Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Babicki reżyseruje w Stoczni Gdańskiej

Andrzej Z. Kowalczyk
W tym roku przypada 30. rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski - lipcowo-sierpniowych strajków oraz powstania Solidarności. My skupimy się z pewnością na rocznicy Lubelskiego Lipca, ale lubelski akcent znajdzie się również na Wybrzeżu i to już w najbliższych dniach.

Po wielu latach została odnaleziona sztuka Małgorzaty Niezabitowskiej "Polskie lato, polska jesień". To dokumentalno-artystyczny zapis narodzin Solidarności, od chwili wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej po rejestrację związku. Autorka analizuje złożony proces historyczny, w wyniku którego komunistyczny rząd ustąpił wobec strajkujących robotników. Przedstawia PRL-owską rzeczywistość, rozszerzający się na inne regiony sierpniowy strajk, burzliwe spory strajkujących z władzą, wreszcie - radość ze zwycięstwa. Ale też nie ukrywa pierwszych rysujących się podziałów. Pisana 30 lat temu, właściwie na gorąco, sztuka na lata utkwiła gdzieś w głębi szuflady, ale przetrwała i może zostać zaprezentowana odbiorcom.

Stanie się tak za sprawą o. Macieja Zięby OP, dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, który postanowił pokazać ją w ramach festiwalu All About Freedom, w formie prapremierowego czytania. O wyreżyserowanie owego czytania poprosił Krzysztofa Babickiego, dyrektora artystycznego lubelskiego Teatru Osterwy.

- Oczywiście tę propozycję przyjąłem natychmiast, bez żadnego namysłu - mówi Krzysztof Babicki. - Nie tylko dlatego, że to ciekawy dokument epoki, a zarazem pretekst do rozmowy o Solidarności i jej dziedzictwie. Również dlatego, że będzie to dla mnie rodzaj sentymentalnego powrotu do czasu solidarnościowego "karnawału". W tamtym czasie, w 1981 roku, na prośbę Komisji Kultury Solidarności zrealizowałem pod pomnikiem Stoczniowców widowisko z udziałem Krystyny Jandy, Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego oraz artystów z Teatru Jedynka, który prowadziłem w latach studenckich. To nowe przedsięwzięcie będzie - być może - czymś w rodzaju postscriptum do tamtego widowiska. Do udziału w nim zaprosiłem aktorów, którzy 30 lat temu wspierali strajkujących występami w Sali BHP - Halinę Winiarską, Jerzego Kiszkisa, Floriana Staniewskiego, ale także młodszych - Mirosława Bakę, Marię Mielnikow, Annę Kociarz - którzy patrzą na Solidarność z innego punktu widzenia. Mam nadzieję, że to wspólne czytanie będzie ciekawym doświadczeniem zarówno dla publiczności, jak i dla wykonawców, bez względu na to, jakie pokolenie reprezentują.

Prapremierowe czytanie sztuki "Polskie lato, polska jesień" odbędzie się 14 czerwca na terenie Stoczni Gdańskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski