Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosyjskie kino na lubelskim Sputniku

Sylwia Hejno
mat. dystrybutora
Przed nami spotkanie z najciekawszymi rosyjskimi filmami. Chatka Żaka zaprasza na replikę festiwalu Sputnik nad Polską.

Polski widz, który zagląda do kin studyjnych czy na festiwale, dobrze zna Bałabanowa, Łungina, Zwiagincewa czy Sokurowa. Bo pomimo, że relacje polsko-rosyjskie obfitują w napięcia, to rosyjskie kino cieszy się u nas niezmiennie popularnością. I wcale nie mowa o superprodukcjach, jak choćby „Stalingrad” z technologią 3D, tylko o kinie, które stało się głosem postsowieckiej rzeczywistości. Co nas w nim tak pociąga? Na pewno coś więcej niż stereotypowy lokalny koloryt, ogorzałe twarze, walonki i lejąca się wódka. Odkrywamy w tym kinie prawdy egzystencjalne i uniwersalne. Nie jest też wcale tak mroczne i depresyjne, jak przyjęło się uważać, odnajdujemy w nim też humor, może i niekiedy cierpki, ale podszyty celną puentą.

Filmową renomę wyrabiają sobie również ludzie teatru, jak dobrze w Polsce znany Iwan Wyrypajew czy Kiriłł Sieriebriennikow. Jego „Uczeń” zdobył pierwszą nagrodę ostatniego, filmowego Sputnika, za, jak uzasadniło jury „zamknięcie w oryginalnej i zdyscyplinowanej formie palącego problemu współczesności”. Sieriebriennikow dokonał adaptacji, najpierw teatralnej, potem filmowej „Męczenników” Mariusa von Mayenburga, uważanych za jeden z najciekawszych tekstów współczesnej europejskiej dramaturgii. Akcję osadzoną w Niemczech reżyser przeniósł na realia rosyjskie, zdjęcia nakręcono w Kaliningradzie.

Wieniamin, uczeń prowincjonalej szkoły, w której życie płynie utartym trybem, doznaje religijnego objawienia. Owładnięty świętym szałem nowicjusz staje w konflikcie ze wszystkimi, łącznie z Cerkwią. Przeszkadzają mu nawet ubrane w bikini koleżanki na basenie i dopina swego - w szkole zapanowuje nakaz ćwiczeń w strojach jednoczęściowych. Jego zbyt dosłowne i ortodoksyjne odczytanie Pisma Świętego próbuje obnażyć nauczycielka biologii, która dostrzega zagubienie chłopca.

W najbliższych dniach zobaczymy również „Zoologię” Iwana I. Twierdowskiego (III nagroda festiwalu) i „Znalezisko” Wiktora Diemienta. „Kafka spotyka Cronenberga, w odcieniach nieco ponurego, rosyjskiego humoru” - napisał o „Zoologii” magazyn The Hollywood Reporter. Natasza, pracownica zoo w niewielkiej, nadmorskiej mieścinie a prywatnie stara panna mieszkająca ze zdewociałą matką i jest obiektem powszechnych drwin i docinek. Jej życie to pasmo porażek i rozczarowań, a każdy dzień przypomina poprzedni. I wydawałoby się, że nic się nie zmieni na lepiej, gdy pewnego dnia, zupełnie nieoczekiwanie, Nataszy wyrasta ogon. Ten dziwaczny atrybut sprawia, że przechodzi wewnętrzną przemianę. Pięćdziesięcioletnia kobieta odważnie zdejmuje czapkę-niewidkę i zaczyna żyć pełnią życia, z ogonem dumnie wymierzonym przeciw konserwatywnemu społeczeństwu.

Film „Znalezisko” Wiktora Diemienta powstał w oparciu o nowelę zmarłego w 1984r. Włodzimierza Tiendriakowa, która jest podróżą w głąb moralności. Trofim Rusanow, strażnik połowów, to człowiek surowy, taki, który siebie uważa za przedstawiciela prawa, a innych za łotrów, którym nie wolno pobłażać. Pewnego dnia w czasie wyprawy traci łódź i jest zmuszony wracać do domu wiele kilometrów na piechotę. W sercu tajgi odnajduje porzucone niemowlę, musi więc walczyć o przetrwanie swoje i dziecka. Postanawia odnaleźć występną matkę, ale, koniec końców, to jego postrzeganie świata się zmienia.

Replika 10. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską“

7.01.2017 ZOOLOGIA reż. Iwan Twierdowskij, Rosja/Niemcy/Francja 2016 (88 min), sobota g.19.30

8.01.2017 UCZEŃ reż. Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja 2016 (118 min), niedziela g.19.30

9.01.2017 ZNALEZISKO reż. Wiktor Diemient, Rosja 2015 (98 min), poniedziałek g.19.30

13.01.2017 DOBRY CHŁOPIEC reż. Oksana Karas, Rosja 2016 (95 min), piątek g.19.30

14.01.2017 DOTYK WIATRU reż. Olga Wieremiejewa, Jelena Demidowa, sobota g.19.30 Rosja 2016 (77 min)

15.01.2017 OCHRONA reż. Aleksandr Proszkin, Rosja 2015 (116 min), niedziela g.19.30

20.01.2017 INSIGHT reż.Aleksandr Kott, Rosja 2015 (90 min), piątek g.19.30

21.01.2017 ŚWIATŁA WIELKIEJ WSI reż. Ilja Uczitel, Rosja 2016 (81 min), sobota g.19.30

22.01.2017 O MIŁOŚCI reż. Anna Melikian, Rosja 2015 (115 min), niedziela g.19.30

23.01.2017 MNICH I DEMON reż. Nikołaj Dostal, Rosja 2016 (114 min), poniedziałek g.19.30

Kino Studyjne Chatka Żaka Cennik: karnet 40zł, bilet 10/5zł (normalny/ulgowy)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski