Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Walka z koronawirusem to priorytet, a miejsc dla małych pacjentów jest coraz mniej

Marta Grabiec
Marta Grabiec
Lekarze alarmują: oddziały pediatryczne w regionie są zapełnione. Rodzice muszą jeździć po całej Lubelszczyźnie, aby ktoś przyjął chore dziecko do szpitala.

W piątek (5.11) w całym województwie było 35 dostępnych miejsc dla najmłodszych pacjentów. Wiele placówek, m.in. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej czy Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Janowie Lubelskim przyjmuje chorych ponad stan. - Choć mamy dostępnych 15 łóżek, na oddziale przebywa 21 dzieci plus opiekunowie. Od dłuższego czasu mamy ponad 100-procentowe obłożenie – mówi Renata Ciupak, dyrektor janowskiego szpitala.
Wzrost liczby hospitalizowanych dzieci jest związany m.in. z sezonowością zachorowań. A szpitale nie są w stanie przyjąć wszystkich.
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie jest 12 pacjentów ponad stan. Związane to jest m.in. z zawieszeniem działalności oddziałów pediatrycznych w Zamościu, Włodawie, czy Bychawie. - Nie przyjmujemy dzieci już od maja tamtego roku. Została jednak poradnia pediatryczna, która działa całą dobę. Wszystkie dzieci, które wymagają hospitalizacji odsyłamy zazwyczaj do Lublina – mówi dyrektor Piotr Derkaczew z bychawskiego szpitala.

Łóżek jak na lekarstwo

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej w Lublinie ma jedynie cztery łóżka na oddziale dziecięcym, a opiekę medyczną sprawują lekarze z oddziału neonatologicznego, którzy posiadają specjalizację pediatryczną. - Przez pandemię i rosnącą liczbę chorych na koronawirusa byliśmy zmuszeni ograniczyć liczbę przyjęć dzieci na oddziale pediatrii. Nasze próby wznowienia działalności oddziału w formie sprzed pandemii napotkały na wiele trudności, szczególnie w zakresie zabezpieczenia odpowiedniej liczby personelu medycznego. Część lekarzy i pielęgniarek w trakcie pandemii przeszła na emeryturę, obawiając się zarażenia COVID-19 - tłumaczy Piotr Matej, dyrektor szpitala.
Dodatkowym problemem, uniemożliwiającym powrót oddziału dziecięcego do lokalizacji sprzed pandemii, była decyzja sanepidu o konieczności przeprowadzenia kapitalnego remontu w budynku, w którym przebywali chorzy z COVID-19.

W szpitalu w Lubartowie oddział dziecięcy jest przekształcony w oddział obserwacyjny dla osób z koronawirusem. Tu jednak pojawiło się światełko w tunelu. - Od początku grudnia wznawiamy działanie oddziału pediatrycznego. Mamy już skompletowaną kadrę i liczymy, że od początku przyszłego miesiąca ruszymy pełną parą – mówi Wioleta Wojciechowska, rzecznik lubartowskiego szpitala.

W Łukowie, choć dostępnych jest 16 miejsc dla pacjentów, to przyjęcia są wstrzymane. - Na naszym oddziale pediatrycznym pojawiło się ognisko koronawirusa, więc nie przyjmujemy chorych. Na prośbę lubelskiego wojewody, od poniedziałku będzie u nas 8 łóżek przeznaczonych tylko dla dzieci z zakażeniem SARS-CoV-2 – mówi Beata Domańska z łukowskiego szpitala.

W większości placówek jest już pełne obłożenie i pacjenci muszą być odsyłani do innych szpitali. - Od początku września cały czas mamy pełny oddział. Jest to efekt tego, że miejsc na pediatrii jest naprawdę mało. Nikt nie dba o tych najmłodszych pacjentów, a pediatria w Polsce jest traktowana jak kula u nogi. Stajemy na rzęsach, żeby nasz oddział funkcjonował. Niestety, i my mamy problemy z dostępnością łóżek i musimy odsyłać dzieci do innych szpitali. Często rodzice muszą jechać kilkadziesiąt kilometrów, aby ratować dziecko – mówi Radosław Skiba, lekarz świdnickiego szpitala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski