Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Bez kolędy i roznoszenia opłatków. Epidemia może pokrzyżować plany wiernych

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Opłatek na bożonarodzeniowy stół nie będzie roznoszony po domach, ale rozprowadzany w kościele
Opłatek na bożonarodzeniowy stół nie będzie roznoszony po domach, ale rozprowadzany w kościele pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Opłatek na bożonarodzeniowy stół nie będzie roznoszony po domach, ale rozprowadzany w kościele. Takie rozwiązanie wprowadziła jedna z lubelskich parafii. Z powodu epidemii, pod znakiem zapytania stoi noworoczna kolęda.

Do Bożego Narodzenia pozostały prawie trzy miesiące, ale niektóre parafie już rozpoczęły przygotowania. Od poniedziałku poświęcony opłatek można nabyć w kościele Świętego Krzyża przy ul. Krańcowej. Ofiary mają zostać przeznaczone na utrzymanie świątyni.

„Zwracamy się do naszych parafian w tym niełatwym, także dla parafii czasie o zrozumienie i przyjęcie w tej formie poświęconego Opłatka Świątecznego. W kościele zostaną wystawione opłatki i biała puszka, do której będziemy składać ofiary z podpisem i adresem Ofiarodawcy. Można będzie również dostarczyć opłatek chorym i tym sąsiadom, którzy nie wychodzą z domu, podając również ich adres. Opłatki będzie można nabywać w czasie nabożeństw” - czytamy na stronie lubelskiej parafii.

Czy podobną drogą pójdą także inne lubelskie parafie? - Decyzje w sprawie tegorocznej dystrybucji opłatków będą należały jak zawsze do proboszczów. Mogą być one odbierane w parafiach, ale też może je roznosić wolontariusz z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Pod znakiem zapytania stoi także tegoroczna kolęda. W Lublinie księża zwykle zaczynali wizyty duszpasterskie tuż po Bożym Narodzeniu. W zależności od wielkości parafii spotkania z parafianami trwały do końca stycznia lub początku lutego.

- Na chwilę obecną trudno sobie wyobrazić organizację w parafiach odwiedzin kolędowych w tradycyjnej formie, „od domu do domu” - powiedział w ostatniej rozmowie z „Gościem Katowickim” ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Na Śląsku w tym roku zrezygnowało z większości wizyt duszpasterskich. Odwiedziny duszpasterskie mają zostać ograniczone wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy.

- Nie możemy zapominać, że w wielu domach naszych parafii mieszkają osoby z grup ryzyka zakażenia: osoby starsze i chore. Pomyślmy też o dzieciach szkolnych. Swoje schorzenia ma też część duszpasterzy. Odwiedziny kolędowe w dotychczasowej formie zwiększają ryzyko zakażenia czy kwarantanny zarówno osób duchowych, jak i parafian - tłumaczył decyzję ks. Chromy.

W archidiecezji lubelskiej nie zadecydowano jeszcze o formie tegorocznej kolędy. - Decyzję w tej sprawie ogłosimy w stosownym czasie. W sytuacji epidemii trudno planować cokolwiek z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem – przyznaje ks. Jaszcz.

Dystans na cmentarzach
Czy na Wszystkich Świętych rząd zamknie cmentarze? - takie wątpliwości wśród mieszkańców pojawiają się coraz częściej. Przypomnijmy, dostęp do części nekropolii już raz został ograniczony w obliczu pierwszej fali epidemii w kwietniu. A jak będzie 1 listopada?

- Przewidujemy mszę świętą z udziałem biskupa o godz. 12 i procesję z zastrzeżeniem, że wszystko się może zmienić. Jesteśmy przygotowani, że sytuacja nagle może się pogorszyć. Musimy być elastyczni - mówi ks. Józef Maciąg, rektor kościoła Najświętszego Zbawiciela na cmentarzu przy ul. Walecznych.

- Na dziś nie wydaje się zagrożone sprawowanie mszy świętych w parafiach w uroczystość Wszystkich Świętych, z zachowaniem wymogów sanitarnych i ograniczeń czerwonej strefy tam, gdzie została ona ogłoszona. Jeśli chodzi o dostępność cmentarzy, decyzje podejmują władze państwowe. Ze strony archidiecezji nie będzie w tej sprawie innych decyzji - zastrzega rzecznik kurii.

Wątpliwości rozwiewa także resort zdrowia. - Na pewno będziemy analizować sytuację, ale myślę, że do takiej, w której będziemy zamykać cmentarze 1 listopada, raczej nie dojdzie - powiedział na antenie Polsat News wiceminister Waldemar Kraska.

Przypomnijmy, od soboty cała Polska została objęta żółtą strefą. Do odwołania nałożono obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w tym także w kościołach i na cmentarzach (z wyjątkiem sprawujących kult religijny). W powiatach objętych czerwoną strefą (w woj. lubelskim są to powiaty janowski, łęczyński i włodawski) w świątyniach obowiązuje limit uczestników liturgii do połowy obłożenia budynku.

Policzą wiernych
W czasie epidemii Kościół nie rezygnuje z liczenia swoich wiernych. W najbliższą niedzielę 18 października we wszystkich diecezjach zostaną przeprowadzone badania uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych oraz przyjmowania komunii. Dane zbiera Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski