MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski Związek Piłki Nożnej świętował 100-lecie i wręczył medale z okazji jubileuszu

Krzysztof Nowacki
Krzysztof Nowacki
Lubelski Związek Piłki Nożnej obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Jubileusz świętowano podczas uroczystej gali w Filharmonii Lubelskiej.

W Lubelskim Związku Piłki Nożnej zrzeszonych jest dzisiaj 318 klubów. Co roku ta liczba nieznacznie się zmienia, ponieważ część klubów zawiesza działalność, chwilowo lub całkowicie. Powstają także nowe. - Jubileusz 100-lecia, to czas na uszanowanie, uczczenie i podziękowanie społeczności piłkarskiej Lubelszczyzny, którą tworzyły i tworzą kluby sportowe oraz ludzie z nimi związani. Oddając się swojej pasji - podkreślił Zbigniew Bartnik, obecny prezes LZPN.

Lubelski Okręgowy Związek Piłki Nożnej znalazł się w strukturach Polskiego Związku Piłki Nożnej w 1922 roku. Pierwszym prezesem był major Franciszek Grabowski. Ale pierwsze notatki o próbach utworzenia związku dotyczą już roku 1921.

- Lubelski Okręgowy Związek Piłki Nożnej rozpoczął swoją działalność, jeszcze nie zupełnie legalnie, w pierwszych miesiącach 1921 roku. Inicjatorem był oficer austriacki, który uczył kopać piłkę i zaznajamiał z przepisami - wspominał Zbigniew Bartnik.

- Powstało wiele klubów, głównie w jednostkach wojskowych w Lublinie, Zamościu, Chełmie. Najsilniejszym klubem w 1921 roku był WKS Lublin. Jesień 1921 roku upłynęła pod znakiem ożywionych działań działaczy piłkarskich, pragnących zwrócić na siebie uwagę Polskiego Związku Piłki Nożnej, który sceptycznie odnosił się do utworzenia w Lublinie okręgu. PZPN chciał mieć w Lublinie tylko podokręg. Zarząd LZPN, działający wciąż w konspiracji, 12 lutego 1922 roku, dwa tygodnie przed walnym zebraniem PZPN, ogłosił terminarz rozgrywek mistrzowskich dla trzech klas: A, B i C - przypomniał obecny prezes lubelskiego związku.

W najwyższej klasie zagrały cztery zespoły: WKS Lublin, WKS Chełm, Makkabi i WKS Hallerczyk. - Wreszcie nadszedł dla Lublina historyczny dzień. 26 lutego 1922 roku walne zebranie PZPN z siedzibą w Krakowie, po wysłuchaniu płomiennego wystąpienia delegata z Lublina, majora Franciszka Grabowskiego, niemalże przez aklamacje, uchwaliło powstanie Lubelskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej - kontynuował Zbigniew Bartnik.

Pierwszym mistrzem okręgu została drużyna WKS Lublin. - W marcu 1922 roku ogłoszono nabór na sędziów. Utworzono kolegium sędziów, które stało się wzorem dla całego kraju - zwrócił uwagę prezes LZPN.

Major Grabowski szybko został przeniesiony w inną część kraju, natomiast funkcję prezesa w 1923 przejął por. Kopanicki.

W uroczystości 100-lecia LZPN, w Filharmonii Lubelskiej uczestniczyło trzech byłych prezes okręgowego związku - Stanisław Grzelak (prezes w latach 1983-1991), Jan Golan (1991-2000) i Marian Rapa (2000-2012).

Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, Cezarego Kuleszę, reprezentował w Lublinie Henryk Kula. - Dziękuję ludziom, którzy tworzyli i tworzą piękną historię waszego związku. Drodzy działacze, sędziowie, trenerzy, piłkarze życzę wam dużo sukcesów sportowych - powiedział do zgromadzonych.

Na obchody jubileuszu Do Lublina przyjechali prezesi wszystkich wojewódzkich związków, którzy na ręce Zbigniewa Bartnika przekazali obraz, jako prezent z okazji jubileuszu.

- Sto lat, to wielkie święto dla klubów, dla związku, ale to jest przede wszystkim wielkie święto ludzi. Życzę wam sukcesów, a myślę, że fajnym zwieńczeniem jubileuszu 100-lecia byłby finał Pucharu Polski z udziałem Górnika Łęczna i Motoru Lublin. I tego wam, w imieniu moich kolegów, życzę. Naszą tradycją jest, że nie kupujemy pucharów, ani medali, tylko zawsze kupujemy obraz, który wisi w siedzibie związku, żeby wszyscy pamiętali, że nasza piłkarska rodzina bardzo się szanuje i wspiera
- powiedział w imieniu prezesów okręgów, Adam Kaźmierczak, prezes łódzkiego ZPN.

Złote medale PZPN, za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej, otrzymali trenerzy - 82-letni Jerzy Rejdych oraz 90-letni Bronisław Waligóra. Obaj panowie osobiście odebrali wyróżnienia.

Natomiast LZPN wręczył medale 100-lecia (część z nich została przekazana już wcześniej, podczas uroczystości w innych miastach), które trafiły do rąk osób od wielu lat pracujących w lubelskiej piłce. Wyróżnienia otrzymali znakomici przed laty piłkarze, m.in.: Władysław Żmuda, Grzegorz Bronowicki, Modest Boguszewski, czy Tomasz Brzyski. Medale otrzymali także trenerzy, przedstawiciele klubów oraz działacze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski