Premiera "Trzech sióstr". Salon końca wieku i ludzkie...

  Premiera "Trzech sióstr". Salon końca wieku i ludzkie marionetki

  Sylwia Hejno

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Premiera "Trzech sióstr". Salon końca wieku i ludzkie marionetki
  1/22

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Małgorzata Genca

  "Trzy siostry" Czechowa nieraz widzi się jako sentymentalne, tragicznie. Ale nie tylko i nie tym razem. Premiera w piątek w Teatrze Osterwy.
  Twórcy lubelskiego spektaklu zapowiadają odarcie czechowowskiego dorobku z klisz. Bardziej niż wzniosły czy nostalgiczny czeka nas Czechow groteskowy i szyderczy, grający na nosie oczekiwaniom widowni. Efektowny spektakl-pułapka na widzów będzie miał krytyczny potencjał.

  - Nie chcieliśmy powielać schematów. Poszliśmy tropami społecznymi, które są zawarte w sztuce i które prawie nie były eksplorowane. Czechow był wyśmienitym satyrykiem, pisał po to, żeby coś ludziom powiedzieć, kreślił krytyczny portret społeczeństwa i ten aspekt chcieliśmy wyeksponować - mówi reżyser Jędrzej Piaskowski.

  Z listów wiadomo, że pierwszych wystawień swoich sztuk Czechow nie cierpiał. „Trzy siostry” po raz pierwszy pokazano w 1901 roku, autor zmarł trzy lata później.

  - Znaczna większość polskich realizacji opierała się na identycznych fundamentach. Tymczasem, gdy przeczyta się listy lub satyry literackie Czechowa, a potem spojrzy na jego teksty teatralne, dojdzie się do wniosku, że nie ma w nich nic, co byłoby pisane jednoznacznie na serio - zaznacza Jędrzej Piaskowski.

  „Dlaczego na afiszach i w reklamach prasowych moją sztukę tak uporczywie mianuje się dramatem? Stanowczo Niemirowicz i Aleksiejew (Stanisławski) dopatrują się w niej czegoś zupełnie innego, niż napisałem, mógłbym przysiąc nie wiem na co, że żaden z nich ani razu nie przeczytał sztuki dokładnie” - irytował się Czechow. O „Trzech siostrach” mówił: „napisałem wodewil”. I upierał się przy tym określeniu.

  Związana jest z tym pewna anegdota. Czechow bardzo się dziwił zespołowi Moskiewskiego Teatru Artystycznego, gdy oceniali jego sztukę jako dramat bądź tragedię. W końcu nie wytrzymał i wyszedł. Konstanty Stanisławski (reżyser oraz reformator i jeden z najważniejszych twórców teatru) ruszył za Czechowem do jego mieszkania. Zastał go smutnego i zarazem bardzo rozzłoszczonego. Pisarz był pewien, że napisał komedię, nie pojmował czemu wszyscy płakali. Prawdopodobnie rozgniewał go zatem fakt, że w jego sztuce dostrzeżono tylko wątki dramatyczne, gdy była mieszanką dramatu z komedią.

  Autor dramaturgii, Hubert Sulima w rozmowie z Tomaszem Śpiewakiem, kierownikiem literackim Teatru Osterwy, podkreśla, że Czechow świadomie rezygnuje z pełnowymiarowych bohaterów „z krwi i kości” na rzecz społecznej perspektywy: - Staramy się to wydobyć i maksymalnie wzmocnić. Zamiast grzęznąć w domniemaniach i szukaniu szczegółów, które „uczłowieczyłyby” i „uprawdopodobniły” te postaci, przyglądaliśmy się temu, co w nich typowe, konwencjonalne, groteskowe, co odbiera im indywidualność i zamienia w rodzaj żywych marionetek. Jeżeli dodamy, że to jest o „naszej sytuacji”, to wyostrza się wektor krytyczny. A o to właśnie autorowi chodziło.

  Trzy siostry Olga, Masza i Irina żyją uwięzione na prowincji i marzą o innym, piękniejszym życiu w Moskwie. Marzą, lecz nie potrafią po nie sięgnąć. Lepsze jutro jest jak czekanie na Godota na miękkich sofkach XIX-wiecznego salonu.W tle - jego bywalcy i Imperium Rosyjskie schyłkowej fazy, będące uosobieniem konserwatyzmu.

  Grę z pamięcią i historią wyczujemy w warstwie wizualnej i muzycznej. Kluczową sprawą będzie jednak to, na ile wizja Czechowa pozostaje aktualna dla współczesności.

  - Nie próbowaliśmy użyć tekstu do opowiedzenia dzisiejszości, raczej testowaliśmy na ile można go do niej przyłożyć, bez zabierania autorowi czegokolwiek - dodaje reżyser.

  „Trzy siostry”, reż. J.Piaskowski, Teatr Osterwy, premiera: piątek, g. 19; sob.-niedz. g. 19, bilety 10-45 zł, premiera 80zł

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błąd stylistyczny już w pierwszym zdaniu...

  żąw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  "Dorobić się" czegoś w swym "dorobku"?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co to jest

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ta Osterwa. Jakaś nowa galeria, o której nie wiem ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo