Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stres, czyli nasz przeciwnik w walce z nadwagą

Gabriela Bogaczyk
W poniedziałek ukaże się wraz z Kurierem kolejny numer Leksykonu Zdrowia Konrada Gacy. Z autorem rozmawiamy o wpływie stresu na naszą dietę i co należy jeść, by lepiej radzić sobie z sytuacjami stresującymi

Czy stres jest niebezpieczny dla procesu odchudzania?
Oczywiście, że tak. Odchudzanie to pewien wysiłek, a człowiek permanentnie zdenerwowany jest też rozkojarzony i szuka ekspresowych sposobów na rozładowanie się. Wiele osób w stresie nie jest w stanie utrzymać diety i je w sposób kompulsywny, często też sięgając po słodycze. Przy tym zapomina się o regularnym treningu, rezygnując z niego na rzecz aktualnych problemów. Stres przeszkadza w odpowiedniej regeneracji, która oprócz odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i motywacji jest jednym z najważniejszych elementów mądrego odchudzania.

Dlaczego stres zazwyczaj zajadamy słodyczami?
W stresie człowiek traci bardzo dużo energii, więc organizm szuka źródeł jej szybkiego uzupełnienia. Jednorazowa, duża dawka cukru powoduje skok glukozy we krwi, co daje natychmiastowe uczucie sytości. To z kolei wyzwala w mózgu produkcję endorfin i tak, po zjedzeniu czegoś słodkiego, uspokajamy się. Glukoza jednak jest szybko obniżana przez insulinę i w związku z tym zaraz znów jesteśmy głodni i przez to dodatkowo zestresowani. Tak właśnie tworzy się nawyk sięgania po słodycze w gorszych chwilach.

Jak stres wpływa na nasze zdrowie, czy może wywoływać jakieś choroby?
Stres jest ogromnym wrogiem naszego zdrowia. Organizm zajęty wydatkowaniem energii na walkę z nerwami, nie ma już siły na ochronę. Obniża się więc ogólna odporność, otwierając drogę wszelkim wirusom i bakteriom. Ponadto może dojść do pojawienia się lub zaostrzenia objawów chorób autoagresywnych, np. chorób tarczycy lub cukrzycy. Osłabione serce jest bardziej podatne na zawał. Rozumiejąc te zagrożenia, wiemy już, jak ważne jest zapanowanie nad stresem.

Co jeść, jakie produkty, potrawy, by lepiej sobie radzić ze stresem?
W walce z nerwami pomogą nam produkty stymulujące produkcję serotoniny i zarazem hamujące wytwarzanie hormonów stresu. Polecam tu dobre węglowodany, uzyskane np. z pełnoziarnistych produktów. Warto zwiększyć spożywanie witamin z grupy B, bo one wspierają układ nerwowy. Znajdziemy je np. w mięsie, rybach, ale także w kaszach i ciecierzycy. W diecie zestresowanych nie może zabraknąć też owoców i warzyw, bo są źródłem flawonoidów, które poprawią nastrój.

Jak walczyć ze stresem?
Bez względu na rodzaj problemów, z jakimi się zmagamy, trzeba pamiętać, że to tylko okres przejściowy. Działaniem uspokajającym na pewno będzie ułożenie jasnego planu, co zrobić, żeby wydostać się z kłopotów. Żeby mieć siłę do walki, trzeba dbać o zdrowie, więc ważna jest dobrze zbilansowana dieta, która dostarczy nam wszelkich witamin. Nie zapominajmy też o regularniej regeneracji ciała i umysłu przez odpoczynek.

Jak można zregenerować swój organizm po okresie stresującym np. w pracy?
Trzeba poświęcić kilka chwil wyłącznie sobie. To może być np. gorąca kąpiel, uprawianie ulubionego sportu czy np. przyjemny masaż. Masaże regenerują nie tylko nasze ciało, ale i umysł. Profesjonalnie przeprowadzony masaż pozwoli naszym mięśniom na rozluźnienie, a przyjemna atmosfera da nam możliwość wyciszenia się i uspokojenia. Tak spędzony czas pozwoli nam odpocząć i nie myśleć przez chwilę o stresie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski