Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Lekcje niegrzeczności". Teatr Andersena szykuje premierę i pomaga bezdomniakom (ZDJĘCIA)

Sylwia Hejno
„Lekcje niegrzeczności, czyli Łysol i Strusia” na podstawie książki Marcina Wichy w reżyserii Jacka Papisa uczą nieposłuszeństwa w słusznej sprawie. Premiera w najbliższą niedzielę. A przy okazji pracy nad spektaklem ekipa Teatru Andersena postanowiła zrobić coś dobrego dla zwierząt.

- Książka jest przezabawna, moje dzieci ją wprost uwielbiają. Ale zawiera także bardzo ważne przesłanie. Jej bohaterką jest dziewczynka tak grzeczna, że nic dobrego jej z tego powodu nie przychodzi. Jest totalnie stłamszona, nielubiana przez rówieśników... Pojawia się pytanie, jakie dzieci chcemy wychować, czy chcemy, żeby zawsze i wszędzie były posłuszne, czy żeby potrafiły być asertywne. Mam nadzieję, że spektakl skłoni do refleksji także rodziców czy nauczycieli - nie ukrywa reżyser Jacek Papis.

Przezwisko Strusi wzięło się od tego, że cały czas siedziała ciuchutko, jak trusia. Tak ochrzciły ją złośliwe dzieciaki. Była grzeczna do tego stopnia, że prawie jej nie było, mówiła „nie, dziękuję” nawet pysznemu kawałkowi ciasta, choć miała na nie ochotę - sądziła, że tak będzie uprzejmiej. Aż pewnego dnia założono jej na szyję szczególną maszynkę - grzecznomierz naliczający punkty w konkursie na posłuszeństwo, przy okazji zaś narzędzie kontroli zachowania na odległość. Tak rozumiana „grzeczność”, hołubiona przez dorosłych, jest niczym więcej, niż ich wygodą i sposobem na wyciąganie różnorodnych korzyści.

I gdy wydaje się, że Strusia zostanie całkowicie zahukana, w jej życiu pojawia się pewien nieco wyliniały, brudny i niesforny pies... Jednak, co podkreślają twórcy - lekcja buntu i nieposłuszeństwa, której udziela Strusi nie ma niczego wspólnego z brakiem kultury i poszanowania uczuć innych. Wręcz odwrotnie: niegrzeczność jest tu rozumiana jako szczerość, zdrowa zdolność wyrażania siebie, swoich emocji i uważność na czyjeś uczucia.

- Stawiamy na wyobraźnię, kozioł może stać się sklepikiem, szkoła tramwajem i tak dalej... w spektaklu jedna ze scen mówi, że fantazja jest wielką siłą - zdradza reżyser. Do umownego wnętrza szkoły, ale nie tylko, pomoże nam się przenieść scenografia Aleksandry Starzyńskiej, szkolne kostiumy zaprojektowała Marta Kodeniec. W głównych rolach Strusi i Łysola zobaczymy zaś Katarzynę Borek i po raz pierwszy w Teatrze Andersena Łukasza Staniewskiego.

- Łysol pojawia się wtedy, kiedy Strusia najbardziej go potrzebuje. Ma bardzo ważny cel: nauczyć ją bycia sobą. Jak to pies, jest czystą miłością, nie jest interesowny, po prostu chce jej pomóc, ponieważ w tej całej grzeczności Strusia jest niesamowicie samotna - mówi aktor.

Teatr Andersena dla zwierząt
Skoro jedna z głównych ról przypadła psu, to załoga Teatru Andersena postanowiła pomóc zwierzętom. Aktorzy wzięli udział w sesji zdjęciowej z czworonożnymi podopiecznymi Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege. Twórcy „Lekcji niegrzeczności...” uczą w ten sposób wrażliwości. - Chcieliśmy zrobić coś pożytecznego i zachęcić ludzi do adopcji zwierząt. Psy, które zobaczymy na zdjęciach cały czas czekają na dom - wyjaśnia Jacek Papis.

Na fotografiach autorstwa Natalii Wierzbickiej wystąpiły dwa owczarki niemieckie: niegdyś skrajnie zaniedbany przez opiekuna Bruno i piękna Zara oraz Silver w typie husky’ ego. Jego historię opisywaliśmy na naszych łamach, ponieważ była tragiczna: właściciel ciągnął ledwo powłóczące łapami zwierzę na lince za samochodem. Sprawa znalazła finał w sądzie, a opiekun usłyszał wyrok. Osobne zdjęcia zwierzaków wraz z opisami załączamy w galerii. A nuż komuś żywiej zabije serce?

Więcej o ciągniętym za autem Silverze przeczytasz tutaj

Podczas premiery odbędzie się zbiórka artykułów pielęgnacyjnych zwierząt znajdujących się pod opieką fundacji Ex Lege. Chodzi głównie o preparaty przeciwkleszczowe dla psów o różnej wadze.

„Lekcje niegrzeczności, czyli Łysol i Strusia” reż. Jacek Papis, Teatr Andersena, plac Teatralny 1 , premiera: niedziela godz. 17.00. Spektakl przeznaczony dla dzieci od piątego roku życia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski