Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepsze warunki pracy dla zdrowia. Przedsiębiorcy będą mogli starać się o dotacje na eliminację szkodliwych czynników w miejscu pracy

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Dofinansowywane działania poprawiające ergonomię stanowisk pracy powinny wykraczać poza wymagania kodeksu pracy
Dofinansowywane działania poprawiające ergonomię stanowisk pracy powinny wykraczać poza wymagania kodeksu pracy fot. jtronics/pixabay
Łącznie 18 milionów złotych z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski oraz budżetu państwa to pieniądze, o które wielkopolscy pracodawcy będą mogli starać się w konkursie na eliminację czynników szkodliwych i poprawę ergonomii w miejscu pracy.

Konkurs został ogłoszony 30.10.2023 r. natomiast wnioski o dotacje będzie można składać elektronicznie od 1 do 15 grudnia 2023 roku.

Dofinansowanie może pokryć 90 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Każdy ze starających się o dotację może złożyć w tym konkursie tylko jeden wniosek.

- Zasadniczą ideą projektów, które otrzymają dotacje w ramach tego konkursu jest pogłębiona analiza czynników szkodliwych występujących w miejscu pracy i ich eliminacja - wyjaśnia Milena Matysek, zastępczyni dyrektorki Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Co oczywiste, na każdym stanowisku pracy te czynniki będą inne, odmienne będą także środki zaradcze. Konkurs jest otwarty dla podmiotów wszystkich branż, działania mogą zaś objąć pracowników na różnych stanowiskach - dodaje.

Tym niemniej, zgodnie z regulaminem konkursu, planowane w ramach zgłoszonego projektu działania muszą dotyczyć co najmniej 150 pracowników.

Co może objąć realizacja projektu? Zakres możliwych działań jest bardzo szeroki.

- Projekty powinny wykraczać poza standardowe działania medycyny pracy - podkreśla Milena Matysek. - W zależności od potrzeb mogą to być inwestycje np. w bardziej ergonomiczne meble czy urządzenia, zmiana organizacji pracy, ale także są możliwe konsultacje fizjoterapeutyczne czy psychologiczne, pozwalające pracownikom lepiej radzić sobie ze szkodliwymi czynnikami, występującymi na ich stanowisku pracy.

Wyższa świadomość zagrożeń czy inny sposób wykonywania poszczególnych czynności mogą sprawić, że praca będzie nie tylko bardziej komfortowa, ale i bezpieczniejsza.

Co jednak istotne - działania w ramach projektu muszą mieścić się w zakresie profilaktyki, nie mogą obejmować leczenia.

Działania pracodawcy nie muszą być jednakowe w stosunku do wszystkich pracowników zatrudnionych na określonym stanowisku lub w określonych warunkach.

- Trzeba zwrócić uwagę, że poprawiając ergonomię miejsc pracy można zainwestować także w dostosowanie stanowisk pracy do potrzeb konkretnych pracowników - zwraca uwagę wicedyrektorka DEFS. - Przecież różnimy się od siebie np. wzrostem. Sensowna może okazać się więc inwestycja w biurka o regulowanej wysokości czy fotele z większymi niż standardowe możliwościami dostosowania od indywidualnych potrzeb. A to tylko najprostszy przykład.

Realizacja projektu, na który przedsiębiorąca otrzyma dotację może potrwać maksymalnie do 30 czerwca 2027 roku.

Jak wyjaśnia Milena Matysek, długofalowymi efektami realizacji projektów ma być poprawa stanu zdrowia pracowników. To z kolei będzie zapobiegać przedwczesnemu kończeniu kariery zawodowej ze względów zdrowotnych, a także ograniczać liczbę, zwłaszcza długotrwałych, zwolnień lekarskich. To niewątpliwa korzyść nie tylko dla pracodawcy, ale i dla samego pracownika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski