Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna może stać się hubem żywnościowym

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
zdjęcie ilustracyjne/ pixabay
Prezydent USA proponuje, by w Polsce wybudować silosy na zboże z Ukrainy. To interesujący pomysł – odpowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk i wskazuje miejsce ich utworzenia - tam, gdzie kończą się szerokie tory z Ukrainy, czyli na Lubelszczyźnie. Władze województwa nie mówią nie.

Wypowiedź prezydenta USA Joe Bidena o zamiarach budowy tymczasowych silosów w Polsce przy granicach Ukrainy to bardzo interesujący pomysł – napisał w oświadczeniu minister Henryk Kowalczyk.

- Jednak na razie jest to wstępna deklaracja, która wymaga opracowania wielu szczególnych rozwiązań. Dotyczą one m.in. lokalizacji, wielkości, infrastruktury dodatkowej, źródeł finansowania, spraw własnościowych i wielu podobnych kwestii – wylicza szef resortu rolnictwa i wskazuje ewentualną lokalizację dla takiej inwestycji - silosy powinny być usytuowane tam, gdzie kończą się szerokie tory z Ukrainy. Wówczas łatwiej będzie można przeładować zboże i tym samym zwiększyć możliwości przeładunkowe.

Uważam, że to jest bardzo dobry pomysł – ocenia propozycję prezydenta Bidena dr Andrzej Szabaciuk, starszy analityk w Zespole Europy Wschodniej Instytutu Europy Środkowej. - Wszyscy wiemy o groźbie głodu, która się rysuje na horyzoncie. Z naszego punktu widzenia takie rozwiązanie jest korzystne, bo rośnie znaczenie Polski jako szlaku tranzytowego, jednak jest to też wyzwanie dla polskiej granicy, bo wymagana będzie większa przepustowość zarówno przejść kolejowych jak i drogowych podkreśla analityk IEŚ. - Odessa zapewniała 80 proc. przepływu handlu międzynarodowego i Ukraina musi znaleźć alternatywę dla tych portów. Kierunek przez Polskę jest naturalny. Mam nadzieję że także Unia Europejska będzie zainteresowana w tym przypadku tym, by przejścia graniczne z Ukrainą rozwijać.

Infrastrukturalnie Lubelszczyzna z każdym miesiącem jest coraz lepiej przygotowana na realizację dużych projektów geopolitycznych, także transportu zboża z Ukrainy – podkreśla Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego. - Przez nasze województwo przebiega Via Carpatia – międzynarodowa trasa relacji północ-południe, której kolejne odcinki są systematycznie oddawane do użytku. Podobnie w dużej części gotowa jest droga ekspresowa S17, która może być wykorzystana do transportu zbożna na północ, do naszych bałtyckich portów. Lubelszczyzna jest na to gotowa, by stać się spichlerzem Polski, ale również hubem żywnościowym i transportowym – zapewnia Mulawa.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, jego realizacja potrwa około trzech-czterech miesięcy – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski