Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Land Art Festiwal: Powrót do korzeni, powrót do domu

Sylwia Hejno
Z cyklu "Powrót" Roberta Pranagala. Na zdjęciu: "Breath" Bongiego Parka, Land Art Festiwal 2015
Z cyklu "Powrót" Roberta Pranagala. Na zdjęciu: "Breath" Bongiego Parka, Land Art Festiwal 2015 Robert Pranagal
Poznajcie sztukę, która zawarła pakt z naturą. Dwie wystawy fotograficzne w Centrum Spotkania Kultur to zachęta, aby odwiedzić tegoroczny Land Art Festiwal oraz dowód na to, że prace artystów tworzących sztukę ziemi na zdjęciach zyskują drugie życie.

„Sztuka ziemi” dokumentuje poprzednie edycje festiwalu i pokazuje np., jak na dokonaniach artystów piętno odcisnął czas. „Powrót” Roberta Pranagala jest autorskim spojrzeniem na festiwalowe prace.

Cykl tych zdjęć powstał w technice gumy chromianowej, jednej z tych szlachetnych, która śmiało może konkurować z malarstwem. W uproszczeniu polega ona na pokryciu papieru specjalną światłoczułą emulsją na bazie gumy arabskiej (jest ona uczulona dwuchromianem amonu albo potasu) i pigmentu. Następnie papier się naświetla i zanurza w wodzie, aż nienaświetlona guma spłynie. Do wywoływania używa się właśnie wody i pędzelka. Jest to szalenie pracochłonna technika, która umożliwia uzyskanie wielu artystycznych efektów i różne ręczne ingerencje w obraz. Ale jak powtarzają wytrawni „gumiści”, czyli wielbiciele tej techniki, dobrą gumę można uzyskać tylko z dobrego zdjęcia.

Powrót do tradycyjnej techniki splata się z działaniem artystów. Guma i współcześnie jest alternatywą dla doprowadzonej do technicznej perfekcji fotografii cyfrowej. Land art to dla artystów szukanie prostych materiałów i środków ekspresji w łączności z naturą. To sztuka bez galerii i bez bez barier, otwarta na każdego spacerowicza, który, celowo czy przypadkiem, natrafi na pracę. - Land art jest dla mnie sztuką, która powraca do korzeni. Do pierwotnych środków wyrazu, funkcji i znaczeń, materiałów i narzędzi. Podjąłem podobną próbę, dążąc do przekazania magii dzieł, energii ich twórców i niesamowitej wręcz aury miejsc - wyjaśnia Robert Pranagal.

Materiały, wśród których wymienia „żywicę z drzewa akacji, czerń z winorośli, prosty papier, życiodajne światło słoneczne, wodę, czas i cierpliwość”, również wpisują się w sztukę ziemi.

Na zdjęciach dokumentujących poprzednie edycje festiwalu zobaczymy prace artystów różnych pokoleń i narodowości. Fotografia to drugie życie land artu. Przykładowo zdjęcie „Swobodnego przepływu” Jarosława Koziary, przedstawiające dwie ryby płynące w przeciwną stronę na pograniczu polsko-ukraińskim, doczekało się niezliczonej ilości przedruków, a ostatnio stało się nawet ilustracją internetowego mema.

Sztuka dla ziemi

Hasłem tegorocznego, już szóstego, Land Art Festiwalu jest „Dom”. Rozumiany nie jako budowla, ale raczej jako stan świadomości - przestrzeń, w której człowiek dorasta i się kształtuje, jego "gniazdo". To także synonim emocjonalnego i fizycznego bezpieczeństwa, a to problem szczególnie aktualny w chwili, gdy do Europy napłynęła fala uchodźców.

Tę kwestię poruszyła na poprzedniej edycji Dorota Koziara w pracy „Dom”, która stanęła nad Bugiem w Starym Bublu. Rzeźba przedstawia dwie siedzące postacie, zwrócone do siebie głowami. Tytuł „Dom” artystka zadedykowała właśnie tym, którzy go nie mają lub zmieniają, z wyboru bądź z przymusu.

W tym roku artyści ponownie spotkają nad Bugiem, tuż przy granicy polsko-białoruskiej. Każdy z nich zinterpretuje „dom” na swój sposób. Przykładowo, francuska artystka Marie Helene Richard planuje stworzyć latającą, drewnianą wioskę. - Moje prace są badaniem tego, jak człowiek jest w stanie funkcjonować w swoim środowisku. Zwykle korzystam z materiałów naturalnych i sztucznych, tym razem ze względu na niezwykłe otoczenie, zdecydowałam się na drewno - mówi artystka.

Lucia Loren, artystka z Hiszpanii, dokonuje symbolicznych interwencji w krajobrazie, które mają za zadanie przywołać pamięć o miejscu i jego kulturze. Pozostawienie pracy na łonie natury to dla niej dopiero początek tego, co się może z nią stać. - Pozwalam, aby zwierzęta i mikroorganizmy skończyły to, co ja zaczęłam - mówi.

Fotografie „Sztuka ziemi” i „Powrót” - CSK, do 31.08; 6. Land Art Festiwal, wernisaż: 9.07, Bubel Łukowiska, godz. 15.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski