Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Teatru: Lawina nagród i naprawdę Złota Maska (RELACJA, ZDJĘCIA)

Andrzej Z. Kowalczyk
Zdobywczynią Złotej Maski została Mirella Rogoza-Biel, aktorka Teatru Andersena
Zdobywczynią Złotej Maski została Mirella Rogoza-Biel, aktorka Teatru Andersena Anna Kurkiewicz
W innym niż zwykle terminie był w tym roku obchodzony Międzynarodowy Dzień Teatru. Przypadające na 27 marca święto ludzi teatru zbiegło się z wielkanocną niedzielą, zatem oficjalna uroczystość odbyła się czwartek w lubelskim Teatrze Starym.

Międzynarodowy Dzień Teatru – który w tym roku był obchodzony już po raz 55. – ustanowiono w czerwcu 1961 r. podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach. Datę obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. W dniu tego święta wszyscy ludzie teatru – ci, których podziwiamy na scenach i ci, którzy pozostają za kulisami, ale bez których teatru by nie było – przyjmują życzenia i nagrody, a przede wszystkim wyrazy sympatii od widzów na co dzień wypełniających teatralne sale.

Ta wspomniana na wstępie czterodniowa zwłoka tylko zaostrzyła ciekawość, komu tym razem przypadną nagrody i wyróżnienia. Największą tajemnicą było to, kto zostanie laureatem Złotej Maski, nagrody lubelskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich. Rzec można: nowej Złotej Maski, bowiem to prestiżowe trofeum, przyznawane artystom przez artystów, po raz pierwszy miało wymiar nie tylko honorowy, lecz także materialny – zostało wykonane ze srebra i złota, o czym jako pierwszy poinformował Kurier Lubelski i pokazał swoim Czytelnikom. Przewodnicząca lubelskiego ZASP-u Nina Skołuba-Uryga z klasą i wdziękiem przedłużała oczekiwanie na moment ogłoszenia werdyktu, ale w końcu dowiedzieliśmy się, że pierwszą zdobywczynią prawdziwie Złotej Maski została Mirella Rogoza-Biel z Teatru im. H. Ch. Andersena za rolę Marii Skłodowskiej-Curie w spektaklu „Ja, Maria” w reżyserii Stanisława Miedziewskiego. Tym samym pani Mirella trwale zapisała się w historii lubelskiego teatru, a każdy, kto miał okazję widzieć ów spektakl wie, że jest to nagroda jak najbardziej zasłużona.

Złota Maska oczywiście nie była jedyną nagrodą, jakie otrzymali ludzie teatru. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że spadła na nich prawdziwa lawina wyróżnień. Honorową odznaką Zasłużony dla Województwa Lubelskiego został uhonorowany Krzysztof Olchawa, Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego otrzymał Jerzy Kurczuk, a okolicznościowe grawertony – Marta Ledwoń i Janusz Łagodziński, wszyscy z Teatru im. J. Osterwy. Zaś Medale Prezydenta Miasta Lublin przypadły Wojciechowi Rusinowi z Teatru Osterwy oraz Alinie Gąsce, Karolinie Poniatowskiej-Lipskiej i Małgorzacie Rapie z Teatru Muzycznego.

Nagrody Kulturalne Województwa Lubelskiego otrzymali: Daniel Dobosz i Ludwik Paczyński z Teatru Osterwy, Anna Krzemińska-Patroń z Teatru Muzycznego, Bartosz Siwek z Teatru Andersena, Marcin Mrowca z OPT „Gardzienice”, Maria Pietrusza-Budzyńska z Fundacji Teatroterapia Lubelska, Halina Radecka – założycielka i kierowniczka Zespołu Obrzędowego z Hańska oraz Ewa Śliwińska z Radzyńskiego Ośrodka Kultury.
Adresatami listów gratulacyjnych marszałka woj. lubelskiego zostali pracownicy Teatru Muzycznego: Halina Furmanek, Benedykt Jurkowski i Paweł Majsiej. Zaś marszałkowskie dyplomy uznania odebrali: Roma Drozdówna, Marian Kłodnicki i Maria Wąsiel (Teatr Andersena), Mirosław Dziaduszek, Vitalij Iemielianenkov, Piotr Kociubowski, Dorota Laskowiecka, Helena Mizerska, Igor Ogyrenko, Mirosława Olszewska, Beata Pysz, Małgorzata Rapa, Łukasz Sidoruk, Patrycjusz Sokołowski, Katarzyna Szpakowska, Andrzej Witlewski, Paweł Stanisław Wrona i Marcin Żychowski (Teatr Muzyczny), Robert Kaczorowski (Bursa Szkół Artystycznych w Lublinie), Piotr Kiliański, Iwona Malinowska i Leszek Tes (Fundacja Teatroterapia Lubelska), Wojciech Rusin (Teatr Osterwy), Roman Uściński (Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej) oraz Joanna Zakrzewska (Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach).

Nagrody Okolicznościowe Prezydenta Miasta Lublin otrzymali: Daniel Adamczyk (Czytelnia Dramatu Centrum Kultury w Lublinie), Konrad Biel, Bożena Bożewska, Bogusław Byrski, Zofia Janicka-Tałaj i Kacper Kubiec (Teatr Andersena), Iwona Jarzyna-Manel i Agnieszka Kurkówna (Teatr Muzyczny), Krzysztof Olchawa (Teatr Osterwy), Piotr Rządkowski (Teatr Jasny), Martyna Szewczyk (Teatr Stary) i Zuzanna Zubek-Gańska (OPT „Gardzienice”). Zaś listy gratulacyjne prezydent Lublina skierował do Halszki Lehman z Teatru Osterwy oraz Ewy Kowieskiej, Zofii Bylicy, Piotra Tymińskiego i Bożeny Spoczyńskiej z Teatru Muzycznego.
Kurier serdecznie gratuluje wyróżnionym, a wszystkim ludziom teatru składa najlepsze życzenia z okazji ich święta.
Andrzej Z. Kowalczyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski