Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin bliżej kosmosu! Poznaj kosmiczną perspektywę z astronautą Sławoszem Uznańskim

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Karolina Panasiuk, Science Now
W dniach 17-23 września Lublin stanie się centrum kosmicznych inspiracji. Wszystko za sprawą Direction Earth/Space – inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej, dzięki której będziemy mieli okazję spojrzenia na naszą planetę z niecodziennej, kosmicznej perspektywy. Wydarzenie rozpocznie się niedzielnym (17 września) spotkaniem z astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej, dr Sławoszem Uznańskim.

Kosmos jest dla ludzkości nieprzeniknioną i tajemniczą strefą, którą od lat staramy się eksplorować. Przykładem są m.in. satelity nieustannie krążące po orbicie ziemskiej dostarczając cennych danych na temat naszej planety. Europejska Agencja Kosmiczna wraz z Europejską Stolicą Młodzieży – Lublin 2023 zaprasza do udziału w interaktywnych warsztatach i inspirujących panelach dyskusyjnych z udziałem badaczy, naukowców, młodych twórców i reprezentantów najważniejszych przedstawicieli sektora kosmicznego. Będzie to wyjątkowa okazja do poznania kosmicznego świata zza kulis. Pasjonaci i eksperci odpowiedzą na pytania, które będą wyjściem do ciekawych dyskusji. Jednym z nich będzie dr Sławosz Uznański.

Wydarzenie zainauguruje niedzielne (17 września) spotkanie o godzinie 18 w Centrum Transferu Wiedzy KUL z dr Sławoszem Uznańskim – astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który przygotowuje się do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Podczas spotkania opowie o swojej drodze do zostania astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i pierwszych tygodniach treningu w ramach przygotowań do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Po spotkaniu organizatorzy za sprawą mutlimedialnej projekcji wyświetlonej na fasadzie CSK zabiorą uczestników w niezwykłą, międzyplanetarną podróż, dzięki której będzie można poczuć się jak astronauta. Centrum tego spektakularnego pokazu będzie Ziemia obserwowana z kosmosu. Projekcje odbędą się w godzinach 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00.

Z kolei w poniedziałek (18 września) o 11:00 w Chatce Żaka Justyna Murzyn z Instytutu Ekologii Cyfrowej opowie o tym czemu każdy nasz lajk na Instagramie wpływa na niedobór wód gruntowych, przesunięcie osi Ziemi i migracje klimatyczne. Będzie się można również dowiedzieć jak budować relacje z nowymi technologiami, aby jak najlepiej nam służyły.

W środę (20 września) podczas DES Earth Observation Industry Day przyjrzymy się biznesowemu potencjałowi wykorzystania danych z satelitarnych obserwacji Ziemi. Z kolei w piątek (22 września) będzie można podziwiać efekty prac interdyscyplinarnych zespołów podczas Finału Kampusu Kreatywnego Direction Earth Space. Kampus to inicjatywa stworzona z myślą o młodych twórcach i twórczyniach specjalizujących się w różnych dziedzinach, którzy łączą siły, by szukać rozwiązań dla współczesnych wyzwań ekologicznych i społecznych z wykorzystaniem danych z satelitarnych obserwacji Ziemi.

Podczas sobotniego (23 września) Pikniku Naukowego w ramach XIX. Lubelskiego Festiwalu Nauki organizatorzy przygotowali stoiska z atrakcjami. Wśród nich nauka posługiwania się prostymi narzędziami, które umożliwią samodzielną eksplorację danych z satelitarnych obserwacji Ziemi.

Direction Earth/Space to organizowana w partnerstwie z Europejskimi Stolicami Młodzieży inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej łącząca naukę, innowacje, przedsiębiorczość i kulturę. Za strategię kreatywną inicjatywy i jej implementację odpowiada polskie studio Science Now. DEC wpisuje się w trwający od 18 do 24 września XIX. Lubelski Festiwal Nauki.

Na część wydarzeń obowiązują zapisy. Szczegóły dostępne na stronie organizatora.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski