Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Scena Młodych 2017: Młode teatry nagrodzone

Andrzej Z. Kowalczyk
Pierwszą nagrodę zdobyła Młodzieżowa Grupa Artystycznych Poszukiwań za spektakl „Tytuł roboczy my”.
Pierwszą nagrodę zdobyła Młodzieżowa Grupa Artystycznych Poszukiwań za spektakl „Tytuł roboczy my”. Fot. materiały prasowe
W minionym tygodniu przez trzy dni, od czwartku do soboty, lubelskim Centrum Kultury niepodzielnie władał teatr. Działo się tak za sprawą przeglądu młodzieżowych teatrów i kabaretów „Młody Teatr” odbywającego się w ramach 39. edycji Sceny Młodych.

W tym roku do przeglądu zgłoszono 24 prezentacje sceniczne, przygotowane przez zespoły z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, domów kultury oraz placówek wychowawczych, które zaprezentowały zróżnicowany repertuar; od klasyki poczynając, poprzez literaturę współczesną, po realizacje w pełni autorskie. A o wysokim poziomie prezentacji najlepiej świadczy mnogość przyznanych nagród i wyróżnień.

Jury – złożone z dwóch aktorów: Tomasza Bielawca i Przemysława Buksińskiego oraz krytyka Grzegorza Józefczuka – pierwszą nagrodę przyznało I nagrodę Młodzieżowej Grupie Artystycznych Poszukiwań z Gminnego Centrum Kultury w Jabłonnie z siedzibą w Piotrkowie za świadome użycie oryginalnych środków wyrazu teatru pure nonsense oraz za kreację zbiorową w spektaklu „Tytuł roboczy my” w reżyserii Edmunda Kuryluka.

Dwie równorzędne drugie nagrody przypadły Teatrowi Szkolnemu z Międzynarodowego Gimnazjum oraz Liceum im. I. J. Paderewskiego w Lublinie za ciekawą kreację świata wyobraźni w spektaklu pt. „Imagination our nation” w reżyserii Joanny Lewickiej oraz grupie gimnazjalnej Teatru NO TO CO z Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku za ukazanie problemów młodego pokolenia w teatrze ekspresji twórczej w spektaklu „Cisza” w reżyserii Moniki Nitkiewicz. Zaś dwie nagrody trzecie otrzymały: Teatr DEKONSTRUKCJA z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Nałkowskiej w Lublinie za trafne użycie fantazji i humoru w spektaklu „Dekonstrukcja” w reżyserii Małgorzaty Adamczyk oraz Teatr RAZ, DWA, TRZY – MY! z Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie za umiejętne teatralne igraszki z klasyką w spektaklu pt. „Wielce żałosna historia o...” w reżyserii Grażyny Wójtowicz i Katarzyny Wieczorek. Nagrodę specjalną jurorzy przyznali Teatrowi Tańca PERFEKT z Dzielnicowego Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Czechów za spektakl poświęcony 700-leciu Miasta Lublin pt. „Duchy przeszłości Lublina” w reżyserii Renaty Pyszniak.

Wyróżnienia zespołowe otrzymały: Teatr PUK-PUK z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, Teatr TRUPA z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie, Teatr NIC KONKRETNEGO z II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana J. Zamoyskiego w Lublinie, Teatr TREMA z Gimnazjum w Wojciechowie, Teatr SPUT ² z Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” , Teatr STRASZYDEŁKA z Gminnego Ośrodka Kultury w Ulan-Majoracie oraz Teatr BABINIEC z Krasnobrodzkiego Dom Kultury.

Natomiast wyróżnienia indywidualne przyznano: Karolowi Skwarczyńskiemu (Teatr PUK PUK ze Świdnika), Adrianowi Kobielasowi (Teatr KONTAKT z Włodawy), Darii Przewłoce (Teatr SPUT ² z Puław), Rafałowi Nurzyńskiemu,

Natalii Dyjak i Patrykowi Łazudze (Teatr STRASZYDEŁKA z Ulan-Majoratu), Natalii Bojczuk, Weronice Orzeł i Ewie Sakłak (Teatr NO TO CO z Kraśnika) oraz Gabrieli Szpyrze (Teatr BABINIEC z Krasnobrodu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski