Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości z księgarskich półek

LUB
Prezentujemy nowości książkowe z lubelskich księgarni. Książki jeszcze "cieplutkie", warte waszej uwagi i lektury.

Deborah Moggach „Hotel Marigold” (Rebis)Starość. Tematem tej książki jest słabnące ciało, doskwierająca samotność i coraz bardziej wszechogarniająca niemoc. Niewiele jest już rzeczy na świecie, które potrafią sprawić radość, przykuć uwagę i wywołać żywsze emocje. Żywe są tylko wspomnienia. I tęsknota - za dziećmi, wnukami, za przyjaciółmi i znajomymi, którzy gdzieś się rozbiegli po świecie albo po prostu juz umarli. Jakże inny jest żywot starego człowieka od tego sprzed 20, 40 lat.

Pierwsze wrażenie jes takie, że to po prostu smutna książka. Ale w miarę rozwoju akcji nabiera ona innego klimatu. Czy w tzw. jesieni życia można zacząć wszystko od nowa? Odważyć się zmienić to i owo, choćby przyzwyczajenia albo miejsce zamieszkania? Czy warto? Na te poważne egzystencjalne pytania w lekki, ale zarazem głęboko poruszający sposób odpowiada “Hotel Marigold”.

Grupa emerytów z kompletnie odmiennym bagażem życiowych doświadczeń daje się skusić reklamie ekskluzywnego hotelu i wizji sielskiego życia w Indiach. Opuszczają starą, dobrą Anglię. Po przybyciu na miejsce odkrywają jednak, że hotel dni świetności ma dawno za sobą, obsługa jest nieco ekscentryczna, a czasy Indii pod brytyjskim panowaniem to odległa przeszłość. Ale szybko się przekonują, że na pełnię życia zawsze jest odpowiednia pora.

Na podstawie książki w 2011 roku nakręcono znany film z m.in. Judi Dench, Maggie Smith, Billym Naughym i Tomem Wilkinsonem w rolach głównych. Powstała już także kontynuacja tego przeboju kinowego pt. Drugi hotel Marigold.

Mitchell Zuckoff „Lodowe piekło” (Znak literanova)Na przełomie 1942 i 1943 roku trzy amerykańskie samoloty wojskowe rozbiły się na Grenlandii. Po pierwszych sygnałach SOS kolejne maszyny wzbijały się w powietrze, by odszukać zaginionych i wygrać nierówną walkę z arktyczną zimą: z czterdziestostopniowym mrozem, szalejącą wichurą i lodowymi szczelinami. Załogi startujących maszyn nie spodziewały się, że lecąc na ratunek kolegom, także i one podzielą los poprzedników. Przez 148 dni rozbitkowie walczyli o przetrwanie i zachowanie zdrowych zmysłów w najbardziej wrogim dla człowieka środowisku na Ziemi.

Mitchell Zuckoff w 2012 r. wyrusza na Grenlandię w poszukiwaniu śladów tajemniczych i dramatycznych wydarzeń sprzed lat. Na światło dzienne wychodzą szczegóły zagadkowych katastrof, losy zaginionych i detale jednej z najbardziej spektakularnych akcji ratunkowych w historii amerykańskiego lotnictwa. Jego książka opowiada o tych wydarzeniach dwutorowo: współczesność miesza się z czasami II wojny.

W komentarzach czytelników zamieszczonych na stronie internetowej Wydawnictwa Znak możemy przeczytać m.in.: „Pokazuje ona [książka] jak silna wola przetrwania cechuje istotę ludzką - pisze Sylwia Stiler. - Niewątpliwą zaletą książki są liczne fotografie, które pozwalają czytelnikowi jeszcze lepiej przenieść się do rzeczywistości tam opisanej”. Odważnik Kultury: „Czytelnik przeskakuje raz za razem między 1942 a 2012. Zabieg ten tylko podsyca ciekawość co do dalszego rozwoju wydarzeń i podnosi poziom suspensu, rezultatem czego książkę czyta się od deski do deski z zapartym tchem.

Philip K. Dick "Kopia ojca" (Rebis)Trzeci tom najlepszych opowiadań Philipa K. Dicka.

Dick był, jest i będzie jednym z nielicznych pisarzy, których długo nie da się zapomnieć. Sięgając po jego książki dzisiaj, macie szansę przeżyć choć część naszych ekscytacji i wzruszeń - na pewno nie tyle samo, gdyż wam dany jest znacznie szerszy kontakt z literaturą niż nam, pokoleniu stanu wojennego, patrzycie więc na utwory Dicka z szerszej perspektywy (...) jestem pewien, że nie przejdziecie obojętnie obok najznakomitszych utworów tej edycji, która - chyba nie tylko moim skromnym zdaniem - stanowi ukoronowanie czterdziestoletniej obecności Philipa K. Dicka w Polsce. - z przedmowy Roberta J. Szmidta

Katarzyna Kucewicz „Zakupoholizm. Jak samodzielnie uwolnić się od przymusu kupowania?” (Wydawnictwo Samo Sedno)W Polsce z uzależnieniem od zakupów boryka się ok. 2 mln ludzi. Nałóg kompulsywnego kupowania dotyczy zarówno kobiet (80%), jak i mężczyzn. Częściej mieszkańców dużych miast, osób z wyższym wykształceniem i zamożnych.

To pierwsza na polskim rynku książka dotycząca kompulsywnych zakupów, która zawiera autorski program pracy z własnymi przekonaniami oraz szczegółowy test pozwalający ocenić stopień uzależnienia od zakupów.

Poradnik skonstruowany jest tak, jak przebiegałby warsztat samokontroli podczas indywidualnej terapii z psychologiem. Wskazuje, jak poradzić sobie z głodem zakupowym i pomaga w podjęciu dobrej decyzji: kupić czy nie kupić?

Lee Child „Zmuś mnie” (Albatros)To już dwudziesta powieść z Jackiem Reacherem, bohaterem serii thilerów autorstwa brytyjskiego pisarza Jima Granta piszącego pod pseudonimem.

Jack Reacher to zawodowy żołnierz, oficer 110. Specjalnej Jednostki Dochodzeniowej, stworzonej do zajmowania się wyjątkowo trudnymi, skomplikowanymi sprawami, zwłaszcza z udziałem żołnierzy. Po odejściu ze służby prowadzi żywot włóczęgi, bez jasno określonego celu. Bez prawa jazdy, adresu i osób na utrzymaniu. Potężny i inteligentny gość (ma 195 cm wzrostu, ok. 100 kg żywej wagi, 127 cm w klatce piersiowej), który z przyjemnością wymierza sprawiedliwość, a potem odchodzi w stronę zachodzącego słońca. Zazwyczaj sam, ale...

Erich Maria Remarque "Trzej towarzysze" (Rebis)Powieść o pięknej i głębokiej, prawdziwej męskiej przyjaźni, rozgrywająca się w latach dwudziestych w Niemczech. Lohkamp, Lenz i Kőster należą do straconego pokolenia Niemców - pokolenia tych, którzy w poczuciu bezsensu wojny wrócili z frontu i już nie umieli ułożyć sobie życia. Trwają bez celu, bez złudzeń co do przyszłości i nawet gdy jeden z nich się zakocha, wszystko zakończy się tak, jakby życie w istocie nie miało już sensu. Tymczasem znów czuć nadciągające zło - po niemieckich miastach już krążą nazistowskie bojówki.

Erich Maria Remarque (1898-1970) należał do pokolenia, które straciło młodość w okopach I wojny światowej. I to jest wszechobecne w jego utworach. Zyskał sławę dzięki pacyfistycznej powieści "Na Zachodzie bez zmian". Natomiast "Trzej towarzysze" są mniej znani i popularni wśród czytelników, ale - zapewniam - jest to książka, której warto poświęcić trochę czasu. Lakonicznie mówiąc: jest smutna, ale cóż - opowiada o niewesołych czasach.

Andrzej Mogielnicki „Kryzysowa narzeczona” (Wydawnictwo Szelest)Gratka dla dzisiejszych 40- i więcej latków, którzy w czasach swej burzliwej młodości słuchali polskiego rocka i z pewnością pamiętają „Kryzysową narzeczoną”. Biegali na koncerty, zakładali fankluby, kolekcjonowli płyty, plakaty. Po prostu żyli tamtą muzyką.Kryzysowa narzeczona istniała naprawdę. To nie tylko przebój wszech czasów w wykonaniu Lady Pank, lecz także miłosna opowieść Andrzeja Mogielnickiego, autora przebojowego tekstu. Tym razem mamy do czynienia z powieściowym debiutem. Autor tej niepozornie wyglądającej książeczki zdradza kulisy tego romansu z lat 80.

Mary Beard "Pompeje. Życie rzymskiego miasta" (Rebis)Ruiny Pompejów, pogrzebanych przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku, są najlepszym świadectwem codziennego życia w cesarstwie rzymskim - od spraw najbardziej intymnych po publiczne, od kuchni po religię i poziom wykształcenia. Budząc miasto na nowo do życia, autorka burzy wiele mitów. Na całość obrazu światło rzucają wymowne szczegóły - porzucone przez malarzy naczynia z farbami, figurka hinduskiej Lakszmi, woskowe tabliczki z zapisami transakcji miejscowego bankiera... Poznajemy barwną galerię mieszkańców, między innymi Eumachię, zamożną kapłankę, Numeriusza Ampliaatusa, słynnego trenera gladiatorów, i gwiazdę areny, pożeracza serc niewieścich Celadusa. To zaledwie kilka z wątków, które składają się na niezwykły, pasjonujący portret antycznego miasta, jego życia i jego trwającego wciąż odkrywania.

„1000xPołącz kropki. Arcydzieła”, „1000xPołącz kropki. Zwierzęta” (Insignis)Aż 1000 kropek do połączenia na każdym z wyjątkowo dużych rysunków (ok. 25x35 cm). W jdednej z tych książek ukażą się zwierzęta, w innej arcydzieła malarstwa. Łącząc kropki, poczujesz się artystą - twoja kreska odda detale, cienie, rysy twarzy i pozostałe subtelności. Ten zbiór łamigłówek stworzony przez artystę grafika Thomasa Pavitte’a spodoba się miłośnikom sztuki w każdym wieku. Znajdziesz tu dwadzieścia słynnych dzieł przekształconych w zbiory 1000 kropek, których połączenie zajmuje przyjemnie dużo czasu. Wyjątkowy styl Pavitte’a w powiązaniu z jednymi z najwspanialszych arcydzieł sprawia, że łamigłówki oprócz funkcji czysto rozrywkowej mogą też pełnić rolę edukacyjną i... dekoracyjną. Możesz je powiesić na ścianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski