Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski "Biskupiak" zajął drugie miejsce w plebiscycie na „Statutowy Absurd Roku”. Sprawdź

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie zajęło drugie miejsce w plebiscycie na Statutowy Absurd Roku. Według szkoły "Każde publiczne wystąpienie, publikacja medialna lub internetowa ucznia powinna być chlubna dla szkoły. Udział we wszelkiego typu pokazach ciała niezgodnych z duchem szkoły katolickiej daje podstawę do obniżenia oceny zachowania i wyciągnięcia odpowiednich konsekwencji”.

"Biskupiak" na podium w plebiscycie na Statutowy Absurd Roku

W tym roku plebiscyt na Statutowy Absurd Roku odbywa się już po raz trzeci, a na liście znalazła się placówka z Lublina - XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki. Jak zaznaczają organizatorzy plebiscytu „Biskupiak”, jest szkołą katolicką, ale przede wszystkim – szkołą publiczną. Tzn. że współfinansowana jest z podatków wszystkich mieszkańców i musi przestrzegać tych samych zasad, które obowiązują władze publiczne.

- Każde publiczne wystąpienie, publikacja medialna lub internetowa ucznia powinna być chlubna dla szkoły o charakterze katolickim. Udział we wszelkiego typu pokazach ciała, konkursach, prezentacjach i przedstawieniach, a także udostępnianie własnego wizerunku w przedsięwzięciach niezgodnych z duchem szkoły katolickiej daje podstawę do obniżenia oceny zachowania i wyciągnięcia odpowiednich konsekwencji, zgodnie ze statutem szkoły - można przeczytać w regulacji statutowej placówki.

To właśnie dzięki tej regulacji szkoła znalazła się w plebiscycie, w którym finalnie zajęła drugie miejsce.

– Takie postanowienia są bardzo ogólne. Mogą być interpretowane w zależności od osobistych przekonań osoby, która akurat wychodzi z pozycji władzy, czyli w tym przypadku nauczyciela lub dyrektora. Nie jest dopuszczalne, by jakiekolwiek prawo było pisane w ten sposób. Jeżeli wprowadzamy jakieś zakazy lub nakazy, to podmiot tych zakazów, czyli obywatel, w tym przypadku uczeń, musi dokładnie wiedzieć, czego mu się zakazuje – tłumaczy rzecznik prasowy SUS Damian Zdancewicz.

Gdy "Biskupiak" pojawił się w plebiscycie skontaktowaliśmy się z dyrekcją szkoły, jednak placówka poinformowała nas, że nie będzie komentować absurdalnych plebiscytów.

– „Biskupiak” jest bardzo ciekawym przykładem. Zajął II miejsce w konkursie o antynagrodę „Statutowy Absurd Roku” za łamanie praw uczniowskich w ewidentny sposób. Natomiast jeszcze w trakcie trwania plebiscytu pochwalił się on tytułem „złotej szkoły” w rankingu Perspektyw. Ta sytuacja w idealny sposób obnaża patologię tego rodzaju zestawień, w których jednostki oświatowe ścigają się na punkty – mówi Emilia Kassner, członkini SUS oraz zespołu konkursowego Statutowego Absurdu Roku.

Lubelski

Tym razem pierwsze miejsce trafiło do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie (powiat gostyński). Placówka rościła sobie prawo do karania uczniów za to, że po godzinie 22 byli poza domem bez opieki rodziców.

Statutowy Absurd Roku

Organizatorem plebiscytu jest Stowarzyszenie Umarłych Statutów, założone w 2020 roku przez studentów i licealistów działających na rzecz praw ucznia oraz praworządności w oświacie. „Statutowy Absurd Roku” polega na wybraniu najbardziej absurdalnych i niezgodnych z prawem statutów w polskich szkołach.

- Nasz konkurs ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na poważne nieprawidłowości w statutach jednostek oświatowych. Przez te nieprawidłowości praca w szkole często bywa zaburzona, a uczniowie nie mogą skupić się na nauce, tylko muszą walczyć o swoje prawa, które stale są naruszane. Mamy nadzieję, że nasz konkurs będzie przestrogą dla innych szkół oraz zachętą dla uczniów, rodziców i nauczycieli, by zapoznali się ze statutami, które obowiązują w ich szkołach - mówi Daniel Sjargi, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Umarłych Statutów oraz koordynator konkursu.

Daniel Sjargi zaznacza też, że jest w tym wszystkim trochę akcentu humorystycznego, jednak jest to tzw. śmiech przez łzy.

- Niestety uczniom, którzy na co dzień uczęszczają do tych szkół, zazwyczaj nie jest do śmiechu z powodu naruszeń, do których muszą się dostosowywać. Oczywiście kandydaci z poprzednich lat wzbudzają pewne kontrowersje oraz bawią głosujących. Przykładem może być zwycięzca z 2021 r., czyli szkoła, która zakazywała swoim uczniom uprawiania seksu. Zapis ten został uregulowany w szkolnym akcie prawnym - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski