Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CSK w Lublinie. Złote Kieszenie rozdane. "Robert Robur" na podium (ZDJĘCIA)

Sylwia Hejno
Docenić scenografa, który na równi z reżyserem czy aktorami otwiera przed widzem teatralny świat - to cel festiwalu „Scena w Budowie”. Na sobotniej gali w Centrum Spotkania Kultur poznaliśmy nagrodzonych.

Jury przyznało Grand Prix Złotą Kieszeń „za niezwykle spójny, integralny obraz wizualny, a także kunszt wykonawczy” Aleksandrze Wasilkowskiej i Sławomirowi Blaszewskiemu. Stworzyli oni scenografię oraz kostiumy do „Roberta Robura” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego.

Nagrodę odebrał Roman Pawłowski, kierownik działu programowego warszawskiego Teatru Rozmaitości. - Dziękujemy za wyróżnienie, które spotyka spektakl bardzo alternatywny, który też jest przykładem fantastycznej pracy zespołowej. Przez cały czas towarzyszył nam cytat z powieści przedwcześnie zmarłego Mirka Nahacza, na której opiera się „Robert Robur” : „Pełnia obrazu w twoich oczach siostro, pełnia obrazu w twoich oczach bracie”. Te słowa można traktować jako klucz - mówił.

Złotą Kieszeń otrzymała także Barbara Hanicka za scenografię do „Idioty” w reż. Pawła Miśkiewicza. Jury uzasadniło, że jej pracę cechuje „niebywała spójność oraz ciekawe rozwiązanie przestrzeni, z uwzględnieniem estetyki detalu, kolorystyki i różnorodności materii”.

Nagroda za najlepsze kostiumy trafiła z kolei do Justyny Łagowskiej za „Wesele” w reżyserii Jana Klaty. Jurorzy docenili m.in. połączenie myślenia symbolicznego i romantycznego oraz dbałość o każdy detal.

W imieniu zwyciężczyni nagrodę odebrała Karolina Rozwód, dyrektorka Teatru Starego. Odczytała list, w którym Justyna Łagowska napisała m.in.: „Zwracam się do kobiet artystek, bo wiem do kogo mówię, o czym mówię i w jakim czasie mówię (...) nadeszła era kobiet i to my, ze świadomą odpowiedzialnością, musimy mówić, tworzyć i kształtować, aby nasi widzowie za parę lat, tygodni, godzin, nie uderzyli innego człowieka w twarz i nie krzyknęli: precz! (...)Jesteśmy sługami naszych talentów i spoczywa na nas obowiązek opowiedzenia prostej historii”

Zwycięzcy otrzymali symboliczne statuetki oraz nagrody pieniężne o łącznej wysokości 25000 zł.

W CSK wciąż można oglądać trzy festiwalowe wystawy: kostiumów operowych „Opera fashion”, prac studenckich „Upadek Ikara” oraz scenografię do filmu „Kingsajz”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski