Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna w żałobie

KAW, JM, HANA, AWOJ, KUD
Wieczorna msza żałobna pod pomnikiem Jana Pawła II w Zamościu
Wieczorna msza żałobna pod pomnikiem Jana Pawła II w Zamościu Janusz Kawałko
W całym regionie w sobotę i niedzielę trwały uroczystości religijne i modlitwy za ofiary katastrofy w Smoleńsku.

Zamość

Setki zamościan, oddając hołd ofiarom katastrofy w Smoleńsku, modliły się w sobotę podczas mszy żałobnej celebrowanej w katedrze przez ks. bp. dr. Mariusza Leszczyńskiego, biskupa pomocniczego diecezji zamojsko-lubaczowskiej. We mszy uczestniczył prezydent Marcin Zamoyski, przewodniczący Rady Miasta Jan Wojciech Matwiejczyk, radni oraz poseł Sławomir Zawiślak.

Wieczornym uroczystościom żałobnym połączonym z obchodami 5. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II przewodniczył ks. bp dr Wacław Depo, biskup zamojsko-lubaczowski. - O tragedii dowiedziałem się w podróży do Warszawy, gdzie miałem uczestniczyć w spotkaniu biskupów w Episkopacie Polski. Wróciłem do Zamościa, by wspólnie z mieszkańcami miasta i diecezji oddać hołd naszemu papieżowi oraz ofiarom katastrofy - powiedział Kurierowi bp Wacław Depo.

- Jestem przybity ogromem tragedii. Ból jest tym większy, że spodziewaliśmy się Lecha Kaczyńskiego w Zamościu 4 czerwca. Objął bowiem patronat honorowy nad zaplanowanymi na ten dzień obchodami 30-lecia NSZZ Solidarność, organizowanymi przez jej zamojski oddział. Wśród ofiar są pracownicy Kancelarii Prezydenta, którzy wspierali organizację naszego jubileuszu - mówił Marek Walewander, przewodniczący zamojskiej S.

- Solidaryzujemy się z wami w bólu - zapewnił uczestniczący w mszy Peter Wunderlich z delegacji z partnerskiego miasta Schwabisch Hall.

W poniedziałek w zamojskim ratuszu wyłożona zostanie księga kondolencyjna.

Chełm

Łzy same cisnęły się do oczu, kiedy w niedzielę o godz. 12 w Chełmie rozległ się dźwięk dzwonów kościelnych i ryk syren. Na dwie minuty wszyscy zamarli w bezruchu.

Od soboty na wszystkich mszach w chełmskich kościołach trwają modlitwy w intencji ofiar. Specjalną Mszę Świętą odprawiono wczoraj w kościele Rozesłania Św. Apostołów, a dzisiaj zostanie odprawiona o godz. 18 w bazylice NNMP. Po niedzielnych mszach wielu chełmian szło pod pomnik Niepodległości na pl. Łuczkowskiego, gdzie pod symboliczną tablicą zapalali znicze.

W sali nr 100 chełmskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego od soboty jest wyłożona księga kondolencyjna. Można się w niej wpisywać jeszcze w poniedziałek. Podobnie chełmianie mogą wpisywać kondolencje w księdze wyłożonej w Urzędzie Miasta.

Puławy

W sobotę o godz. 18 w puławskim ratuszu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Uczestniczyli w niej samorządowcy z pow. puławskiego, przedstawiciele gmin i starostwa. W imieniu mieszkańców powiatu minutą ciszy i wspólną modlitwą złożono hołd ofiarom katastrofy. Zawyły syreny alarmowe. Na korytarzu Urzędu Miasta wyłożona została księga kondolencyjna. Wieczorem przed ratuszem odprawiono mszę żałobną, którą poprowadzili puławscy księża. Na czas żałoby narodowej, w Puławskim Ośrodku Kultury.

"Dom Chemika" i Młodzieżowym Domu Kultury odwołane zostały wszystkie imprezy rozrywkowe. Nie odbędą się także planowane w nadchodzącym tygodniu imprezy plenerowe.

Kraśnik

W niedzielę w kościele pw. WNMP w Kraśniku, w intencji ofiar katastrofy, odprawiona została Msza Święta. Uczestniczyli w niej kraśniccy posłowie Jarosław Stawiarski z PiS i Wojciech Wilk z PO, władze powiatu i miasta. Kościół wypełnił się pocztami sztandarowymi, m.in. Związku Sybiraków i organizacji kombatanckich.

Nie zagrała orkiestra strażacka, której występ planowano wcześniej, a prowadzący ceremoniał płk Jerzy Cichocki polecenia wydawał przyciszonym głosem, by podczas mszy zachować skupienie. Burmistrz Kraśnika Piotr Czubiński zaapelował o wspólną modlitwę i zachęcił do składania wpisów w księdze kondolencyjnej, która została wyłożona w niedzielę w południe w siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego.

Tomaszów Lubelski

W niedzielę, o godz. 15, w tomaszowskim kościele pw. Serca Pana Jezusa została odprawiona Msza Święta w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich osób, które zginęły w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Szczególnie wspominany był również Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie i jednocześnie honorowy obywatel miasta.

Po nabożeństwie odbył się specjalny marsz w hołdzie ofiarom. Oprócz tego, w centralnym punkcie miasta, przy pomniku Konstytucji 3 Maja wyłożona została księga kondolencyjna. Dzisiaj zostanie ona przeniesiona do tomaszowskiego magistratu. Mieszkańcy będą mogli składać tam kondolencje przez cały okres żałoby narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski