Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa lubelskiego plakatu w Bramie Krakowskiej

Małgorzata Szlachetka
Przedwojenne plakaty zachwycają kolorami, każdy mógłby być współczesną reklamą Lublina. Najstarszy pokazany na wystawie powstał w 1908 r.

Plakat zapowiadający Wystawę Higieniczną, z przełomu września i października 1908 r., pochodzi jeszcze z okresu zaborów, dlatego jest dwujęzyczny - po polsku i rosyjsku. Jego autorem jest malarz Konstanty Kietlicz-Rayski (1868-1924).

- To praca w pięknej secesyjnej stylistyce - podkreśla Anna Syta z Muzeum Historii Miasta Lublina, kuratorka wystawy „Architektura i widoki Lublina na plakatach”, otwieranej w piątek o godz. 12.

Na uwagę zasługują też cztery plakaty z 1935 r. - pokłosie konkursu na afisz propagandowo-turystyczny promujący Lublin, ogłoszonego przez Zarząd Miejski w Lublinie.

W wytycznych przedwojennego konkursu znalazła się informacja, że na plakacie ma się znaleźć „jeden lub kilka zabytków architektonicznych m. Lublina”. Artysta Juliusz Kurzątkowski (1888-1952) wziął się na sposób i na swojej grafice pokazał kolaż kilku zabytków.

- Z akt miasta Lublina, znajdujących się w Archiwum Państwowym, dowiedziałam się, że na konkurs wpłynęło 31 prac z całego kraju. Główna nagroda, w wysokości 200 zł, przypadła Włodzimierzowi Balasowi z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, drugą nagrodę, w kwocie 100 zł, dostał Władysław Stokowski, też z Warszawy - opowiada Anna Syta.

Wzrok przyciągają trzy kolorowe plakaty z 1935 r. - dzieło Witolda Chomicza (1904-1984), krakowskiego malarza i grafika. Na każdym z nich jest Brama Krakowska w nieco bajkowej scenerii, np. z turystami śpieszącymi na Stare Miasto i straganami ukrytymi pod kolorowymi parasolami. - Nie wiemy, czy te plakaty weszły do obiegu - przyznaje kuratorka.

Wartość dokumentu ma plakat Dni Lublina, z czerwca 1939 r., na którym znalazły się zdjęcia zabytków. Z czarno-białymi kadrami kontrastuje wypisane na czerwono hasło „Zwiedzajcie Lubelszczyznę!” - To były pierwsze uroczyście obchodzone Dni Lublina. Plakat wydrukowano w 2 tys. egzemplarzy - dodaje Anna Syta.

Obejrzymy też plakat, na 
którym obok przedwojennej mapy Polski widać zdjęcie Bramy Krakowskiej znanego fotografa Henryka Poddębskiego (1890-1945). Zabytek jest otynkowany, otacza go jeszcze galeria, po wojnie zastąpiona balkonem.

Na wystawie nie zabrakło też prac znanych lubelskich grafików, jakie powstawały w drugiej połowie XX wieku, ale też w ostatnich latach. Możemy na przykład podziwiać ascetyczny graficznie plakat autorstwa Zofii Kopel-Szulc, który powstał z okazji Dni Lublina odbywających się w 1967 roku.

Plakaty pochodzą ze zbiorów sześciu instytucji oraz z kolekcji osób prywatnych.

Największe inwestycje w Lublinie. Od wizualizacji do realizacji (ZDJĘCIA)
Uskrzydlony Lublin. Otwarto Strefę Wysokich Lotów
Lubelskie morsy kąpały się przy pięknej pogodzie (ZDJĘCIA)
Spotkanie opłatkowe lubelskich adwokatów [ZDJĘCIA]
Czołgi i pojazdy wojskowe pod Urzędem Wojewódzkim

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski