Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurier poleca nowe książki. Do czytania w zimowe wieczory

lub
Mamy kilkanaście nowości książkowych dla czytelników małych i dużych. Czytajcie zapowiedzi i wybierzcie coś dla siebie interesującego.

Arael Zurli „Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce” (Iskry) Barwne życie Gabrieli Zapolskiej to romanse, skandale, stroje, brylanty... i ciężka praca. Arcydzieła i ramoty. Atakowana przez krytyków, odważnie walczyła o miejsce na literackim Parnasie. Jako aktorka chciała dorównać Modrzejewskiej. Choć urodzona w pałacu, żarliwie ujmowała się za najbiedniejszymi. Broniła praw kobiet, lecz wyśmiewała emancypantki. Uwodziła młodych mężczyzn, wciąż marząc o ciepłym rodzinnym gniazdku. I nieustannie chorowała. Arael Zurli pasjonująco opisuje życie i twórczość tej pięknej kobiety o niełatwym charakterze oraz dramatyczne okoliczności jej śmierci. W tle malownicza epoka fin de siecle’u: teatr, moda, Paryż, ówczesne sensacje.

Jarosław Kret „W Ziemi Świętej” (Rebis)Książka ta jest owocem wielu wizyt w Izraelu i Palestynie, lat poznawania tego niezwykłego zakątka planety. Autor odwiedzał Ziemię Świętą zarówno w czasie pokoju, kiedy rojno w niej było od turystów i pielgrzymów, jak i podczas wojny, kiedy snuł się po pustych uliczkach Jerozolimy i samotnie siedział w Kaplicy Anioła w... pustej Bazylice Grobu Świętego. Popularny dziennikarz w tonie lekkiej, ale pasjonującej gawędy ukazuje nie tylko duchowe oblicze tej ziemi, skupiającej trzy monoteistyczne religie, ale też migawki z jej życia z religią niemającego nic wspólnego - kibuce, kobiety w armii, pracę w nowoczesnej telewizji - obalając przy tym wiele stereotypów dotyczących współczesnych Izraelczyków.

Alex Marwood "Zabójca z sąsiedztwa" (Albatros)
Collette ukrywa się przed byłym szefem, Cher jest nastoletnią uciekinierką, a Thomas rozpaczliwie pragnie zaprzyjaźnić się z sąsiadami. Londyńską kamienicę przy Beulah Grove 23 dzielą z nimi: Irańczyk ubiegający się o azyl oraz cichy nauczyciel muzyki. Wszystkich obserwuje Vesta, przed którą nic się nie ukryje. Każdy z mieszkańców domu ma swoją tajemnicę. Gdyby tak nie było, żaden z nich nie zdecydowałby się na pokój w szemranej dzielnicy Londynu. Szóstka lokatorów zwykle unika siebie nawzajem jak ognia, ale pewnej nieznośnie gorącej nocy będą musieli zawrzeć niewygodny sojusz. Nie mają jednak pojęcia, że jedno z nich jest mordercą, który wybrał już następną ofiarę. Teraz tylko czeka na odpowiedni moment.

Amanda Prowse „Świąteczna kafejka” (Wydawnictwo Kobiece)Bea jest 53-letnią samotną wdową. Ucieka w ciężką, tytaniczną pracę, poświęcając się bez reszty prowadzeniu własnej kawiarni. W krótkim czasie zyskuje ona miano miejsca, w którym można zjeść najlepsze w Sydney ciasto marchew-kowe. Pewnego dnia kobieta otrzymuje wiadomość mailową od poznanej na forum właścicielki kafejki z Edynburga. Nowa znajoma namawia Beę do przyjazdu do Szkocji na Boże Narodzenie. Bohaterka zgadza się i wraz z ukochaną wnuczką Florą wyruszają w podróż, która już na zawsze odmieni ich życie. W scenerii Edynburga, wśród urokliwych zakątków, Bea odkryje sekrety przeszłości, o których od dawna próbowała zapomnieć.

Kajsa Kinsella "Nordicana. Za co kochamy Skandynawię" (Buchmann)
Moda na Skandynawię trwa w najlepsze, a ta książka z pewnością trafi w wasze gusta, bo "Nordicana..." to pięknie ilustrowany przewodnik po wszystkim tym, za co kochamy Skandynawię – przedmioty, zjawiska, trendy oraz ludzie. Z krótkich, błyskotliwych tekstów dowiecie się wszystkiego, co należy wiedzieć o kulturze, sztuce i historii półwyspu skandynawskiego. 100 haseł i pojęć związanych ze Skandynawią – kultura i sztuka, historia i obyczaje, ludzie, przedmioty, styl życia. Jeżeli podróżowaliście już po Skandynawii, to oglądając i czytając tę książkę w zimowe wieczory, wspomnieniom i westchnięciom nie będzie końca. Miłych wrażeń z lektury.

James R. Doty „Mózg i serce - magiczny duet” (Rebis)Znany neurochirurg radzi, jak wykorzystać potęgę umysłu i moc serca, by osiągnąć wszystko, czego pragniesz. James Doty uświadamia nam, że w każdym z nas istnieje takie miejsce spokoju i piękna. Autor urodził się w ubogiej rodzinie. Ojciec był alkoholikiem, matka chorowała na przewlekłą depresję. Przyszłość dwu-nastoletniego Jamesa malowała się w czarnych barwach. Podczas wakacji w 1968 roku nagle wszystko się zmieniło, gdy przypadkiem wstąpił do sklepu z rekwizytami iluzjonistycznymi. Poznał tam Ruth, która przekazała mu magiczną umiejętność - nauczyła go radzić sobie z cierpieniem, określać swoje pragnienia i dążyć do ich spełnienia…

Mikal Hem „Jak zostać dyktatorem. Podręcznik dla nowicjuszy” (Smak Słowa, Agora)Opowieść o drodze do władzy absolutnej. To gorzka, inteligentna satyra i analiza współczesnego świata, który na gwiazdy kreuje czasem wyjątkowo antypatyczne postaci. „Jak zostać dyktatorem” w krzywym zwierciadle pokazuje mechanizmy i cechy, dzięki którym „słońca narodów” z całego świata dochodziły do władzy i przy jej pomocy eliminowały przeciwników. Pokazuje też, że opowieść o krwawych i bezwzględnych dyktaturach może być zarazem historią o buncie i narastającej społecznej frustracji, która prowadzi do rewolucji skierowanych przeciwko absolutnej władzy.

Jodi Ann Bickley „Milion cudownych listów” (Insignis) Kiedy Jodi Ann Bickley miała pięć lat, zmarła jej ukochana babcia. Mama Jodi zachęciła ją, by na-pisała list do babci, i zapewniła, że listonosz dostarczy go do nieba. Dziewczynka zapamiętała, jak napisanie listu pocieszyło nie tylko ją, ale i mamę. Wiodła szczęśliwe życie i z nadzieją patrzyła w przyszłość. Latem 2011 roku Jodi zachorowała na zapalenie mózgu i na długie tygodnie trafiła do szpitala. Przykuta do łóżka i załamana, doszła do wniosku, że albo się podda, albo wykorzysta ten czas, by zdziałać coś dobrego. Założyła stronę internetową, zachęcając tych, którym mniej lub bardziej nie układa się w życiu, by skontaktowali się z nią, a ona napisze do nich pokrzepiające listy. Odzew był nieprawdopodobny.

Laurence Yep, Joanne Ryder "Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi" (IUVI)Panna Drake, uparty i zrzędliwy smok – czy tego chce, czy nie – ma nowego pupila: nad wiek wygadaną Winnie. Smoczyca ma przed sobą trudne zadanie: wychować tę pyskatą osóbkę na idealną towarzyszkę. O ile w ogóle jest to możliwe. Panna Drake otwiera przed Winnie tajemną i fantastyczną stronę San Francisco. Dziewczynka dostaje w prezencie szkicownik i rysuje w nim czarodziejskie stworzenia. Problem zaczyna się, kiedy jej szkicelungi ożywają, uciekają i swobodnie biegają po ulicach. Czy Winnie i panna Drake położą kres chaosowi? Czy uda im się uwierzyć, że przyjaźń może wynagrodzić ból po stracie najbliższych?

Terry Pratchett "Odkurzacz czarownicy" (Rebis)
Kolejny, po Smokach na zamku Ukruszon, zbiór wczesnych opowiadań Terry’ego Pratchetta, pełnych oszustów, czarodziejów, piratów i wielu innych zabawnych postaci. „Czy wierzycie w magię? Wyobrażacie sobie, jak mogłaby wyglądać wojna między czarodziejami? A ekscytująca podróż sterowcem? Albo łodzią podwodną? A może chcielibyście wiedzieć, kto był «najszybszą pałką policyjną» na Dzikim Zachodzie? Jeśli tak, to niniejsze opowiadania są właśnie dla was. Poza tym, o czym właśnie wspomniałem, znajdziecie w nich i czarownicę latającą na odkurzaczu, i mówiące, ruchome pomniki, i zbuntowaną mrówkę!” (ze wstępu Terry’ego Pratchetta).

Andrew Nagorski "Łowcy nazistów. Na tropie zbrodniarzy wojennych" (Rebis)Ponad siedemdziesiąt lat po zakończeniu drugiej wojny światowej umierają ostatni nazistowscy zbrodniarze. Dobiega końca ich czas, a także czas tych, którzy przez kilkadziesiąt lat bez wytchnienia na nich polowali. Mocarstwa, które zwyciężyły w drugiej wojnie światowej, szybko straciły zainteresowanie ściganiem niemieckich zbrodniarzy wojennych.

Andrew Nagorski opisuje losy niewielkiego grona niezłomnych ludzi, którzy nie zamierzali dopuścić do tego, by zbrodnie Trzeciej Rzeszy uległy zapomnieniu. Pokazuje jak z determinacją i nieustępliwością, a czasem brawurą, tropili zbrodniarzy wojennych, zarówno tych słynnych, jak Rudolf Höss, Adolf Eichmann czy Klaus Barbie, ukrywających wojenną przeszłość, jak były sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim, czy nieznanych szerzej obozowych strażników.

Kathy Wollard "Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci" (Prószyński i S-ka)
Dzieci potrafią zadawać dziesiątki pytań na godzinę. Kto dzieciaty, ten wie, że nie przesadzam. A ta książka może być kołem ratunkowym dla rodziców zasypywanych pytaniami typu: Dlaczego niebo jest niebieskie? W jaki sposób mruczą koty? Dlaczego mamy czkawkę? – odpowiedzi na większość dziecięcych pytań zebrane w jednej znakomitej książce o charakterze edukacyjnym.

Adresowana jest do samodzielnego czytania przez młodych czytelników powyżej 10 lat i do rodziców dzieci zadających nie zawsze łatwe pytania. Informacje o świecie podane są w niej w formie pytań i ciekawych rozbudowanych odpowiedzi. Większość tych pytań została zadana drogą mailową przez dzieci z całego świata – od Brooklynu do Bangalore – z Brazylii, Indonezji, Australii i Kanady, z Omanu i Wielkiej Brytanii. Napływały do gazety „Newsday”, do rubryki zatytułowanej jak ten potężny tom: „Jak to możliwe?”. Krótka odpowiedź na każde pytanie poszerzona jest również o szersze wyjaśnienie. Większość tematów wzbogacona jest też komiksowymi ilustracjami oraz tabelką, w której znajdują się konkretne, często liczbowe informacje. Dodatkowo zamieszczono ciekawostki związane z tematem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski