Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lek genowy za prawie 9 mln złotych trafił do kolejnego noworodka z SMA. Dziecko jest leczone w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu

Monika Fajge
Monika Fajge
Kolejny chory na SMA maluch dostał lek genowy. Dawka kosztuje prawie 9 mln złotych
Kolejny chory na SMA maluch dostał lek genowy. Dawka kosztuje prawie 9 mln złotych Andrzej Banas / Polska Press
Specjaliści ze szpitala im. T. Marciniaka we Wrocławiu podali lek genowy noworodkowi choremu na rdzeniowy zanik mięśni. To drugi maluch objęty taką terapią w placówce przy ul. Fieldorfa. Dawka leku Zolgensma kosztuje prawie 9 mln złotych, od niedawna jest refundowana.

SMA czyli rdzeniowy zanik mięśni to choroba, w której z powodu wady genetycznej stopniowo obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za skurcze i rozkurcze mięśni. Pierwsze objawy choroby pojawiają się w niemowlęctwie albo wczesnym dzieciństwie. Dlatego odpowiednie leczenie należy rozpocząć jak najszybciej.

Szpital im. T. Marciniaka leczy maluchy z SMA

"Nasi neurolodzy podali kolejnemu noworodkowi lek genowy na SMA! To już drugie dziecko, które w naszym szpitalu otrzymało terapię genową – preparat Zolgensma – najdroższy lek stosowany w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni" - przekazał Dolnoślaski Szpital Wojewódzki im. T. Marciniaka we Wrocławiu.

Maluch trafił na oddział neurologii dziecięcej przy ul. Fieldorfa na początku sierpnia. "Po podaniu leku czuje się dobrze" - informuje placówka. Cała procedura trwała około godziny. Po wszystkim dziecko zostało przewiezione na oddział neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego w celu obserwacji.

Zolgensma – co to za lek

Zolgensma jest zaklasyfikowany do leków terapii genowej, które zawierają ludzki materiał genetyczny. W Unii Europejskiej jest dostępny od maja 2020 roku. W Polsce nowy lek wprowadzony jest dla dzieci do 6. miesiąca życia. Podany szybko jest w stanie zapobiec wystąpieniu objawów choroby u większości małych pacjentów.

– W przypadku SMA mamy do czynienia z defektem genowym. Dotychczasowe terapie opierały się głównie na stymulacji innych genów, które mogły produkować białko zastępcze, do tego, żeby mięśnie dziecka jakoś pracowały. Zolgensma natomiast zmienia ten konkretny gen – tłumaczyła niedawno dr n. med. Barbara Ujma-Czapska, kierująca oddziałem neurologii dziecięcej w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii dziecięcej.

Dawka leku kosztuje około 9 mln złotych. Od wrześniu 2022 roku Zolgensma jest w Polsce refundowany ze środków Funduszu Medycznego podległego Ministerstwu Zdrowia. To oznacza, że rodzice chorych maluchów nie muszą za niego płacić.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska