Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski e-sąd działa już od roku

Piotr Orzechowski
Jacek Babicz
1 stycznia lubelski e-sąd obchodził pierwsze urodziny. Nowa forma dochodzenia roszczeń finansowych zdała egzamin. Zainteresowanie usługami lubelskiej jednostki przeszło wszelkie oczekiwania. Przerosło nawet szacunki Ministerstwa Sprawiedliwości, które spodziewało się około 400 tys. wniosków. Tymczasem sąd elektroniczny mieszczący się w XVI Wydziale Cywilnym lubelskiego Sądu Rejonowego przyjął ponad 686 tysięcy spraw (stan na 30 grudnia 2010).

Zajmuje się prostymi sprawami cywilnymi, wydając nakazy zapłaty. Rozstrzyga spory dotyczące m.in. niezapłaconych rachunków telefonicznych, rat kredytów, czynszów.

Skąd tak duży sukces już po pierwszym roku funkcjonowania? - Na popularność e-sądu wpływają m.in. znacznie niższe koszty postępowania. Powodowie przy wnoszeniu pozwu uiszczają tylko 25% opłaty zamiast całej i nie muszą oczekiwać na zwrot przez sąd reszty opłaty w razie zakończenia sprawy przez wydanie prawomocnego nakazu zapłaty - mówi Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.

- Głównym atutem jest prostota w komunikacji z sądem - dodaje Artur Ozimek, rzecznik prasowy lubelskiego Sądu Okręgowego. - Nie ma potrzeby osobistego stawiania się w sądzie albo wysyłania niczego pocztą. Wszystko odbywa się za pomocą poczty elektronicznej. Poza tym mamy pewność, że wniosek został wypełniony prawidłowo. Jeżeli system zauważy braki, to nie ma możliwości, żeby taki dokument przeszedł. To również skraca czas oczekiwania.

Zadowolenia z funkcjonowania jednostki nie kryją również petenci. - Skierowaliśmy prawie 30 tysięcy pozwów o zapłatę - mówi Piotr Krupa, prezes wrocławskiej firmy windykacyjnej "Kruk SA". - Po początkowym trudnym okresie rozruchu, w drugie połowie roku e-sąd rozwinął skrzydła i obecnie działa sprawnie, gwarantując szybkie zakończenie prostych i bezspornych spraw. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, że na orzeczenie czekamy tylko kilka dni - dodaje Krupa.

E-sąd, czyli elektroniczne postępowanie upominawcze, jest jedyną tego typu jednostką w kraju. Resort sprawiedliwości zakładał, że sąd będzie funkcjonował poza Warszawą z uwagi na wysokie koszty funkcjonowania. Równocześnie z Lublinem ochotę na przyjęcie do siebie e-sądu, a co za tym idzie utworzenie kilkuset nowych miejsc pracy, miały Wrocław i kilka podwarszawskich miejscowości.

W lipcu ub.r. MS zwiększyło budżet e-sądu. W rezultacie do pracy delegowano 40 dodatkowych referendarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski