Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe wydanie „Lalki” i jej lubelskie wątki

Małgorzata Szlachetka
Marcin Fedorowicz (z prawej) prowadzi spacery po Lublinie śladami Bolesława Prusa
Marcin Fedorowicz (z prawej) prowadzi spacery po Lublinie śladami Bolesława Prusa Małgorzata Genca
Lubelskie Wydawnictwo Episteme rozpoczyna promocję najnowszego wydania „Lalki” - najsłynniejszej powieści Bolesława Prusa. Dziś (24 maja) o godz. 17.30 w Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa przy Krakowskim Przedmieściu 7 w Warszawie będzie prezentowana ta publikacja. O wątkach lubelskich w „Lalce” opowie na nim lublinianin Marcin Fedorowicz, specjalista od dawnych zdjęć Lublina, który prowadził już cieszące się powodzeniem spacery śladami Prusa. Rozmawiamy z nim na ten temat.

„Lalka” dzieje się w Warszawie, ale lubelskie akcenty również mają w niej znaczenie. O jakich mówimy w tym przypadku?

Prus umieścił w tej powieści odniesienia do osób i miejsc, które znał z Lublina. Zacznijmy od tego, że kupiec Jan Mincel z „Lalki” jest wzorowany na rzeczywistym, lubelskim kupcu o takim właśnie imieniu i nazwisku. Nasz Jan Mincel miał kamienicę przy Krakowskim Przedmieściu 6 (istnieje do dziś przy deptaku, obecnie mieści się w niej bank dop. red.) Mincel pochodził z niemieckiej rodziny, która do Lublina przyjechała z Czech.

Przypomnijmy, że Jan Mincel jest pochowany na cmentarzu przy ulicy Lipowej.

Razem z członkami swojej rodziny. Żona Bolesława Prusa, również pochodząca z Lublina, w wywiadzie udzielonym kilka miesięcy przed swoją śmiercią,szeroko mówiła o lubelskich wątkach „Lalki”. W tym artykule pt. „Godzina u pani Oktawii” czytamy, że jej mąż „takich typów jak stary subiekt (Ignacy Rzecki z „Lalki” dop. red.) spotykał wielu jeszcze w Lublinie”. Odnosząc się do inspiracji lubelskich przyznała też, że „tak samo z Lublina wzięty jest żywcem sklep, od którego opisu rozpoczyna się „Lalka”. Zgadzał się nawet pajac wystawiany w oknie.

Obecnie przygotowuje pan przewodnik po Lublinie, który będzie opowiadał o mieście czasów Prusa.

Chcę w nim pokazać miejsca związane z pisarzem i jego rodziną, ale też to jak Lublin zmienił się w trakcie jego życia. W czasach dzieciństwa Prusa było to przecież miasto, do którego jeszcze nie docierała kolej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski