Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Co będzie się działo? Mówi Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta

Aleksandra Dunajska
Komorski: - Chcemy pokazać rolę Lublina w odzyskaniu niepodległości
Komorski: - Chcemy pokazać rolę Lublina w odzyskaniu niepodległości Małgorzata Genca
- Zależy nam, żeby w obchody włączyli się wszyscy mieszkańcy - zapowiada Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina.

Jaka idea przyświeca organizacji lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości?
Chciałbym, żeby swego rodzaju credo stanowiły słowa Jędrzeja Moraczewskiego: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął”. Zależy nam, żebyśmy świętowali z wielkim szacunkiem, ale też z radością. Zamierzamy pokazać, jak wielką rolę odegrało nasze miasto w procesie odzyskania niepodległości.

Co dokładnie będzie się działo?
Z jednej strony planujemy cykl wydarzeń, które będą towarzyszyły projektom znanym już lublinianom i turystom: m.in. Jarmarkowi Jagiellońskiemu, Innym Brzmieniom czy Nocy Kultury. W programie są jednak także projekty specjalne. Będzie wystawa przemysłu lubelskiego. Odbędzie się, bardzo ważny w kontekście zdobycia przez kobiety prawa wyborczego, koncert „Siła Kobiet”. Weźmie w nim udział pięć znanych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Poprzedzi go całodzienny piknik rodzinny oraz koncerty dzielnicowe. Spektakl „Sen o mieście” zostanie powtórzony na Zamku Lubelskim w połowie sierpnia. Planujemy też projekt specjalny na multimedialną fontannę na pl. Litewskim. A to tylko niewielka część programu.

Na liście wydarzeń dużo miejsca zajmują te związane z tegorocznym, setnym jubileuszem KUL.
Uczelnia odegrała wielką rolę w budowaniu Lublina w takim kształcie, w jakim obecnie funkcjonuje. Dlatego ważnym elementem programu obchodów jest np. Światowy Zjazd Absolwentów tej uczelni, który odbędzie się w czerwcu.

Zachęcacie mieszkańców do czynnego uczestnictwa w obchodach. Jak?
Chcielibyśmy, żeby to święto miało charakter festiwalu obywatelskiego. Mieszkańcy mogą nie tylko uczestniczyć w organizowanych wydarzeniach ale też zgłaszać swoje projekty.

WYBRANE ELEMENTY PROGRAMU:

100-lecie KUL
8-9 czerwca: Święto Patronalne KUL i Światowy Zjazd Absolwentów KUL
21 października: koncert w dniu uroczystej Inauguracji roku akademickiego 2018/19 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
8 grudnia: 100. rocznica powstania KUL

Pismo „PA.RA”
Regularnie wydawana gazeta pokazuje „ducha wolności”, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat. W piśmie swoje miejsce znalazły artykuły, felietony, wywiady, komiksy, kolaże, archiwalne fotografie, wyimki z dawnych gazet. „Pa.Ra” dostępna jest bezpłatnie w wersji papierowej i online. teatrnn.pl/para

Portal edukacyjny „LUBLIN. NIEPODLEGŁA”
Serwis będzie multimedialną opowieścią o Lublinie w okresie pomiędzy 1918 a 2018 rokiem.

Działania Domu Słów związane z programem „SIŁA WOLNEGO SŁOWA”
Program powstał w oparciu o wystawę w Domu Słów „Siła Wolnego Słowa” ukazującą narodziny i funkcjonowanie niezależnego ruchu wydawniczego w Lublinie w latach 1976–1989

Rodzinna historia Niepodległej
Wirtualne archiwum rodzinnych opowieści z ostatniego stulecia w Lublinie, które powstać ma z materiałów nadesłanych przez mieszkańców miasta.

Akademia Opowieści
Ogólnopolska akcja zainicjowana przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” i realizowana wspólnie z „Gazetą Wyborczą”. Temat tegorocznej, drugiej edycji brzmi „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”.

Publikacje „WOLNOŚĆ. INSTRUKCJA OBSŁUGI” i książka o trzech lubelskich geniuszach
Książka „Wolność. Instrukcja Obsługi” ma za zadanie opowiedzieć o wolności na bazie przykładów ludzi, którzy z tej wolności korzystają oraz tych, dla których wolność wiąże się często z pokonywaniem własnych ograniczeń. Druga publikacja skupia się na czasach dwudziestolecia międzywojennego. Z historią odradzającej się, niepodległej Polski związanych jest trzech niezwykłych, genialnych twórców pochodzących z Lublina. Są to: Józef Czechowicz (1903–1939) – poeta, Zygmunt Puławski (1901–1931) – konstruktor lotniczy oraz Józef Szanajca (1902–1939) – architekt.

Wystawa „Czas na Niepodległą”
termin: 21 kwietnia – 8 lipca
miejsce: Muzeum Lubelskie w Lublinie
Wystawa opowiadać będzie o trudnej drodze wybijania się narodu polskiego na wolność w ciągu ponad 120 lat zaborów. Począwszy od insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku, poprzez okres napoleoński i XIX-wieczne powstania narodowe 1831 i 1863 oraz ostatni etap drogi do niepodległości, jakim był okres wielkiej wojny światowej 1914-1918. Na ekspozycji ukazane zostaną poszczególne etapy drogi do niepodległości, a zwłaszcza wyrosła na gruncie tych wydarzeń, tradycja obecna w malarstwie, grafice, utrwalona w modelarstwie – swoistych pomnikach osób i wydarzeń i nawiązującej do nich biżuterii patriotycznej. Na wystawie będzie eksponowana broń, wyposażenie i umundurowanie żołnierzy oraz odznaki wojskowe. Wymienione kategorie zabytków obudowane będą o treść historyczną, szczególnie w odniesieniu do okresu 1914-1918, którą stanowić będą fotografie, dokumenty, ulotki, plakaty, prasa.

Fontanna multimedialna – pokazy na placu Litewskim
termin: pokazy weekendowe, 15 czerwca – 30 września
W 2018 zostały przygotowane nowe, multimedialne pokazy, które zostały zadedykowane obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości. Ich tematyka prezentować będzie lubelską opowieść o wolności, ze szczególnym uwzględnieniem tych wydarzeń, które zostały zainicjowane w naszym mieście, a następnie miały wpływ na procesy niepodległościowe w Polsce.

Spektakl „Pogrom w przyszły wtorek”
termin: 13,14 lipca
miejsce: dziedziniec Zamku Lubelskiego w Lublinie
Spektakl powstał w oparciu o powieść Marcina Wrońskiego z cyklu jego sławnych kryminałów o detektywie Zydze Maciejewskim i dawnym Lublinie. Adaptacja w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia

Plenerowy koncert „Siła Kobiet”
Koncert jest muzyczną opowieścią o roli kobiet w polskiej drodze do niepodległości. W warstwie narracyjnej odnosi się zarówno do procesów, które doprowadziły do utworzenia niezależnego państwa polskiego w 1918 roku, do zainicjowanego w Lublinie równouprawnienia kobiet w okresie międzywojnia, ale także do ruchów wolnościowych w czasach Polskiej Republiki Ludowej i okresu walki z komunizmem. Repertuar muzyczny został zbudowany z utworów, które przez 100 lat towarzyszyły polskiej drodze do niepodległości. Będą to najważniejsze piosenki polskich i światowych bardów oraz zespołów, które swoją treścią i muzyką inspirowały ludzi do buntu. Ich wykonanie powierzone zostanie najwybitniejszym polskim artystkom.

Spektakl „Sen o mieście”
termin: 4/5/10/11 sierpnia
miejsce: dziedziniec Zamku Lubelskiego w Lublinie
Barwne widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego, opowiadające o najważniejszych momentach z historii Lublina. Jego premiera odbyła się w 2016 roku w ramach prezentacji Lublina w Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Dzień Solidarności i Wolności
termin: 31 sierpnia
W Lublinie odbędzie się specjalny program mówiący o solidarności i wolności. Zamknięciem będzie plenerowy koncert zespołu BAJM. Koncert będzie równocześnie uroczystym jubileuszem 40-lecia istnienia zespołu.

Interaktywna wystawa „100 lat lubelskiej przedsiębiorczości”
termin: wrzesień – październik
miejsce: Centrum Kultury w Lublinie
Odzyskanie niepodległości postawiło przed polskim przemysłem nowe zadania. W obliczu pełnej wolności gospodarczej, ale także konieczności odbudowy kraju po zniszczeniach wojennych, lubelscy przedsiębiorcy musieli odpowiedzieć na nowe wyzwania. Podobne, radykalne zmiany nastąpiły w czasach PRL i po 1989 roku. Rozbudowana, interaktywna wystawa będzie prezentować ich dorobek oraz rozwój lubelskiego przemysłu i rzemiosła na przestrzeni 100 lat, będąc największą taką ekspozycją w historii Lublina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski