Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsze Pieśni Europy 2017: Wracają śpiewacy

Sylwia Hejno
materiały organizatorów
Czy jedna kultura może ocalić od zapomnienia drugą? Tak, pod warunkiem, że włoży w to dostatecznie dużo serca. Przed nami Najstarsze Pieśni Europy.

- Archiwa etnograficzne i muzykologiczne, m.in. w Instytucie Sztuki PAN W Warszawie i na UMCS w Lublinie zawierają kilkadziesiąt tysięcy pieśni. Czy jest jeszcze miejsce dla tych pieśni w dzisiejszej wyobraźni zbiorowej Polaków? Czy współczesny człowiek potrafi odczytać przesłania sprzed setek czy tysięcy lat? - pytają Monika Mamińska i Jan Bernad, twórcy Najstarszych Pieśni Europy.

Te pytania towarzyszyły im od końca lat 90., czyli od samych początków. Obecna edycja festiwalu jest powrotem do tamtych czasów i tamtych pytań. Powrócą także artyści, już jako dojrzali twórcy, którzy tworzyli niegdyś Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej.

- Prowadziliśmy wtedy fundację Muzyka Kresów i nurtowało nas, czy jedna kultura może ocalić drugą, czy tradycyjną, wiejską kulturę śpiewaczą, którą na wsi nie ma większego zainteresowania może ocalić kultura miejska. Postanowiliśmy spróbować ją zrewitalizować, zrealizowaliśmy ogromną ilość warsztatów w całej Polsce. Z grupy kilkuset osób wybraliśmy kilkanaście najzdolniejszych i stworzyliśmy z nich zespół - opowiada Jan Bernad.

Grupa intensywnie pracowała, nagrała trzy płyty, po czym drogi wykonawców się rozeszły. Po kilkunastu latach usłyszymy ich znowu. M.in. Agnieszkę Szokaluk-Gorczycę, która zaprezentuje pieśni weselne, miłosne, rodzinne, kołysanki, pochodzące ze spotkań z tradycyjnymi śpiewaczkami, Jagnę Knittel z repertuarem pieśni z Polesia, z terenu Ukrainy i Białorusi czy Macieja Żurka, który od osiemnastu lat podróżuje śladami muzyki.

„Staram się uczyć od ostatnich wielkich, wiejskich śpiewaków i muzykantów tego, czego mogę się nauczyć wprost, ale też próbuję czytać między wierszami. Stawiam sobie pytania o to, jak wyglądał trudny, ale poskładany świat starej kultury, w którym muzyka nie była tylko domeną jej najzdolniejszych nosicieli, ale powszechną praktyką Zastanawiam się jak brzmiał wspólny śpiew i muzyka ludzi od pokoleń wychowanych w świecie konkretnych, nieprostych zasad rytmicznych rządzących tak tańcem, jak śpiewem, tak czasem uciechy, jak i czasem smutku” - pisze Maciej Żurek.

Na festiwalu wystąpią głównie muzycy z Polski, ale nie tylko. Jak co roku odbędą także się noce tańce. - Zaprosiliśmy na nie kapele z Litwy, Białorusi czy Ukrainy - mówi Jan Bernad - To tak dobre grupy, że są w stanie zatańczyć publiczność na śmierć.

Program Najstarszych Pieśni Europy:

1 grudnia (piątek)
- godz. 17.00 Centrum Spotkania Kultur. Koncert Klaudii Niemkiewicz z zespołem,
koncert Marcina Lićwinki z zespołem, koncert Moniki Mamińskiej z zespołem
- godz. 21.00 foyer Sali Operowej CSK: NOC TAŃCA - tradycyjne tańce litewskie, Zespół DUJA (Wilno)

2 grudnia (sobota)
- godz. 17.00 Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa CSK:
Koncert Joanny Gancarczyk z zespołem, koncert Agnieszki Szokaluk-Gorczycy z zespołem,
koncert Jagny Knittel z zespołem,
koncert Anny Psuty-Zając z zespołem, koncert Zofii Szyrajew z zespołem, koncert Joanny Górskiej z zespołem
- godz.21.00 foyer Sali Operowej CSK: NOC TAŃCA - tradycyjne tańce białoruskie, kapela Alesia Łosia (Mińsk)

3 grudnia (niedziela)
- godz. 17.00 Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa :
Koncert Anastazji Bernad solo,
koncert Olgi Chojak solo, koncert Justyny Piernik z zespołem,
koncert Macieja Żurka z zespołem
- godz.21.00 foyer Sali Operowej CSK: NOC TAŃCA - tradycyjne tańce ukraińskie i polskie: zespół US Orchestra (Kijów), kapela Macieja Żurka (Olsztyn)

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski