MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski ratusz dzieli dzielnice na lepsze i gorsze? Tak twierdzą mieszkańcy

Aleksandra Dunajska
- Na Szerokiem problemy drogowe są ogromne - uważają mieszkańcy
- Na Szerokiem problemy drogowe są ogromne - uważają mieszkańcy Małgorzata Genca
- Miasto nas zaniedbuje - uważają mieszkańcy Szerokiego. Czy rzeczywiście władze Lublina chętniej inwestują w jednych częściach miasta, a o innych zapominają?

Lublinianie mieszkający w dzielnicy Szerokie demonstrowali w sobotę chodząc po pasach na ul. Nałęczowskiej. Żądali m.in. budowy ul. Biskupińskiej i szkoły. - W każdej dzielnicy jest szkoła, przedszkole, klub osiedlowy czy świetlica. U nas w tym względzie - zupełna posucha. Ogromne są też potrzeby drogowe - wylicza Józef Kaźmierczak, przewodniczący rady dzielnicy Szerokie.

Problem nie dziwi Elżbiety Kraszewskiej, prezeski lubelskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. - To sytuacja powszechna w całym kraju, związana z rozlewaniem się miast na tereny pozbawione infrastruktury komunikacyjnej czy społecznej - tłumaczy. Zanim to się zmieni

W Lublinie wśród takich dzielnic, narzekających przez lata na zapomnienie, jest np. Głusk. Kilka lat temu groził, że odłączy się od Lublina. - Przez lata byliśmy pomijani w inwestycjach. Może to była kwestia polityki miasta, może mało operatywnych radnych? - zastanawia się Adam Błaszczak, przewodniczący rady dzielnicy Głusk. - W obecnej kadencji dużo się zmieniło. Realizowana jest m.in. najważniejsza dla nas inwestycja czyli remont Głuskiej - dodaje.

Miasto zapewnia, że pieniądze dzieli sprawiedliwie. - Staramy się, żeby żadna dzielnica nie była poszkodowana. Szerokie też nie może narzekać na brak inwestycji(więcej o nich - poniżej) - mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta.

- Tylko że u nas, z powodu wieloletnich zaniedbań, potrzeby są szczególnie duże - uważa Kaźmierczak.

Czy ten problem kiedykolwiek znajdzie rozwiązanie? Nic na to nie wskazuje, zwłaszcza, że władze miasta zapowiadają wchłonięcie części gmin Niemce, Jastków i Wólka - aż do obwodnicy.

***
Jakie inwestycje są realizowane w przykładowych dzielnicach? :
SZEROKIE:
remonty ul. Ślężan (na ukończeniu, koszt blisko 3 mln zł), ul. Lędzian (prace za prawie 2 mln zł zostały zakończone), budowa ul. Goplan (przewidziana na ten i przyszły rok, koszt ok. 1,5 mln zł), ul. Sławin (jesienią będzie przetarg na budowę), czwarty etap oświetlenia ul. Nałęczowskiej - od ul. Szerokie do granic miasta (koszt - blisko 450 tys. zł). - A to tylko projekty drogowe - zaznacza Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

GŁUSK:
duży projekt kanalizacyjny realizuje MPWiK. Remontowana za prawie 18 mln zł jest ul. Głuska

ABRAMOWICE:
modernizacja skrzyżowania ul. Sierpińskiego, Kunickiego, Głuskiej i Abramowickiej z remontem tej ostatniej i trakcją trolejbusową (koszt - około 18 mln zł)

CZUBY:
wymieniona nawierzchnia na ulicy Radości (1,7 mln zł), budowa chodnika i fragmentu ścieżki rowerowej na osiedlu Łęgi. - Są tam oczywiście realizowane także bardzo duże i drogie inwestycje jak np. remont Filaretów czy przebudowa ronda u zbiegu ul. Jana Pawła i Armii Krajowej. Ale pamiętajmy też, że Czuby to inna zabudowa i inna ilość mieszkańców niż Szerokie czy Głusk (Szerokie ma 2 832 mieszkańców, Głusk - 2 066 a Czuby Południowe - 19 798). Poza tym te ostatnie drogi są robione z myślą o wszystkich mieszkańcach, którzy przemieszczają się po Lublinie - nie tylko o mieszkańcach Czubów czy ich części - zaznacza Karol Kieliszek.

***
Co z tą szkołą?
- Prezydent od lat obiecuje nam szkołę. Teraz okazuje się, że następna po Sławinie nowa placówka ma być na Czubach - mówi Józef Kaźmierczak, przewodniczący rady dzielnice Szerokie. - Nie chodzi o to, że uważamy, że w innych dzielnicach inwestycje nie są potrzebne. Po prostu mamy dość ciągłych zapowiedzi, które spełzają na niczym - zaznacza.

Szkoła na Czubach rzeczywiście jest w planach. - Prowadzimy rozeznanie co do zapotrzebowania na kolejną szkołę w Lublinie. Wszystko wskazuje na to, że największe jest tam, gdzie rozrasta się osiedle Poręba - przyznaje Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski