi się na śmierć w męczarniach, a pogoń za złoczyńcą zaprowadzi go na granicę człowieczeństwa. Przekona się, że natura ludzka jest bardziej okrutna niż bezlitosna afrykańska dżungla.

Peter May „Na gigancie” (Albatros)Glasgow, 1965 rok. Jack Mackay ma tylko jedno marzenie: zostać znanym muzykiem. Ale nie zrealizuje go, jeśli zostanie w rodzinnym mieście. Wszystko, co ważne w branży muzycznej, dzieje się w Londynie. Jackowi udaje się przekonać kolegów z zespołu, by uciec z domu i szukać szczęścia w stolicy. Glasgow, 2015 rok. Sześćdziesięciosiedmioletni Jack nie ma odwagi spojrzeć wstecz na swoje szare, pełne niepowodzeń życie. Wciąż nękają go obrazy tego, co się wydarzyło. Nie może uciec od dręczących go wspomnień. Londyn, 2015 rok. Nad ciałem martwego mężczyzny w nędznym mieszkaniu na East Endzie stoi bezlitosny zabójca. To, co pięć dekad temu zaczęło się jako niewinna pogoń nastolatków za marzeniami, dziś stało się koszmarem na jawie.

Piotr Zychowicz „Niemcy” (Rebis)Kolejny zbiór esejów poświęconych historii Europy. Tym razem bohaterami są Niemcy przed wybuchem II wojny i w jej trakcie. Autor burzy mit Hitlera ultraprawicowca, a w rzeczywistości zatwardziałego lewaka. Pisze o fatalnych błędach Niemców we wschodniej Europie, gdzie początkowo witani jak wyzwoliciele, swoją ludobójczą polityką zaprzepaścili szansę na błyskawiczne pokonanie Sowietów. Szuka źródeł niemieckiego rasizmu i spiera się z Davidem Irvingiem, historykiem skazanym za negowanie Holokaustu. Pisze o Polakach w Afrikakorps, domu publicznym w Auschwitz, prowadzi czytelnika przez pola bitew i obozy śmierci, zagląda do gabinetów nazistowskich ideologów i sztabów sił zbrojnych. No i zastanawia się, jak do tego wszystkiego mogło dojść.

Ewa K. Czaczkowska, Tomasz Wiścicki „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość” (Edipresse)Opowieść o kapłanie, który stał się sumieniem Kościoła i narodu. Kiedy inni się bali, on podczas mszy św. za ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu upominał się o prawdę, wolność i solidarność w życiu społecznym. Moc, która w skromnym chłopaku z Białostocczyzny objawiła się w sierpniu 1980 roku, przyciągała wszystkich - od robotników po intelektualistów i artystów, ludzi różnych przekonań, także niewierzących. Mordercom ks. Jerzego nie udało się Go uciszyć. Dziś kult błogosławionego ks. Popiełuszki rozwija się na całym świecie. W książce zebrano wszystkie teorie na temat przyczyn porwania oraz czasu i miejsca zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki.

Cixin Liu „Ciemny las” (Rebis)Wyobraź sobie wszechświat jako las pełen drapieżników. Żeby przetrwać, trzeba pozostać niezauważonym - każda cywilizacja, która się ujawni, zginie. Ziemia właśnie się ujawniła. Drapieżcy nadciągają. Mieszkańcy Ziemi nie mogą otrząsnąć się z szoku po odkryciu, że za czterysta lat czeka ich inwazja kosmitów. Ruch na rzecz Ziemskiej Trisolaris został pokonany, ale obcy mają dostęp do wszystkich gromadzonych przez ludzi informacji. Tylko to, co się dzieje w ludzkich umysłach, pozostaje przed nimi ukryte. Staje się to bodźcem dla stworzenia programu Wpatrujących się w Ścianę, opracowania strategii niemożliwych do rozszyfrowania zarówno dla Trisolarian, jak i dla Ziemian.

Agnieszka Hałas „Dwie karty. Cykl Teatr węży” (Rebis) Srebrni magowie bezlitośnie ścigają wyznawców czarnej magii, uznanej za skażoną. Demony z Otchłani przybierają ludzką postać i przenikają do świata śmiertelników... W Shan Vaola nad Zatoką Snów pojawia się na wpół obłąkany człowiek z twarzą pociętą bliznami, który pamięta jedynie urywki ze swej przeszłości. W tunelach podziemnego świata żywiołaków i chowańców, ifrytów i homunkulusów, żebraków i przestępców, stopniowo odkrywa swoje magiczne talenty. Dwie karty - powieść mroczna, intrygująca, pełna plastycznych szczegółów obyczajowych, z pełnokrwistymi postaciami tworzącymi żywą, przemawiającą do wyobraźni społeczność - otwierają cykl dark fantasy „Teatr węży”.

Marisha Pessl „Nocny film” (Albatros)Historia dziennikarza śledczego ogarniętego obsesją na punkcie zagadkowego zabójstwa córki filmowego geniusza żyjącego od lat w nieznanym odosobnieniu. Choć śmierć dziewczyny zostaje z miejsca uznana za samobójstwo, Scott McGrath podejrzewa inną przyczynę zgonu. Próbując dowiedzieć się czegoś o jej życiu, McGrath staje twarzą w twarz z dziedzictwem jej ojca - Stanislasa Cordovy, legendarnego, otoczonego aurą tajemnicy, reżysera kultowych horrorów, którego nikt nie widział od ponad trzydziestu lat. Wiedziony ciekawością, potrzebą poznania prawdy, ale także zemsty McGrath pogrąża się coraz bardziej w niesamowitym, hipnotyzującym świecie wykreowanym przez diabolicznego reżysera.

Michael Palmer, Daniel Palmer „Trauma” (Rebis) Kolejny medyczny thriller tej pary autorów. Michael Palmer ma bogaty dorobek w tej dziedzinie powieści sensacyjnej i jest dobrze znany polskiemu czytelnikowi. Tym razem bohaterką jest doktor Carrie Bryant, rezydentka na oddziale neurochirurgii uznanego bostońskiego szpitala. Kiedy mordercze tempo pracy owocuje popełnieniem groźnego błędu, lekarka rzuca rezydenturę. Jej nowy cel życiowy to pomóc bratu, weteranowi wojennemu, uwolnić się od zespołu stresu pourazowego. Tymczasem w ośrodku zdrowia dla weteranów, z którym zaczyna współpracę, dzieją się dziwne rzeczy. Carrie zagłębia się w labirynt korupcji i morderstw i choć może przypłacić to życiem, za wszelką cenę próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego znikania jej pacjentów.

Haruki Murakami „Zawód: powieściopisarz” (Muza)Eseje zawarte w tym tomie Haruki Murakami zaczął pisać mniej więcej sześć lat temu. Już znacznie wcześniej czuł potrzebę, by opowiedzieć czytelnikom o swojej twórczości i o tym, jak to jest być pisarzem. Teksty z tej książki mogą być potraktowane jako eseje autobiograficzne, ale Murakami pisząc je, nie miał takiej świadomości. Chciał tylko pokazać swoją pisarską drogę i podzielić się refleksjami na temat twórczości w ogóle. „Nie bardzo wiem, na ile te w pewnym sensie egocentryczne, prywatne teksty - będące raczej zapisem prywatnych spekulacji na temat procesu pisania niż przesłaniami - przydadzą się czytelnikom. Bardzo bym się cieszył, gdyby naprawdę choć troszkę się komuś przydały”.

Marcin Sergiusz Przybyłek „Orzeł Biały 2” (Rebis)Woje elitarnego batalionu „Orzeł Biały”, na których Swaróg bez wątpienia patrzy życzliwym okiem, liżą rany po brawurowej akcji za zachodnią granicą. Tymczasem starzy rodacy zaczynają się burzyć i zazdroszcząc orkom nieśmiertelności, tworzą ruch Zielona Przyszłość. Perun poprzestawiał im klepki? Być może, ale i tak chcą wziąć N-Gen i zmutować! A gdyby ktoś pytał o wschodnich Engelsów, odpowiemy, że siedzą cicho, piją spiryt, pogryzają pogandogi i są Świętowidowi ducha winni. Zawsze tak było i żadna zmiana tu nie nastąpiła. Natomiast zmienia się coś w pałacowych laboratoriach, gdzie leży zewłok Überwundera Roberta Schmidta. Czy martwy Engels może wypowiedzieć zsiniałymi usty słowo „Aaapokalipsa”?

Sarah Lotz „Dzień czwarty” (Akurat)Jeżeli jesteście miłośnikami apokaliptycznych thrillerów, to jest to książka akurat dla Was. W wyniku niewytłumaczalnej awarii luksusowy wycieczkowiec traci kontakt ze światem. Na dryfującym statku dochodzi do kolejnych, coraz groźniejszych wydarzeń. Giną pasażerowie i członkowie załogi, a dzieła zniszczenia dopełnia tropikalny sztorm. Przywództwo nad garstką ocalonych obejmuje kobieta obdarzona nadprzyrodzonymi zdolnościami, ale czy to wystarczy, żeby uratować garstkę niedobitków? I czy ocalenie w ogóle jest możliwe? Rzeczywistość miesza się z jawą, może pasażerowie doświadczyli zbiorowej halucynacji albo zostali przeniesieni do innego świata? Nikt nie jest niczego pewien. No i kim jest ta kobieta? Medium czy bogiem?

Connie Willis „Pojedynek na słowa” (Albatros)Niedaleka przyszłość. Prosty zabieg ambulatoryjny robi prawdziwą furorę wśród zakochanych. Ma zwiększyć wzajemne zrozumienie między partnerami, a tym samym zbliżyć ich do siebie. Briddey Flannigan jest zachwycona, gdy jej chłopak, Trent, proponuje, by jeszcze przed ślubem poddali się zabiegowi, który scementuje ich związek. Dzięki temu staną się sobie jeszcze bliżsi. Ale nie wszystko idzie zgodnie z planem. Okazuje się, że musiało dojść do jakiejś pomyłki, bo Briddey czuje się zespolona, tyle że nie ze swoim chłopakiem. Miłość i komunikacja międzyludzka są o wiele bardziej skomplikowane. A to dopiero początek kłopotów.

Wojciech Dutka „Czarna pszczoła” (Albatros) Francja 1940. W Biarritz zostaje odkryte ciało polskiego malarza Józefa Rajnfelda. Mężczyznę znaleziono z poderżniętym gardłem i brzytwą w dłoni. Wszyscy uznali to za samobójstwo. Jedyny świadek mogący rozwiązać tę zagadkę ma swoje powody, by milczeć. Warszawa 2015. Nad brzegiem Wisły zostają znalezione zwłoki siedemnastoletniego dobrze rokującego artysty. Ktoś poderżnął mu gardło i ułożył ciało w taki sam sposób, jak ciało Józefa Rajnfelda blisko 75 lat wcześniej. Morderca ubrał go w podobne ubranie i włożył w ręce niemal identyczną brzytwę. Zabity chłopak był synem znanej dziennikarki, która odegrała znaczącą rolę w sprawie operacji Lunatyk. Zwraca się do człowieka, który może rozwikłać zagadkę.

Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska „Marzena M_” (Edipresse)Marzena wiedzie uporządkowane życie, ma męża, córkę, pracę i przyjaciółki. Owszem, są drobne niepowodzenia - ot, całkowity brak seksu, mąż nierób czy pewne niedomagania finansowe - lecz przecież nie można mieć wszystkiego. Pewnego dnia, z pozoru takiego jak wszystkie, Marzena dokonuje pierwszego odkrycia - za którym, prawem serii, podąża cała sfora następnych. A to w jej małżeńskim łożu ni stąd, ni zowąd znajdują się koronkowe stringi, a to mąż wraca z artystycznych przedsięwzięć z uszminkowanym pośladkiem, a to ona sama odkrywa takie oblicza seksualności, jakich nigdy dotąd nie zaznała, a to wreszcie stawia sobie arcyważne pytanie: czy ja lubię swoje życie? Czy już niczego więcej od niego nie chcę?

Katherine Webb „Angielka” (Insignis)Joan Seabrook, świeżo upieczona archeolożka, chce zbadać pustynny fort Jabrin i odnaleźć ukryte w nim skarby. Lecz Oman to kraj zagubiony w czasie - surowy, pełen tajemnic i pogrążony w krwawym konflikcie. Spotyka tam Maude Vickery, pionierkę i odkrywczynię, idolkę z dzieciństwa, której dokonania rozpaliły fantazje i ambicje młodej archeolożki. Maude wywraca życie Joan do góry nogami. Przyjaźń kobiet zacieśnia się, a Joan daje się wciągnąć w wir przygód. Gdy zaczyna się zastanawiać nad swoimi wyborami i motywami Maude, jest już za późno. Joan zdaje sobie sprawę, że stała się pionkiem w podstępnej grze, która ma wyrównać dawne porachunki. Teraz musi znaleźć sposób na zatrzymanie lawiny wydarzeń, którą sama wywołała.

Nikołaj Iwanow „Zginęli, bo byli Polakami” (Rebis)W latach 1937 - 1938 w Związku Sowieckim doszło do pierwszego ludobójstwa na narodzie polskim. W ramach „operacji polskiej” NKWD bolszewicy zgładzili 200 tysięcy naszych rodaków. Strzelano im w tył czaszki, topiono ich i zakopywano żywcem. Egzekucje poprzedzały długie, bestialskie tortury, których celem było wydobycie fałszywych zeznań i przyznanie się do fikcyjnych zbrodni. Wszystko to działo się na bezpośredni rozkaz Józefa Stalina. Jedyną „zbrodnią” ofiar była ich narodowość. Wstrząsający album wybitnego rosyjskiego historyka Nikołaja Iwanowa odsłania przed szerokimi rzeszami czytelników kulisy horroru, który rozegrał się w Związku Sowieckim 80 lat temu. To jeszcze większa zbrodnia niż ta, co miała miejsce w Katyniu.

Tana French „Kolonia” (Albatros)Zatoka Broken Harbour znów stała się miejscem tragedii. Cztery ofiary - dwoje uduszonych dzieci, ojciec zadźgany nożem w krwawej jatce i matka walcząca w szpitalu o życie. To sprawa najwyższej wagi i jednocześnie okazja dla detektywa Mick’a Kennedy’ego z dublińskiego wydziału zabójstw, żeby po okresie porażek powrócić na szczyt. Wygląda na to, że świetnie wykorzystuje swoją szansę - w ciągu 48 godzin zabójca trafia do aresztu. Tyle tylko, że ta sprawa nie posuwa się do przodu jak wszystkie inne, lecz „prowadzi go na manowce z siłą potężnego odpływu i ściąga na dno”. Wracają najszczęśliwsze wspomnienia z życia Mick’a. Ale też najstraszniejsze...

PigOut „Świnia ryje w sieci, czyli z pamiętnika hejtera” (Edipresse) Kiedyś analizą otaczającej nas rzeczywistości zajmowali się socjolo-gowie. Dzisiaj robią to blogerzy. PigOut, który o sobie mówi „głodny, zły i brzydki”, przemierza bezkres sieci, by wyłapać w niej to, co trzeba zauważyć, obśmiać, wytknąć. „Świnia ryje w sieci, czyli z pamiętnika hejtera” to katalog współczesnych, często absurdalnych mód i fascynacji przepuszczony przez filtr gigantycznego poczucia humoru ze sporą dawką sarkazmu autora. A jako bezpiecznik - zdrowy rozsądek. Uwaga! Niebezpiecznie śmieszne. I trochę straszne. Każdy, kto korzysta z internetu, a zwłaszcza z portali społecznościowych, spotkał się z tym zjawiskiem. A może Ty też jesteś hejterem, tylko o tym nie wiesz?...

Jakub Milszewski, Kamil Sadkowski „Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wyjdziesz coś zjeść” (Wydawnictwo Smak Słowa)Jak wygląda prawdziwe życie za kuchennymi drzwiami? Co ukrywają przed nami restauratorzy? Do tej pory wiedziała o tym jedynie garstka wtajemniczonych, ale już czas, by odkryła to cała Polska. Gastrobanda to pierwsza polska książka, której autorzy rozprawiają się z kuchennymi mitami. Odpowiadając na każde, nawet niewygodne pytanie w bezkompromisowy sposób, odsłaniają nieznany laikom barwny świat gastronomii od trudnych początków, przez opowieści o wojnie z dostawcami, przedstawienie psychologicznych umiejętności barmanów i kelnerów, aż po klasyfikację gości. Każdą historię tworzy inna osoba z kuchennej hierarchii: czy jest to pomocnik kucharza, barman i kelner czy kucharz, szef kuchni, a nawet właściciel restauracji - wszyscy mówią szczerze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski