Chłop a sztuka współczesna. Jest już pierwsza praca Open...

  Chłop a sztuka współczesna. Jest już pierwsza praca Open City

  Sylwia Hejno

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Chłop a sztuka współczesna. Jest już pierwsza praca Open City
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Anna Kurkiewicz

  152 lata po zniesieniu pańszczyzny jest mu chyba jednak niewesoło. Zafrasowany chłop siedzi na kance na mleko i rozmyśla.
  „Pomnik chłopa“ Daniela Rycharskiego i Szymona Maliborskiego to jedna z prac, którą zobaczymy na tegorocznym festiwalu Open City. Na razie znajduje się na tle malowniczych wiejskich zagród w skansenie. W czwartek trafi na plac przed Centrum Kultury.

  Hiperrealistyczny chłop w kaszkiecie to w rzeczywistości Adam Pesta, sołtys Kurówka, wsi w województwie mazowieckim, a maszyna, na której siedzi - rozrzutnik do obornika.
  Praca była już pokazywana w innych miastach. Początkowo w planach był pomnik chłopa pańszczyźnianego - We wsi był kiedyś folwark. Moja rodzina to chłopi pańszczyźniani, mieszkali w czworakach i obsługiwali pana. Chodziłem więc po domach i pytałem, ale nikogo to nie interesowało - mówił Daniel Rycharski. Okazało się współczesna „chłopska krzywda“ jest gdzie indziej. - Najczęściej ludzie mówili mi o transformacji albo o Unii Europejskiej. Na pomniku chłop siedzi na wysięgniku jak na ambonie, z której można przemawiać do ludzi. Na rozrzutniku gnoju, rzeczy wstydliwej, ale niezbędnej. Ma widły przydatne do obrony oraz pracy i krowi łańcuch, symbol zniewolenia - wyjaśnia artysta.

  To nie jedyny pomnik, jaki zobaczymy na tegorocznej edycji festiwalu. Ta forma jest motywem przewodnim Open City. Jak podkreśla kurator, Stach Szabłowski, pomnik jest artystycznym wyrazem pewnych społecznych idei i oczekiwań: „Wokół pomników ogniskują się spory o wyobrażenia i wartości, jakie zdaniem różnych grup społecznych powinny być artykułowane i podkreślane w przestrzeni publicznej. Mowa pomników jest elokwentnym, komunikatywnym językiem, za pomocą którego różni aktorzy życia zbiorowego mogą wyrazić się na gruncie miasta. Inicjatorami budowy pomników bywają władze, ale również jednostki, organizacje, komitety obywatelskie. “

  Jak funkcjonują one w społecznej przestrzeni miasta? Zbadają to artyści. Stworzą szereg prac, które w różny sposób nawiążą do pomników (np. „Pomnik godziny czwartej” Wojciecha Bąkowskiego, który stanie na skwerze abp. Józefa Życińskiego czy „Pralka i lodówka” Moniki Zawadzki przed Teatrem Andersena).

  Open City, wernisaż: 23 czerwca (czwartek), godz. 17.00, plac przed Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12  Słoneczny Wrotków już czynny. Można się kąpać (ZDJĘCIA)

  Obwodnica Lublina: Drogowcy ustawili wiadukt ważący dwa tys. ton (WIDEO, ZDJĘCIA)

  Piknik rodzinny i maraton leszczowy nad Zalewem Zemborzyckim (DUŻO ZDJĘĆ)

  Ekobazar w Ogrodzie Saskim. Moda na śniadania na trawie wkracza do Lublina (FOTO)

  W Lublinie ścigali się w kolejnym biegu zaliczanym do cyklu "Chęć na Pięć" [ZDJĘCIA]

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Epidemia

  profos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  To jest zboczenie ludzkiego postrzegania piękna, wynikiem tego mogą być pestycydy stosowane do produkcji żywności , niech w końcu naukowcy wezmą się za badania by zapobiec powstawaniu takich...rozwiń całość

  To jest zboczenie ludzkiego postrzegania piękna, wynikiem tego mogą być pestycydy stosowane do produkcji żywności , niech w końcu naukowcy wezmą się za badania by zapobiec powstawaniu takich dziwactw, bo jest tego coraz więcejzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do pismaka

  pijak mleka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  pismaku dowiedz się , jak wygląda kanka a potem pisz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie, no ,wypas.....:)

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  co ci tzw.artyści brali/pili/palili/??? tez tak chce.....taki odlot no ..szacun ))))))))...wystarczy chuda szkapa i radło na kamoenistej ziemi.....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo