MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Ponad 300 komitetów wystawi kandydatów w wyborach. Zakończyła się rejestracja

Artur Jurkowski
W Lublinie mieszkańcy wybiorą 31 radnych.
W Lublinie mieszkańcy wybiorą 31 radnych. archiwum
Znamy już listę komitetów, które wystartują w jesiennych wyborach samorządowych. W poniedziałek upłynął termin rejestracji. - Tylko komitety, które się zarejestrowały będą miały prawo wystawić listy kandydatów na radnych - poinformowała Teresa Bichta, dyrektor lubelskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W lubelskiej delegaturze KBW zarejestrowano 332 komitetów lokalnych. Ale to nie jest jeszcze ostateczna liczba. Kilka zgłoszeń wpłynęło w terminie, ale nie zostało jeszcze zweryfikowanych przez KBW.

Na liście nie ma komitetów reprezentujących duże partie polityczne. - Takie ugrupowanie, w tym Prawo i Sprawiedliwość, dokonały rejestracji w Warszawie - wyjaśniał Sylwester Tułajew, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Lublina.
Rejestracja nie daje odpowiedzi na pytanie, ile komitetów wystawi swoje listy do Rady Miasta Lublin.

- Na tym etapie nie jesteśmy jeszcze w stanie podać tej informacji. Odpowiedź na to pytanie poznamy do 7 października, kiedy upływa termin rejestracji list z nazwiskami kandydatów na radnych - tłumaczyła Bichta.

Wiadomo, że co najmniej dwa lokalne komitety będą walczyły o mandaty miejskich radnych w Lublinie. Chodzi o Wspólny Lublin oraz Lubelską Lewicę Razem. Tę ostatnią formację powołali działacze m.in. SLD, Twojego Ruchu, Unii Pracy, PPS, Polskiej Partii Pracy.

W Lublinie mieszkańcy wybiorą 31 radnych. Miasto zostało podzielonych na sześć okręgów wyborczych. W pięciu komitety będą mogły wystawić do 10 kandydatów, w jednym - 12.

Wybory do sejmiku, 20 powiatów oraz na radnych Lublina, Zamościa, Chełma, Zamościa i Białej Podlaskiej będą odbywały się tak samo jak cztery lata temu. W pozostałych gminach zasady się zmienią. Rajców mamy wybierać w okręgach jedno mandatowych. - W każdym wygra osoba, która zdobędzie największą liczbę głosów - precyzowała Bichta.

Do 17 października muszą być zgłoszeni kandydaci na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Będą mogły ich wystawić tylko komitety, które zarejestrują listy radnych co najmniej w połowie okręgów na radnych w danej gminie.

W Lublinie na liście kandydatów na prezydenta miasta są na razie trzy nazwiska. Chodzi o obecnego włodarza Lublina Krzysztofa Żuka (Platforma Obywatelska), Mariana Kowalskiego (Ruch Narodowy) oraz Piotra Kowalczyka (Wspólny Lublin).

Michał Widomski, który miał reprezentować Kongres Nowej Prawnicy zrezygnował z kandydowania. Podobnie jest z Adamem Kalbarczykiem, który był niemal murowanym kandydatem Lubelskiej Lewicy Razem. - Nie będę kandydował. Odniosłem wrażenie, że moja rola w wyborach została zmarginalizowana przez polityków zarówno SLD, jak i Twojego Ruchu a nie chcę być tylko kandydatem malowanym. Nie miałem praktycznie żadnego udziału w tworzeniu strategii wyborczej - mówił Adam Kalbarczyk.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski