Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Barbarzyńskie tsunami” na Zamku Lubelskim. Ponad 500 zabytków z 12 muzeów (WIDEO)

Małgorzata Szlachetka
Nowością na czasowej wystawie „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły” są gabloty, jakie nie tylko służą do prezentacji w środku oryginalnych obiektów, ale też pełnią funkcję dotykowego ekranu.
Nowością na czasowej wystawie „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły” są gabloty, jakie nie tylko służą do prezentacji w środku oryginalnych obiektów, ale też pełnią funkcję dotykowego ekranu. Małgorzata Szlachetka
Wystawa „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły” na Zamku Lubelskim otwiera się w piątek (23 marca) o godz. 14. Będzie dostępna do maja. Nowością na niej są gabloty, jakie nie tylko służą do prezentacji w środku oryginalnych obiektów, ale też pełnią funkcję dotykowego ekranu.

Muzeum Lubelskie jest jednym ze współorganizatorów tej wystawy archeologicznej, która do marca 2020 roku zostanie pokazana w dwunastu miastach Polski. W Lublinie na Zamku Lubelskim. Opowiada o przełomowych momencie dziejów, który do historii przeszedł pod mianem „wielka wędrówka ludów”.

Nie zabraknie wątków lubelskich. Muzeum Lubelskie pochwali się skarbem bursztynu z Basonii. Składają się nań nie tylko bryłki tego cennego surowca, ale też sznury bursztynowych paciorków.

- Do odkrycia doszło przypadkowo w czasie I wojny. Wg przekazów sprzed 100 lat pierwotnie skarb liczył ok. 300 kilogramów. W tym momencie jest rozproszony. Z trzech jej części, które przetrwały, nasza jest największa. Waży około 3 kilogramów - opowiada Marta Cyran z Muzeum Lubelskiego.

Czasami ważna historia kryje się za obiektem niepozornych rozmiarów. Tak jest z z okuciem końca pasa, wykonanym z brązu. Zabytek został znaleziony w latach 80. XX w. w czasie wykopalisk prowadzonych nad Zalewem Zemborzyckim.

- Zdobi go specjalny motyw roślinny, który był typowy dla sztuki koczowniczego ludu Awarów, których kojarzylibyśmy z terenem obecnych Węgier a nie naszym regionem - mówi Marta Cyran.

Na wystawie zobaczymy ponad 500 zabytków ze zbiorów 12 muzeów. Informacje opisowe będą prezentowane na powierzchni sześciu szklanych witryn na zabytki, które pełnią też rolę ekranów dotykowych.

Wystawie ma towarzyszyć cykl spotkań, m.in. warsztatów dla dzieci oraz oprowadzania kuratorskie.

Wernisaż wystawy „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły”, Muzeum Lubelskie, Lublin, Zamkowa 9, piątek (23 marca), godz. 14. Wystawę w Lublinie będzie można oglądać do maja 2018 roku. Bilet na nią kosztuje 5 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski