Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od mafii do demonicznego fast-foodu. Krew, śmiech i strach na Splat!Film Feście

Sylwia Hejno
Kadr ze zwiastuna festiwalu
Kadr ze zwiastuna festiwalu www.splatfilmfest.com
Niektóre łączą grozę z wątkami społecznymi. Inne są bardziej śmieszne niż straszne. Jeszcze inne to klasyki. Horror na Splat! Film Feście niejedno ma imię

Horror jest sumą wszystkich strachów, które kryją się w społeczeństwie. „Lęk ludzi mieści w sobie całą historię ewolucji gatunku” - pisał prof. Antoni Kępiński, wybitny psychiatra. I wedle wielu badaczy pełni funkcję podobną do tej, co antyczna tragedia - wywołuje katharsis, pozwala na ujście burzliwym emocjom dzięki obserwacji tego, co się dzieje na scenie.

Boom przeżywają nie tylko nastrojowe horrory psychologiczne, produkcje traktujące o zjawiskach paranormalnych, duchach czy wampirach, a także obrazy wprost brutalne, z żądnym krwi psychopatą na pierwszym planie. - Historia kina jest historią okrucieństwa. Pierwsze ruchome obrazy z przełomu XVIII i XIX wieku dokumentowały ważne momenty z życia społeczności, m.in. egzekucje. Filmy, a z nimi horrory, od zawsze obijały społeczne lęki, problemy i obsesje - mówi Monika Stolat, szefowa festiwalu.

Krwawej fabule często towarzyszy pewne przesłanie, jak np. w przypadku „K-shop” filmu określanego jako „Sweeney Tood w brytyjskim kebabie”. Z tym, że zakład fryzjerski zastępuje fast-food, a demonicznego golibrodę - chłopak za ladą, który rozprawia się z wulgarnymi, pijanymi klientami (twórców filmu, reżysera i producenta spotkamy zresztą na festiwalu).

- Często przemoc służy temu, aby inteligentnie opowiedzieć o samej przemocy. Takim filmem jest choćby „The Evil that Man Do” Ramona Térmensa, który porusza bardzo konkretny problem praktyk stosowanych przez kartele narkotykowe. Pokazywane okrucieństwo jest realne, takie rzeczy się dzieją, a elementy humoru mają sprawić, aby rozładować atmosferę - wyjaśnia Monika Stolat

Czy horror może podejmować temat dojrzewania? Bardzo proszę. „Don’t grow up” („Nie dorastaj”) Thierry’ego Poirauda przedstawia historię nastolatków osaczonych przez - bardzo dosłownie - wrogi świat dorosłych. Gdy uciekają z zamkniętego ośrodka położonego na wyspie, okazuje się, że wszystkich starszych mieszkańców zainfekował tajemniczy wirus, a jedyny ratunek, by nie zachorować, to nie dorastać. Jak piszą dystrybutorzy: „brutalna, współczesna bajka, w której dorośli nie mogą nauczyć niczego poza tym, jak straszny jest świat.”. A także taka, w której nie wiadomo, gdzie zaczyna się dorosłość.

Zobaczymy i slashery, w których morderca ściga wszystkich bohaterów po kolei, i klasyki, jak „Laleczka Chucky” czy „Obcy - 8.pasażer Nostromo”, a także współczesne horrory, które są jak spagetti z różnych składników. Pojawią się także obrazy dla widzów o naprawdę mocnych nerwach. O ich fenomenie będzie zresztą można posłuchać na specjalnych wykładach. Bo powodów dlaczego lubimy się bać, dlaczego oglądamy sceny wywołujące wstręt jest kilka.

- Są ludzie, którym odczuwanie strachu po prostu sprawia przyjemność. Ale musimy pamiętać, że sytuacja filmowa jest sytuacją bezpieczną, zagrożenie nie jest realne. Stąd też bierze się niezwykłość kina, możemy się utożsamiać z bohaterem, który postępuje zupełnie odwrotnie do tego, niż w rzeczywistości. Wreszcie horrory dostarczają nam bodźców pobudzających, szczególnie atrakcyjnych, jeśli np. szukamy odskoczni od nudnego, stabilnego życia - wyjaśnia psycholog dr Paweł Fortuna.

Wydaje się także, że niespokojne czasy sprzyjają horrorom. Pierwsze filmy grozy z „Nosferatu“ na czele powstawały w dobie kryzysu republiki weimarskiej. Wielka depresja lat trzydziestych przyniosła na ekrany bestie, King Konga czy potwora Frankensteina, w latach 50. krwiożercze były nawet owady i warzywa, za nami także złota era filmów o UFO. A co dziś dotyka tej najczulszej struny? Trudno oprzeć się wrażeniu, że współcześnie największym i wysłowionym całkiem wprost źródłem lęku jest sam człowiek.

Program:
Splat! FilmFest 12- 18 września, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12:

Poniedziałek (12.09)
19.00 - The Evil That Men Do,spotkanie z reżyserem
21.30 - Obcy - 8. pasażer Nostromo

Wtorek (13.09)
17.30 - Wykład: Horror w perspektywie anarchistycznej
19.00 - Scherzo Diabolico
21:15 - Invitation

Środa (14.09)
15.30 - Le Scaphandrier
17.30 - Wykład: Strzelając śmiechem, czyli zjawisko slasherów
19.00 - Cat Sick Blues
21.15 - Blood Punch

Czwartek (15.09)
17.30 - Wykład: Jaki wpływ na widza, mają brutalne obrazy przemocy kina gore?
19.00 - Landmine Goes Click
21.30 - Capture Kill Release
23.35 - Wideodrom

Piątek (16.09)
17.15 - Strach się bać - blok filmów krótkometrażowych
19.30 - Sensoria, po fi lmie spotkanie z reżyserem i zespołem
21.45 - Found Footage 3D
00.00 - Laleczka Chucky

Sobota (17.09)
14.15 - Don’t Grow Up
16.15 - Sun Choke
18.15 - Shelley
20.30 - K-shop, spotkanie z reżyserem i producentem
23.30 - What We Become

Niedziela (18.09)
14.30 - Mięso to morderstwo - blok filmów krótkometrażowych
16.45 - The Rotten Link
18.30 - My Father, Die
20.35 - Clarisse or Something About Us
22.30 - Green Room

Bezpłatne wejściówki dostępne są na stronie festiwalu: splatfilmfest.com

Uwaga! Organizatorzy zapraszają tylko osoby pełnoletnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski