Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chłop a sztuka współczesna. Jest już pierwsza praca Open City

Sylwia Hejno
152 lata po zniesieniu pańszczyzny jest mu chyba jednak niewesoło. Zafrasowany chłop siedzi na kance na mleko i rozmyśla.

„Pomnik chłopa“ Daniela Rycharskiego i Szymona Maliborskiego to jedna z prac, którą zobaczymy na tegorocznym festiwalu Open City. Na razie znajduje się na tle malowniczych wiejskich zagród w skansenie. W czwartek trafi na plac przed Centrum Kultury.

Hiperrealistyczny chłop w kaszkiecie to w rzeczywistości Adam Pesta, sołtys Kurówka, wsi w województwie mazowieckim, a maszyna, na której siedzi - rozrzutnik do obornika. Praca była już pokazywana w innych miastach. Początkowo w planach był pomnik chłopa pańszczyźnianego - We wsi był kiedyś folwark. Moja rodzina to chłopi pańszczyźniani, mieszkali w czworakach i obsługiwali pana. Chodziłem więc po domach i pytałem, ale nikogo to nie interesowało - mówił Daniel Rycharski. Okazało się współczesna „chłopska krzywda“ jest gdzie indziej. - Najczęściej ludzie mówili mi o transformacji albo o Unii Europejskiej. Na pomniku chłop siedzi na wysięgniku jak na ambonie, z której można przemawiać do ludzi. Na rozrzutniku gnoju, rzeczy wstydliwej, ale niezbędnej. Ma widły przydatne do obrony oraz pracy i krowi łańcuch, symbol zniewolenia - wyjaśnia artysta.

To nie jedyny pomnik, jaki zobaczymy na tegorocznej edycji festiwalu. Ta forma jest motywem przewodnim Open City. Jak podkreśla kurator, Stach Szabłowski, pomnik jest artystycznym wyrazem pewnych społecznych idei i oczekiwań: „Wokół pomników ogniskują się spory o wyobrażenia i wartości, jakie zdaniem różnych grup społecznych powinny być artykułowane i podkreślane w przestrzeni publicznej. Mowa pomników jest elokwentnym, komunikatywnym językiem, za pomocą którego różni aktorzy życia zbiorowego mogą wyrazić się na gruncie miasta. Inicjatorami budowy pomników bywają władze, ale również jednostki, organizacje, komitety obywatelskie. “

Jak funkcjonują one w społecznej przestrzeni miasta? Zbadają to artyści. Stworzą szereg prac, które w różny sposób nawiążą do pomników (np. „Pomnik godziny czwartej” Wojciecha Bąkowskiego, który stanie na skwerze abp. Józefa Życińskiego czy „Pralka i lodówka” Moniki Zawadzki przed Teatrem Andersena).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chłop a sztuka współczesna. Jest już pierwsza praca Open City - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski