Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historie żyją wielokrotnie. Spotkania z Opowiadaczami Świata w Teatrze NN

Sylwia Hejno
Chiara Tabaroni
Chiara Tabaroni Materiały Teatru NN
Nie ma dwóch takich samych opowieści, bo każda jest wyjątkowa i ulotna jak spotkanie. Przekonamy się o tym w Teatrze NN.

- Spotkanie to pierwszy, najistotniejszy element opowieści. Opowiadacze grają całym sobą, w odróżnieniu od teatru nie ma tu scenografii, czasem tylko jakiś pojedynczy rekwizyt lub muzyka. Drugim elementem jest ojczysty język, w którym najłatwiej wyrazić oddać pewne niuanse, myśli, emocje czy nastroje - mówi Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.

Międzynarodowy Festiwal Spotkania z Opowiadaczami Świata po raz szósty zaprezentuje żywe tradycje opowiadacze z różnych części świata. W tym roku w Lublinie ponownie zagości m.in. Bruno de La Salle - światowa sława wśród opowiadaczy. W snuciu „Pieśni kamieni” będzie mu akompaniował Leonid Karev, kompozytor i muzyk kontynuujący tradycję rosyjską, a na co dzień organista w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Ich „Pieśni kamieni” wysłuchamy po francusku z polskim tłumaczeniem. Będzie to opowieść o Małym Janie, który za pieniądze oddał się w służbę bezwzględnemu generałowi. Gdy pewnego dnia dopuszcza się straszliwego czynu, wszystko się w nim zmienia i z całych sił walczy o piękniejsze, lepsze jutro.

Również „Narodzona w marcu” włoskiej opowiadaczki Chiary Tabaroni przeniesie nas do baśniowego świata. Opowie nam o Modrej, dziewczynce bielutkiej jak śnieg, która kochała bławatki, a w tej historii zakodowana jest wiara w moc człowieka, aby przebaczyć i narodzić się na nowo.

Pojawią się również opowieści silniej powiązane z życiem, autobiograficzne. Jak ta Heleny Szmuness pt. „Rakowe szyjki”. Tę historię opowie po raz pierwszy, specjalnie dla lubelskiej publiczności. Przedstawi w niej świat widziany okiem dziecka - sześcioletniej Heleny. Przeniesiemy się do małego, górniczego miasteczka w Donbasie, które słynie ze światowego rekordu wydobycia węgla. Poznamy też tajemnice, które skrywa przed światem.

Helena Szmuness, była aktorka Teatru Żydowskiego i dziennikarka, mieszka na co dzień w Londynie. Na koncie ma wywiady m.in. z Janem Pawłem II czy Borysem Jelcynem (jako pierwsza dziennikarka Światowego Serwisu BBC). Jej ojciec Wolf Szmuness był wybitnym epidemiologiem, którego rewolucyjna metoda badawcza przyczyniła się do opracowania szczepienia przeciw wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Przez 10 lat uczył się i pracował w Lublinie.

22 czerwca (piątek)
godz. 18.00 „Pieśń kamieni”, Bruno de la Salle;
godz. 20.00, „To jest pamięć”, Andrea Gabriele
23 czerwca (sobota)
18.00, „Sól ziemi. Obywatele 2018”, Małgorzata Litwinowicz, Jolanta Kossakowska
20.00, „Rakowe szyjki”, Helena Szmuness
24 czerwca (niedziela)
godz. 16.00, „Narodzona w marcu”, Chiara Tabaroni
godz. 17.30, „Sztukmistrz z Lublina”,Witold Dąbrowski
godz. 19.00, „Pan Tadeusz, Księga VII - Rada, Ewa Benesz
Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, ul. Grodzka 21, wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski