Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Mysłowski w Lublinie. Dwie odsłony wybitnego artysty na Zamku Lubelskim (ZDJĘCIA)

Teresa Dras
Lubelsko-nowojorski artysta już na stałe wkroczył w poczet znakomitości naszego miasta. W piątek w Muzeum Lubelskim na Zamku razem z żoną odsłonił Galerię imienia Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego.

Z naszej strony to hołd złożony artyście i jego żonie, którzy Muzeum Lubelskiemu ofiarowali w ubiegłym roku 250 obrazów i grafik z ich prywatnych zbiorów, w tym prace takich gigantów współczesnej sztuki jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Marcel Duchamp, Andy Warhol, w sumie 136 artystów – mówiła Dorota Wawryniuk z muzeum na zamku podczas otwarcia nowej galerii.

To był podwójny wernisaż: nowej przestrzeni i nowej wystawy. Obie akcje miały związek z życiem i działalnością twórczą Tadeusza Mysłowskiego, obie wydarzyły się w piątek, 18 maja w Muzeum Lubelskim na Zamku.

Mysłowski był wzruszony. - Czuję się zaszczycony, wdzięczny ale i zażenowany, że tak wszyscy mnie tu kochają. Nie zasłużyłem...

Urodzony pod Lublinem twórca od lat 70. ubiegłego wieku mieszka w Nowym Jorku, nie tracąc jednak kontaktu z naszym miastem. - Dla mnie Lublin jest tak samo duży jak Nowy Jork - wyznał. I dodał: - Nowy Jork to metropolia Zachodu, a Lublin metropolia to Wschodu.

Nowa galeria imienia obojga kolekcjonerów powstała po przearanżowaniu dawnej galerii rzemiosła artystycznego. Jest przeznaczona na wystawy czasowe. Jako pierwsza zainstalowała się tam oczywiście wystawa patrona – „Tadeusz Mysłowski. Studio/Pracownia”. To przeniesienie nowojorskiej pracowni artysty do lubelskiej przestrzeni. Obok dzieł sztuki oglądamy prywatny świat Mysłowskiego – bliskie jego sercu przedmioty, nawet ubrania. Są tu też fotografie duchowych mistrzów artysty, Kazimierza Malewicza i Pieta Mondriana.

Wystawa w Muzeum Lubelskim jest próbą prezentacji działań artystycznych Tadeusza Mysłowskiego, które odwołują się do tradycji abstrakcji geometrycznej – wschodnioeuropejskiego konstruktywizmu oraz amerykańskiego minimal artu kontynuowanych i przetwarzanych przez artystę w indywidualny system linearno-przestrzenny – wyjaśnia Anna Hałata, kurator ekspozycji.

Wystawa „Tadeusz Mysłowski. Studio/Pracownia” w Galerii im. Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego Muzeum Lubelskiego potrwa do końca lipca. Naprawdę warto zobaczyć to artystyczne atelier, w którym łączą się dzieła sztuki i przyjaźnie z obu kontynentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski