Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna: Chorym na raka leków nie zabraknie

Monika Fajge
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Jacek Babicz/Archiwum
W ośrodkach onkologicznych w kraju zaczyna brakować cytostatyków - leków stosowanych w chemioterapii. To efekt wycofania się z Polski jednego z głównych zagranicznych producentów leków. Skończyły się dostawy m.in. etopozydu, bleomycyny, doksorubicyny, epirubicyny, metotreksatu, fluorouracylu, cytarabiny, paclitakselu czy oksaliplatyny. Chorzy z Lubelszczyzny na razie nie mają się czego obawiać.

Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku liczba podań cytostatyków dla pacjentów przechodzących chemioterapię w centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej wyniosła aż 5130.

Ale jak zapewnia dyrekcja placówki, "COZL zabezpiecza w pełni ciągłość podawania substancji czynnych dla pacjentów w chemioterapii i programach terapeutycznych". - Nie mamy i nie przewidujemy trudności w dostępie do leków cytotoksycznych w przeciągu co najmniej trzech miesięcy. Najważniejsze jest dobro pacjenta - mówi dr Elżbieta Starosławska, dyrektor COZL, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej. I dodaje, że powodów do niepokoju nie mają też chorzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, szpitala im. Jana Pawła II w Zamościu, Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 i nr 4 w Lublinie, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie oraz szpitali w Kraśniku i w Puławach.

Uspokaja także lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. - Do dnia dzisiejszego nie wpłynęła do nas żadna informacja o wstrzymaniu prowadzonych terapii onkologicznych na terenie Lubelszczyzny - twierdzi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka NFZ w Lublinie.

W wielu ośrodkach w kraju nie jest jednak tak kolorowo. Resort zdrowia próbuje uzupełnić niedobór środków farmaceutycznych poprzez tzw. import docelowy. W marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wydał zgodę na import w ilościach hurtowych zamienników leków stosowanych w chemioterapii. Problem w tym, że takie procedury mogą trwać długie tygodnie.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski