Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kina w Lublinie podczas świąt. Nie tylko Jedi. Co ciekawego możemy obejrzeć?

Sylwia Hejno
Sylwia Hejno
Kadr z filmu "Cicha noc"
Kadr z filmu "Cicha noc" materiały dystrybutora
Dramat, komedia, sensacja, biografia, kryminał, a może coś dla całej rodziny? Każdy lubi coś innego. Dlatego przygotowaliśmy dla Was mały poradnik kinomana, czyli kilka filmowych propozycji na świąteczne dni.

Nie musimy spędzać świątecznej przerwy przed telewizorem. Poza niekwestionowanym hitem, jakim są „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”, czeka na nas jeszcze kilka interesujących filmów. Jeśli ktoś nie widział, jest okazja, aby nadrobić zaległości.

Choinka, wódka i rodzinne demony
„Cicha noc” Piotra Domalewskiego to film nagrodzony Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni. Dla jednych - trochę bardziej lajtowa wersja „smarzowszczyzny”, dla innych całkiem świeże spojrzenie na polskie społeczeństwo i najlepszy film roku.

Wszystko zaczyna się przed świętami. Do kraju z Holandii wraca Adam (Dawid Ogrodnik). Ma plan, aby przekonać ojca (Arkadiusza Jakubika) do sprzedaży domu, wtedy będzie mógł tam na stałe zamieszkać ze swoją ciężarną dziewczyną. Jego przyjazd uruchamia lawinę dawnych urazów i żali, na wierzch wychodzi konflikt z bratem Pawłem (Tomasz Ziętek) i nim się obejrzymy lądujemy w samym środku rodzinnego piekiełka.

ZOBACZ TEŻ: Czego życzyć na święta bliskim i znajomym?

Napięte relacje między domownikami, gdy w telewizji leci obowiązkowy „Kevin sam w domu”, to tylko jedna warstwa filmu Piotra Domalewskiego. Drugą jest pytanie o człowieczeństwo i narodową tożsamość. Reżyser zapewnia, że zależało mu, aby jego pełnometrażowy debiut był filmem uniwersalnym, dla którego polska prowincja stanowi punkt odniesienia.- Zdecydowanie lubię Polaków. Chociaż trochę się boję ich pewnego zacietrzewienia, które wszyscy teraz podsycają. A emocje raz pobudzone bardzo trudno uspokoić - podkreśla w wywiadach.

„Cicha noc”. Bajka, Cinema City, Felicity

Powrót Herculesa Poirot
Trzeba przyznać, że polskie recenzje „Morderstwa w Orient Expressie” nie są zbyt entuzjastyczne. Filmowi brytyjskiego aktora i reżysera Kennetha Branagh‘a warto jednak oddać sprawiedliwość - to trzymająca zupełnie przyzwoity poziom rozrywka z gwiazdorską obsadą (Judi Dench, Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Penélope Cruz, Willem Dafoe), oparta o powieść Agathy Christie i opowiedziana z wizualnym rozmachem.

W czasie podróży luksusowym pociągiem zostaje zasztyletowany wpływowy biznesmen, a Hercules Poirot, detektyw obdarzony wręcz nadnaturalną intuicją, podejmuje się rozwiązania zagadki. Z wyjątkiem początku wszystko dzieje się w sumie mniej więcej tak, jak w literackim pierwowzorze. Pociąg grzęźnie w zaspie, Poirot przesłuchuje pasażerów, po nitce do kłębka docieramy do intrygi, mając też nieco czasu na poznanie poszczególnych bohaterów. Niewątpliwej przyjemności dostarcza strona wizualna - dopracowana do najdrobniejszego detalu scenografia i kostiumy oddające ducha epoki.

„Mordestwo w Orient Expressie”. Cinema City, Felicity, Multikino

Wielkie postacie, wielkie emocje
Rzadko się zdarza, aby na ekranach równocześnie gościły dwa filmowe portrety wybitnych sportowców. Mowa o „Najlepszym” w reżyserii Łukasza Palkowskiego i „Na skrzydłach orłów” Stephena Shina. Oba obrazy są biograficzne, ale na tym podobieństwa się kończą.

Palkowski poświęcił swój film Jerzemu Górskiemu, który mimo wielu przeciwności został mistrzem świata w podwójnym triatlonie. Historia „od zera do bohatera” jest wręcz hollywoodzka, pokazuje, jak Górski (Jakub Gierszał), poczatkowo nastoletni narkoman, z czarnego dna rozpaczy odbija się na sam szczyt. Był w więzieniu, szpitalu psychiatrycznym, stracił partnerkę i dziecko, aż trafił w końcu do Monaru. Jak to się stało, że ta sama osoba zdobyła mistrzostwo świata na dystansie Double Ironman? Biograficzny film Palkowskiego próbuje odpowiedzieć na to pytanie.

Erica Liddella (Joseph Fiennes), bohatera „Na skrzydłach orłów“, szkockiego lekkoatletę i medalistę olimpijskiego poznajemy z perspektywy jego podopiecznego, Xu Niu. Sportowiec, którego wyczyny stały się wręcz legendą (o jego osiągnięciach opowiadają Oscarowe „Rydwany Ognia) , po zakończeniu kariery w 1925 r. postanowił wzorem rodziców zostać misjonarzem w Chinach. Shin pokazuje go jako niczym świętego i skrupulatnie odnotowuje elementy burzliwej biografii.

Cinema City, Felicity, Multikino

Dla dzieci
Nie będzie większego problemu z propozycjami dla najmłodszych. Jedna z nich, „Pierwsza Gwiazdka” to historia narodzin Chrystusa opowiedziana z perspektywy zwierząt. Pewien osiołek marzy o lepszym życiu od tego wypełnionego pracą w młynie. Przy wsparciu oddanego przyjaciela, białego gołębia, postanawia spełnić marzenia. I tym sposobem trafia pod dach Józefa i Maryi. „Pierwsza Gwiazdka”.

Cinema City, Felicity, Multikino

Kino Bajka ma przerwę w dniach 24-26 grudnia, a wszystkie kina są zamknięte 24 grudnia. W pozostałe dni pracują normalnie.

ZOBACZ TEŻ: "Cicha noc". Film o trudnych relacjach rodzinnych i nie tylko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski