Open City 2016 w Lublinie. O pomnikach nieco inaczej...

  Open City 2016 w Lublinie. O pomnikach nieco inaczej (PROGRAM)

  Sylwia Hejno

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  open city 2016 w lublinie

  Trójka artystów, Erik Bünger, Steven Cuzner i Manuel Saiz przygotowali kapsułę czasu. Uroczyste zakopanie nastąpi na wernisażu Open City ©Anna Kurkiewicz

  Broń, cukierki, monety i egzemplarz Kuriera. M.in. te przedmioty trafią dziś do kapsuły czasu, którą przygotowali artyści na Open City.
  open city 2016 w lublinie

  Trójka artystów, Erik Bünger, Steven Cuzner i Manuel Saiz przygotowali kapsułę czasu. Uroczyste zakopanie nastąpi na wernisażu Open City ©Anna Kurkiewicz

  Tegoroczny festiwal dedykowany jest pomnikom. Trójka artystów, Erik Bünger, Steven Cuzner i Manuel Saiz, przekonuje, że ich praca o tytule „Tylko czas” (zaczerpniętym z piosenki Enyi, którą zresztą usłyszymy) ma wiele wspólnego z pomnikiem.

  - Jest to forma, która ma trwać i mówi o pewnych dokonaniach, wartościach czy wydarzeniach, jest to coś, co reprezentuje ludzi w danym czasie. Kapsuła też jest taką reprezentacją - wyjaśniają.

  Wykonana z nierdzewnej stali, ze specjalnie zabezpieczonym wiekiem, może przetrwać nawet tysiąc lat. Pokusa, aby przekazać przyszłym pokoleniom ważne informacje na temat aktualnego czasu, towarzyszy ludzkości od dawna. Jedna z najstarszych odnalezionych kapsuł została zakopana w Strzegomiu w 1874 roku (odkryto ją w 2013 roku). Wedle International Time Capsule Society, która zajmuje się ewidencjonowaniem kapsuł czasu, na świecie istnieje ich ok. 15 tysięcy. Cztery zostały wystrzelone w kosmos, z nadzieją, że za 50 tysięcy lat trafią w ręce przyszłych mieszkańców Ziemi...

  Lubelska kapsuła czasu również zostanie zarejestrowana w międzynarodowej organizacji. Co trafi do środka? Po pierwsze: słodycze. W tym m.in. miód i pozawijane w aluminiowe papierki cukierki. - Cukier to jeden z produktów, które mają bardzo długi termin przydatności - wyjaśniają artyści.

  Ponadto: broń (wymowny znak czasów), obrączka, Kurier z dzisiejszą datą, tablica z narysowanym pradawnym symbolem bawoła (jego rogi po odwróceniu tworzą literę „a”, pierwszą w alfabecie), nutowy zapis piosenki „Only time” oraz trzy monety - euro, złotówka i funt. Kapsuła zostanie wykopana po miesiącu, czyli o wiele za wcześnie. W ten sposób artyści bawią się ideą pomnika, który - w założeniu - ma trwać na wieki.

  Lublin pomnikami stanie
  „Pomniki są „aktorami” występującymi na miejskiej scenie. (...)Wprowadzają w przestrzeń miasta określony zbiór postaci, wydarzeń i idei - zbiór tworzący reprezentację wartości, z którymi społeczność miasta gotowa jest się utożsamiać. Artyści odgrywają zazwyczaj rolę wykonawców programów sformułowanych przez fundatorów pomników. Na czas festiwalu Otwarte Miasto wprowadzamy w ten podział ról zmianę. Artyści otrzymają moc sprawczą” - zapowiada kurator festiwalu Open City Stach Szabłowski.

  W Lublinie pojawi się szesnaście prac nawiązujących do pomników. Nie zawsze w sposób oczywisty. Przykładowo „Pomnik Zasady Rzeczywistości. Przypadek? Nie sądzę!” Michała Frydrycha będzie... neonem.

  Open City 2016. Program:
  1. Daniel Rycharski/Szymon Maliborski | Plac przed Centrum Kultury
  2. Erik Bünger, Steve Cuzner, Manuel Saiz | ul. Peowiaków 12 [trawnik za Centrum Kultury]
  3. Konrad Smoleński | ul. Peowiaków 12 / Kino Bajka, ul. Radziszewskiego 8
  4. Norman Leto | Hotel Victoria, ul. Narutowicza 56
  5. Wojciech Bąkowski | Skwer im. Abp. Józefa Życińskiego
  6. Piotr Grabowski | Komis Sonata, ul. 3go Maja
  7. Urszula Pieregończuk i Mariusz Libel | ul. Zielona 5 / Centrum
  8. Michał Frydrych | DT Sezam, ul. Kapucyńska1-3
  9. Grzegorz Drozd | deptak od ul. Kapucyńskiej
  10. Karolina Brzuzan | ul. Świętoduska dawne Arkady
  11. Vova Vorotniov | deptak przed Ratuszem
  12. Krzysztof M. Bednarski | Brama Krakowska
  13. Monika Zawadzki | Plac Andrsena
  14.Jerzy Kosałka | ul. Ku Farze
  15.Kuba Bąkowski | Plac Rybny
  16.Michał Frydrych | stok przy schodach Zamku Lubelskiego

  Wernisaż, spacer z kuratorem i artystami: 23 czerwca, godz. 17.00, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo